Czara wyroczni

The Oracle Glass
83-7132-089-2
historyczna
bythewoods

Fabułę tej powieści autorka osadziła w siedemnastowiecznym Paryżu, podstawą zaś były dokumenty sądowe ze śledztwa, które prowadzono po aresztowaniu zawodowej wiedźmy i trucicielki, Marie Bosse. Dochodzenie ujawniło istnienie potężnej tajnej organizacji płatnych morderczyń, na której czele stała Katarzyna Montvoisin, wróżka wyższych sfer. Kiedy Ludwik XIV dowiedział się, iż jego kochanka, markiza de Montespan, kupowała od paryskich wiedźm zaklęcia, afrodyzjaki i trucizny, zatuszował sprawę i śledztwo przerwano. Akcja powieści rozpoczyna się w okresie, gdy ta niezwykła kobieca "mafia" znajduje się u szczytu władzy. Zawiązany zostaje wówczas spisek, w którym idzie o życie króla.

książek: 1965

Świetna powieść historyczna , która wciąga od pierwszych stron.
Akcja osadzona jest w XVII-wiecznym Paryżu za czasów panowania Ludwika XIV zwanego Królem Słońcem, gdy arystokracja , a nawet sam król często korzystali z porad wróżek. Główna bohaterka to młoda dziewczyna , która za sprawą słynnej paryskiej wróżki zaczyna sama parać się wróżbiarstwem.

Warto przeczytać !!!

O matko… Historia, historyczne postacie i ten język! Ciężko się to czytało. Masa ludu, intrygi, knowania a w tle romans.
Bohaterka Genevieve to młoda dziewczyna która poprzez naukę wróżenia i magii chce się zemścić na wuju. Jej mistrzynią jest wiedźma, można powiedzieć postrach ówczesnego Paryża Catherine Montvoisin.
Czarownica bierze pod swoje skrzydła dziewczynę, ale pod warunkiem że ta będzie jej bezwzględnie posłuszna i lojalna. Oczywiście ten układ z początku jest kuszący i dziewczyna ulega, ale potem problemem wielkim jest wyplątać się z tej sieci. Nie tylko zemsta jest atrakcyjna, ale także prestiż i bogactwo, a nastolatka łatwo ulega czarowi pokusy.

W tle oczywiście znaleźć można spiski, śledztwa, sądy czarownic i inne atrakcje kryminalne.
Przytłaczający jest nadmiar postaci i ich powiązania, imiona i w ogóle cała ta otoczka czasów i klimatu.

Historia to nie jestp mój konik, ale przyjemnie było poczytać coś co połowicznie jest faktem a połowicznie fikcją. No bo książka...

Zakochałam się w twórczości pani Riley za sprawą owej powieści, choć pierwsze spotkanie miałam z "Tajemnicą Nostradamusa".
Tutaj autorka wzięła na warsztat czasy panowania Ludwika XIV.
Młodziutka Genevive Pasquier, córka byłego finansisty nie grzeszy urodą. Ma zwykłe szare oczy, nie ciekawą twarz a na domiar wszystkiego koślawą stopę. Ponad wszystko jednak kocha wiedzę i filozofię.
Wychowuje się w domu gdzie miłości zaznała jedynie od ojca i starszej siostry. Matka nienawidzi jej od chwili narodzin, jej obecność traktuje jako zło konieczne. Starsza siostra Genevive- Marie Angelique to przepiękna istota. W konkury do niej, pod jej oknem wystaje młody Andre Lamotte, pisarz i poeta. Wiedząc, że nie jest w stanie zbliżyć się do ukochanej nawiązuje kontakt właśnie z Genevive. W ten sposób poznaje ona kawalera Lamotte, którego skrycie kocha namiętną miłością. Poznaje także Florenta d'Urbeka.
Tymczasem pan Pasquier zapada na ciężką chorobę. Jego stan pogarsza się z minuty na minutę. Nikt...

Monika | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

Powinna mi się ta książka podobać, zawiera bowiem w sobie to, co lubię, a jednak męczymy się wzajemnie bardzo i chyba sobie w końcu to czytanie odpuszczę... Na półkach czeka tyle powieści, które na pewno mnie zauroczą!

kama100 | 2017-07-01
Na półkach: Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2017

Jako, że jest to mój pierwszy audiobook muszę stwierdzić, że nie zawsze potrafiłam się skupić i musiałam kilkakrotnie wracać do tego samego fragmentu. Jednak duuuży plus dla czytającej Blanki Kutyułowskiej. Rewelacja.
Treść samej książki jest ciekawa. Autorka przenosi nas do siedemnastowiecznego Paryża gdzie młodziutka Genevive Pasquier rozpoczyna swoją wróżbiarską działalność w przebraniu 150-letniej markizy.Fabuła książki została oparta na prawdziwych dokumentach sądowych wiedźmy i trucicielki Marie Bosse.
Wracając do audiobooka uważam, ze jest to fajny sposób na lekturę kiedy czytanie nie jest możliwe, a słuchanie tak.

Kasiag | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

Cudownie barwna opowieść, tym bardziej ekscytująca, że oparta na kanwie prawdziwych wydarzeń.
Postaci fikcyjne przeplatają się tutaj z tymi historycznymi, a losy głównej bohaterki wrzucone są w wydarzenia i sytuacje autentyczne.

