Czechy, Czechosłowacja, czeska
klasyka
Naia

"Antologia opowiadań czeskich lat 1960-80 pod tytułem 'Na rozdrożu', prezentująca dziewiętnaście pisarskich indywidualności, pragnie spełnić kilka funkcji. Przede wszystkim chciałaby być dla polskiego czytelnika atrakcyjną lekturą o poszukiwaniu humanistycznych treści współczesnego życia, a także uniwersalnych właściwości kultury sąsiedniego kraju. Jej zadaniem jest ponadto przedstawienie dwóch etapów rozwoju opowiadania (w najnowszej literaturze czeskiej) i zasygnalizowanie w kontekście historycznoliterackim perspektywicznej ewolucji tego gatunku."

[ze Wstępu]

Wyboru dokonał i wstęp napisał Petr Posledni.

źródło opisu: Ze wstępu

źródło okładki: Zdjęcie autorskie