Błękitno-purpurowy Matuzalem

Delikon
1990-01-01
1990-01-01
May opowieść przygodowa Chiny Matuzalem

Próbując przewidzieć treść powieści "Błękitno-purpurowy Matuzalem" tylko po tytule, można by się prawdopodobnie spodziewać jakiejś filozoficznej historii o przemijaniu osadzonej w czasach dynastii Ming. Nic bardziej błędnego - tytuł stanowi przezwisko głównego bohatera książki, którego pierwszy człon pochodzi od koloru jego nosa, a drugi od czasu który spędził na uniwersytecie studiując wszystko i nie wiedząc nic. Zarówno przezwisko jak i jego geneza wydają się śmieszne i wręcz absurdalne i właśnie w takiej humorystycznej, ironicznej czasem konwencji utrzymana jest cała powieść - jej fabułę stanowi wyprawa mająca na celu pomoc przyjaciołom wiecznego studenta - sąsiadce oraz chińskiemu sprzedawcy herbaty - w odnalezieniu członków ich rodzin, od których od lat nie mają wieści i nie są pewni ich losów. Matuzalem staje na czele wyprawy do Chin, wyrusza w towarzystwie syna sąsiadki ( i przyszłego spadkobiercy fortuny swojego wuja Daniela którego to właśnie mają odnaleźć w kraju środka),swojego wiernego służącego Gotfryda oraz wiernego, godnych gabarytów psa. Po drodze do nich dołącza znany ze swoich lingwistycznych zdolności brytyjski kapitan Turnerstick (przez całą powieść nie może pojąć dlaczego Chińczycy nie rozumieją jego perfekcyjnego mandaryńskiego, który polega na dodawaniu do angielskich słów azjatyckobrzmiących końcówek ing ung ang) oraz rubasznego grubasa żarłoka Holendra van Aardappelenborsch, który opuścił Jawę z powodów zdrowotnych (problemy zwłaszcza związane z... ubytkiem wagi). Zbieg okoliczności sprawia, że szukając wuja Daniela odnajdują także kolejnych członków rodziny sklepikarza. Na kartach powieści uczestnicy
ekspedycji przeżywają wiele przygód (konfrontacje z piratami, osaczenie przez chińskich fanatyków religijnych po zbeszczeszczeniu świątyni na skutek beztroski Turnersticka i Holendra, przeprawa przez wiszący most) , a także zjednują sobie wielu wpływowych przyjaciół wcześniej ratując ich z opresji, w zamian za co z reguły byli wynagradzani przez wybawionych cennym glejtem bez którego w Chinach ani rusz. Powieść kończy się oczywiście szczęśliwie - wyprawa doprowadza do połączenia się ze sobą po wieloletniej rozłące dwóch synów, dwóch córek i matki zaginionego sklepikarza, odnajduje także ukryty w górskim meczecie skarb zakopany przez niego zanim przymusowo uciekł z kraju. Ryszard odnajduje swojego wuja, a ten ostatni może czuć się podwójnie zadowolony - po latach odnalazł kogoś z rodziny, a także po wielu
miesiącach bezowocnych poszukiwań trafił na godnego zaufania nabywcę swojej fabryki nafty, którym okazał się być...brzuchaty Holender. Nie trzeba dodawać, że wszyscy żyli długo i szczęśliwie.
Przypuszczalnie akcja powieści rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku (Karol May nie określa dokładnie ram czasowych opisanych wydarzeń),autor w malowniczy sposób opisuje Chiny tamtej epoki, jednak ciężko stwierdzić ile jest w tym fikcji literackiej (chyba że któryś z czytelników ma wiele wspólnego z sinologią). Książka łatwa i przyjemna do czytania, oryginalna, ciekawa fabuła, interesująco i humorystycznie opisani bohaterowie, zachowania i wypowiedzi niektórych z nich wywołują uśmiech lub wręcz głośny śmiech u czytelnika. Nie zawiera żadnych elementów przemocy ani erotyki, mogłaby być wręcz czytana dzieciom do poduszki.Dla czytelników poszukujących łatwej, barwnej historyjki wolnej od filozoficznych przemyśleń i długawych opisów przyrody lub architektury pozycja godna polecenia.

Dobrze się czyta. Wspaniałe opisy.

Dobrze się czyta. Wspaniałe opisy.

Jest to najsympatyczniejsza i najlepsza książka tego autora. Zdecydowanie mój faworyt. Opowiada przygody wyjątkowego człowieka. Akcja dzieje się w Chinach co powoduje, że jest ciekawe jeszcze bardziej.

• Dzieciństwo
  • Przygodowe