Geneviève Pasquier, to postać nietuzinkowa, charakterna, silna, a jednocześnie wrażliwa.
Poznajemy ją jako małą dziewczynkę, która mocno związana jest z ojcem i ukochaną babcią. Matka, snobka aż do bólu, nie akceptuje jej, że względu na kalectwo.
Kiedy niespodziewanie umiera babcia, a niedługo potem, po ciężkiej i tajemniczej chorobie, ojciec, Geneviève zostaje zdana całkiem na siebie. Jedyną przyjazną jej duszą jest teraz siostra, która będąc jednak słabej konstrukcji psychicznej, pozostaje pod dużym wpływem matki.
Wkrótce dochodzi do tragicznego zdarzenia. Geneviève zostaje zgwałcona przez wuja, ucieka z domu i w desperacji zamierza odebrać sobie życie.
Przeszkadza jej w tym Catherine Montvoisin, słynna La Voisin - czarownica o najwyższych koneksjach...

Czytam-Sobie | 2015-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Podstawą dla tej powieści, której akcja toczy się w Paryżu w latach 70. XVII wieku, były autentyczne dokumenty ze śledztwa prowadzonego w głośnej wówczas „aferze trucizn”, w którą zamieszanych było wiele osób z najwyższych kręgów arystokracji, w tym także słynna madame de Montespan – wieloletnia oficjalna kochanka Króla Słońce.
Ale bez obaw – to nie jest sprawozdanie ze śledztwa i procesów. Dokumenty te – czyli zeznania czarownic – posłużyły jedynie jako źródło wiedzy o ich życiu i czynach. Podczas lektury poznajemy wiele postaci historycznych: paryskie wiedźmy (a właściwie trucicielki i uczestniczki czarnych mszy), wielu przedstawicieli arystokracji i nawet samego Króla Słońce. Główna bohaterka jednak jest postacią fikcyjną.
Akcja jest wartka, postacie żywo zarysowane, bardzo dobrze zostały nakreślone stosunki społeczne w tamtych czasach – ze szczególnym uwzględnieniem roli i pozycji kobiet (baaardzo ciekawe – dziś powiedzielibyśmy, że to istny taliban).
Polecam gorąco nie...

PaniZima | 2013-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Barwna i wciągająca powieść z pogranicza historii i fantasy, pełna jasnowidzów, czarnej magii i bardzo praktycznych czarownic, prawie jak u Sapkowskiego. Pomimo opisanych okrutnych praktyk i bezdusznych krewnych książka jest pogodna i pełna życia.
Wydawało mi się, że tym razem więcej jest fantasy niż historii, a jednak nie. Francja, wiek XVII - to okres rozpasania i upadku obyczajów. Faworyta Króla Słońce Ludwika XIV madame de Montespan popiera adeptów czarnej magii, dzięki czemu rośnie ich znaczenie i pewność siebie. Zatem tło historyczne powieści jest dosyć autentyczne i bardzo intrygujące, a mi bardzo odpowiada poczucie humoru J. M. Riley.

Liza | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Główną bohaterką jest młoda 15-letnia dziewczyna, Genevieve Pasquier, wprawdzie pośredniej urody i z koślawą stopą, ale inteligentna, której sytuacja dramatycznie się zmienia, gdy jej ojciec- filozof, były finansista umiera. Plotki, że za granicą miał ukryte pieniądze wraz z poczynaniami jej rodziny (szczególnie aroganckiego i okrutnego wuja) sprawiają, że Genevieve musi uciekać. Od samobójczej śmierci ratuje ją wróżka La Voisin, ale nie za darmo, to ma być wspólny interes, gdzie ważna jest lojalność i dyskrecja , a Genevieve będzie mogła się zemścić… Za sprawą swojej protektorki bohaterka przybiera nową tożsamość- wiekowej markizy de Morville, co było pomysłową sztuczką mistrzyni iluzji i zaczyna parać się wróżbiarstwem. Ma bowiem dar czytania przyszłość z wróżebnego naczynia wyroczni.

Po drodze Genevieve spotka sporo: nieszczęśliwa miłość, strata bliskiej osoby. Nie ma przed nią innej drogi, jak tylko wspinać się w górę. Paradoksem jest to, że wierzy w siłę rozumu, ale ulega też...

Isadora | 2013-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Moja przygoda z prozą Judith Merkle Riley zaczęła się dobre kilka lat temu za sprawą książek osadzonych w realiach średniowiecza opisujących dzieje Małgorzaty z Ashbury - kobiety o nieprzeciętnym umyśle i inteligencji wykraczających poza epokę: "Księgi Małgorzaty" i "W poszukiwaniu Szmaragdowego Lwa". Dzisiaj wracam do jej twórczości, by z radością stwierdzić, że kunsztem pisarskim pod każdym względem dorównuje Philippie Gregory; wystarczyło kilka pierwszych stron jej kolejnej powieści, bym przeniosła się do XVII - wiecznego Paryża pozostającego pod panowaniem Ludwika XIV - i poznała jego ciemną stronę oraz mroczne sekrety.

15 - letnia Genevieve Pasquier to inteligentna, oczytana, choć nie grzesząca urodą dziewczyna żyjąca w stosunkowo bezpiecznym i spokojnym świecie dawnych ksiąg, starożytnej filozofii i ojcowskiej miłości. Jej los dramatycznie się odmienia, kiedy w podejrzanych okolicznościach umiera uwielbiany ojciec, a ona sama zostaje zhańbiona przez wuja i ucieka z domu, w...