Akta W

Okładka książki Akta W Aneta Augustyn, Wanda Dybalska, Marian Maciejewski, Cezary Marszewski
Okładka książki Akta W
Aneta AugustynWanda Dybalska Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Oficyna Wydawnicza ATUT
2005-01-01
2005-01-01
8374320397

60/2021
Absolutny must have dla każdego wroclawianisty.
Zbiór reportaży, jakie ukazywały się sukcesywnie na łamach “Gazety Wyborczej Wrocław” skorelowanych z reportażami filmowymi emitowanymi przez wrocławski ośrodek TVP.
A wszystko to wzbogacone o suplement do każdej historii – dopowiedzenie, rozwinięcie opowieści, możliwe dzięki listom czy telefonom widzów lub czytelników, odnalezionych kolejnych świadków poszczególnych wydarzeń.
Wszystkie te historie składają się na swoistą kronikę powojennego Wrocławia, opowiadają o ważnych miejscach, wydarzeniach, ludziach – zarówno znanych i pamiętanych, jak też nieco lub całkiem zapomnianych.
Czego się dowiecie z tej książki?
Poznacie przyczyny i przebieg słynnej wspinaczki na Iglicę przy Hali (wówczas) Ludowej. Przeczytacie o tragicznych losach zwierząt z ZOO w Breslau – skazanych na śmierć w trakcie działań wojennych a także o słynnym wyczynie jednego z mieszkańców, który uratował małego chłopca na wybiegu dla niedźwiedzi.
Dowiecie się, jak powstała znana piosenka o wrocławskich, niebieskich tramwajach oraz w jakich okolicznościach Marek Petrusewicz pobił we Wrocławiu rekord świata w pływaniu.
Jeśli spotykacie się na wrocławskim rynku pod pomnikiem Fredry – przyjrzycie się losom tego pomnika i okolicznościom jego przybycia do Wrocławia.
Jeśli mało Wam tematu pandemii – przypomnicie sobie epidemię ospy, która onegdaj nawiedziła Wrocław.
Studenci dowiedzą się, jak niegdyś wyglądały wrocławskie Juwenalia i jak dramatycznie zakończyły się podczas tragedii na Wzgórzu Partyzantów.
Poczytacie o niesamowitym oszuście i manipulatorze, który udając austriackiego konsula długo wodził lokalne władze za nos.
Poznacie także historię słynnego budynku – trzonolinowca.
Poczytacie o tragicznych losach Rafała Wojaczka oraz o pracy profesora Stanisława Tołpy.
Poczujecie swąd spalenizny czytając o pożarze bazyliki pw. Św. Elżbiety oraz zapach prochu – poznając przebieg wysadzenia Młynów św. Klary.
Przypomnicie sobie słynną sprawę 80 milionów oraz losy Solidarności Walczącej, a także – wiadomo! - Pomarańczowej Alternatywy!
Nie brakuje tu również opowieści o brawurowej lotniczej ucieczce wrocławiaków do Berlina Zachodniego a także o dramatycznych losach Panoramy Racławickiej.
To tylko niektóre z opisanych tu wrocławskich historii, z których każda okraszona jest także jakimś materiałem zdjęciowym.
Merytoryczna i poznawcza wartość tego wydawnictwa jest nie do przecenienia.
Osobną kwestią jest samo wydanie tej publikacji.
Koszmarna okładka. Grafik płakał jak projektował. Co ja mówię: “płakał”, on wył z bólu!
Drobny, dwuszpaltowy druk to też nie jest najlepszy pomysł.
A już zamieszczanie czarnych napisów nałożonych na… czarno – białe zdjęcia, skontrastowane tak, że wielu trzeba się domyślać: zakrawa już na zemstę grafika – daltonisty.
Ale wszystko to jest do przeżycia – najważniejszy jest tu Wrocław.

60/2021
Absolutny must have dla każdego wroclawianisty.

Krótkie historie, którymi niegdyś żył Wrocław - historie, których jeszcze się nie poznało, albo o których niewiele się wiedziało. Napisane w formie reportaży, wzbogacone o prologi i czarno-białe zdjęcia.

• Wrocław
  • Historyczne