Rok w Poziomce

Okładka książki Rok w Poziomce Katarzyna Michalak
Okładka książki Rok w Poziomce
Katarzyna Michalak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Rok w Poziomce (tom 1) Seria: Owocowa Seria literatura piękna
Rok w Poziomce (tom 1)
Owocowa Seria
Wydawnictwo Literackie
2010-11-01
2010-11-01

Miło, sympatycznie, nijak.. Historia taka jakby powtórzona już wielokrotnie, w innych okolicznościach przyrody.
Jak ktoś potrzebuje lekkiej książeczki do oderwania głowy od innych problemów - jest do tego super.

Lekka kobieca literatura. Książka opowiada historię 30-latki, której w życiu nie wyszło kilka spraw. Wszystko po kolei się wali. Bohaterka w jednym momencie podnosi się i zabiera za realizację celów. Bardzo podobały mi się relacje, jakie Ewa miała z najbliższymi. Nikt nikogo nie oceniał, zawsze mogli na siebie liczyć, bez żadnych podtekstów. Związki i miłość, to też wciąga w tej książce. Tytuł na pewno przypadnie do gustu każdej kobiecie. POLECAM

Bajka... Napisana bajka ;) Wszystko tak idealne i słodkie, że czasami mdliło :D Ale sympatycznie, na ukojenie nerwów jest ok.

Bajka. Do kojenia nerwów dobra. Ale... wątki w twórczości autorki powtarzają się w różnych książkach. To zniechęca do poznawania dalszej twórczości.

Na początku jakoś mi nie szło, ale potem nie mogłam się oderwać

Na początku jakoś mi nie szło, ale potem nie mogłam się oderwać

Jaka bajka... Od początku do końca. Ale fajnie się czyta.

Jaka bajka... Od początku do końca. Ale fajnie się czyta.

Książka, podobnie jak inne autorstwa Katarzyny Michalak, przepełniona jest optymizmem, wiarą w ludzi i siłę przyjaźni. Nie brak dobrego humoru i pozytywnej energii, są też poruszone tematy, które zmuszają do refleksji.

Zaskoczył mnie wprowadzony motyw bohatera - samej autorki.

Zaskoczył mnie wprowadzony motyw bohatera - samej autorki.

Do książki podeszłam ostrożnie, bez większych oczekiwań – ot, chciałam zapoznać się z twórczością Katarzyny Michalak – której powieści zbierają dość mieszane opinie. Nie jestem fanką romansów, ale postanowiłam dać szansę „jednej z najbardziej cenionej przez czytelniczki powieści”.

Największym marzeniem trzydziestodwuletniej Ewy Złotowskiej jest posiadanie małego, białego domku. W tym też celu kobieta w ciągu kilku lat zjeździła Polskę wzdłuż i wszerz, aby wreszcie odnaleźć upragnioną chatkę położoną gdzieś w lesie. Ewa jest na tyle zdeterminowana, że postanawia kupić dom, nawet do niego nie zaglądając i nie sprawdzając jego stanu :D

„-Kupuję ten dom.
-Ale może najpierw zajrzy pani do środka?
Ewa kiwa głową. Wprawdzie i tak kupi domek z marzeń, ale żeby pośrednik ceny nagle nie podbił, trzeba będzie trochę pomarudzić.” Naprawdę przemyślana decyzja.

Kiedy kobieta decyduje się na podpisanie umowy wstępnej i wpłacenie zaliczki, okazuje się, że… nie ma pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ, jak sama określa, nie ma ani pracy, ani oszczędności, ani perspektyw. W dodatku dla banku jest klientem nierokującym, więc szansa na uzyskanie kredytu jest praktycznie zerowa.

Przyjaciel Ewy, bogaty biznesmen, pożycza jej pieniądze niezbędne do wpłacenia zaliczki. Jednocześnie stawia jeden warunek – kobieta musi w trzy miesiące znaleźć i wydać bestseller, aby odpracować zaciągnięty dług. I tak rozpoczyna się cała historia – pełna przygód, niecodziennych zdarzeń i masy nieodpowiedzialnych decyzji głównej bohaterki.

Przyznam, że postać Ewy budzi we mnie dość negatywne uczucia. Kobieta często postępuje zbyt pochopnie, podejmuje niewłaściwe decyzje i ma wieczne pretensje o praktycznie wszystko. Najbardziej denerwowało mnie jej zachowanie w stosunku do Andrzeja – Ewa uważa, że przyjaciel (skoro jest niesamowicie bogaty) obowiązkowo musi jej pomóc w kupnie wymarzonego domu – najlepiej to w ogóle kupić go za własne pieniądze i podarować w prezencie biednej, zdesperowanej przyjaciółce.

Ewa chyba miała zostać wykreowana na silną i niezależną bohaterkę. Ale tak nie jest. Kobieta często zachowuje się arogancko i lekceważy innych, bo przecież nic nie może równać się jej problemom i rozterkom. Często nie szanuje cudzej pracy, olewa swoje obowiązki, jest roztrzepana i całkowicie odklejona od rzeczywistości. W dodatku jej ciągłe użalanie się nad sobą wcale nie dodaje jej uroku, tylko staje się mocno irytujące.

Co do postaci Katarzyny Michalak, w książce Katarzyny Michalak, szczerze się uśmiałam. Autorka zrobiła z siebie postać wszechwiedzącą, o niesamowitych zdolnościach i świetnej intuicji. Dodatkowo jako wzięta i podziwiana autorka bestselerów, może wyrażać swoją opinie o wszystkich krytykach jej cudownych powieści. Według niej osoby mające zastrzeżenia do jej książek to niespełnieni pisarze, zazdrośnicy i grafomani. No nieźle.

Podsumowując – książka bazuje na samych oklepanych schematach i nie wnosi nic nowego. Nawet ja, stroniąca od romansów, wiedziałam, jak potoczą się losy bohaterów. Wydarzenia są przewidywalne, nie brakuje cudownych zbiegów okoliczności oraz nadmiernej słodyczy. Postaci są płaskie – różni je tylko poziom wywoływania irytacji u czytelnika. Dlatego też nie polecam „Roku w Poziomce”. I chyba więcej nie sięgnę po zachwalaną i "niedocenianą" twórczość Katarzyny Michalak.

Bardzo słaba... Irytująca i roztrzepana główna bohaterka cały czas mnie drażniła. Nie polecam

Pierwsza część super kobieta jednak potrafi dążyć do celu i go osiągnąć ... Super

• Katarzyna Michalak

Video