Błękitno-purpurowy Matuzalem. Powieść chińska

Wydawnictwo: Delikon
Der blaurote Methusalem
przygodowa

Pierwsze wydanie powojenne, przygotowane na podstawie edycji Warszawskiej Spółki Wydawniczej Orient R.D.Z. East, Warszawa 1927.

źródło opisu: Wydawnictwo Delikon, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie

timbwolf3 | 2016-09-09
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Próbując przewidzieć treść powieści "Błękitno-purpurowy Matuzalem" tylko po tytule, można by się prawdopodobnie spodziewać jakiejś filozoficznej historii o przemijaniu osadzonej w czasach dynastii Ming. Nic bardziej błędnego - tytuł stanowi przezwisko głównego bohatera książki, którego pierwszy człon pochodzi od koloru jego nosa, a drugi od czasu który spędził na uniwersytecie studiując wszystko i nie wiedząc nic. Zarówno przezwisko jak i jego geneza wydają się śmieszne i wręcz absurdalne i właśnie w takiej humorystycznej, ironicznej czasem konwencji utrzymana jest cała powieść - jej fabułę stanowi wyprawa mająca na celu pomoc przyjaciołom wiecznego studenta - sąsiadce oraz chińskiemu sprzedawcy herbaty - w odnalezieniu członków ich rodzin, od których od lat nie mają wieści i nie są pewni ich losów. Matuzalem staje na czele wyprawy do Chin, wyrusza w towarzystwie syna sąsiadki ( i przyszłego spadkobiercy fortuny swojego wuja Daniela którego to właśnie mają odnaleźć w kraju...

żabka | 2011-09-29
Na półkach: Przeczytane, Przygodowe
Przeczytana: 2005 rok

Jest to najsympatyczniejsza i najlepsza książka tego autora. Zdecydowanie mój faworyt. Opowiada przygody wyjątkowego człowieka. Akcja dzieje się w Chinach co powoduje, że jest ciekawe jeszcze bardziej.

Mika | 2012-09-20

Dobrze się czyta. Wspaniałe opisy.

Mikis1995 | 2019-01-22
Michał Stepczuk | 2018-11-28