Przyjaciel z piekła

Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
Paren' iz preispodnej
surven

Na odległej planecie trwa wojna. Ranny żołnierz uratowany przez ziemskiego naukowca trafia na Ziemię. Kapral Dag wraca do zdrowia, poznaje zwyczaje mieszkańców i zdobycze techniki, która wyprzedza o tysiące lat Alajczyków. Nie potrafi jednak zaakceptować reguł tego świata. Musi wrócić na ojczystą planetę, zwaną przez Ziemian Piekłem...

[Amber Sp. z o.o., Warszawa 2003]

Finkla | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

Dość długie opowiadanie o tym, jak to Ziemianin ratuje umierającego brata w rozumie, przewozi na Ziemię, leczy, a potem nie ma czasu się nim zająć. Uratowany jest żołnierzem z dokumentnie wypranym mózgiem. Najpierw zakłada, że to jakieś przebieranki wywiadu, potem nikomu nie ufa, w nic nie wierzy. Wyjaśnień nie rozumie, więc ich nie słucha. Dostał robota, urządził mu musztrę, głównie w celu złamania charakteru. Aż przykro się czytało o bohaterze z tak ciasnymi horyzontami.
Ziemianin nie lepszy. Ściągnął płonącego żołnierza do innego świata, wyleczył i zabrał do siebie do domu. Uznał, że nie musi się przejmować jego psychiką — bo to przecież silny i dzielny wojak — więc nie certolił się z przekazywaniem informacji.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/09/przyjaciel-z-pieka-zbior-minipowiesci-i.html

Bosy_Antek | 2013-10-17

Nie lubię bohaterów, których nie lubię. No nie lubię, gdy pierwszoplanową postacią autor czyni kogoś, kto nie budzi mojej sympatii. Może to staroświeckie, nieprofesjonalne, ale po prostu sympatycznie czyta mi się o kimś, komu kibicuję, za kogo trzymam kciuki i życzę mu jak najlepiej. A tutaj?

Początek "Przyjaciela z piekła" braci Strugackich to prawdziwy popis kunsztu rosyjskich autorów - znajdujemy się na pierwszej linii frontu, która to linia akurat spokojnie faluje, gdyż żołnierze korzystają z rzadkich chwil, gdy mogą odpocząć, czekając na kolejne starcie z wrogiem. To obca planeta, niezrozumiała zrazu wojna, ale całość czyta się jak wspomnienia frontowe weterana II Wojny Światowej. Brud, błoto, zaschnięta krew i wściekli dowódcy sztorcujący wyczerpanych szeregowców.

Główny bohater to członek elitarnego oddziału wojska. To z jego żołnierskich ust poznajemy całą niezwykłą historię. To jego barwna dosadna gawęda opisuje, jak został ciężko ranny, jak zabrano go z pola walki,...

Arczi | 2018-03-11
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka
Przeczytana: 09 marca 2018

Zderzenie dwóch światów: świata walki i świata postępu. Opisane przekonująco, mam wrażenie, że to faktycznie tak by było. Każdy ze światów opisany jest z głębią i wciągająco. Lektura mija błyskawicznie.

Książka nie odpowiada na żadne pytania, po prostu pokazuje. Bo rozstrzygać między wyższością jednego świata nad drugim można tylko z perspektywy któregoś z nich, a więc nigdy nie będzie to rozstrzygnięcie zupełne.

grawion | 2014-01-12
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Dobra, króciutka historyjka z ciekawym zakończeniem. Panowie A i B Strugaccy napisali ją w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku a mimo to nie czuć naleciałości z tamtych lat.
Bardzo podoba mi się wizja pokoi, które kształtują się wg. przebywających w nich ludzi. Wystarczy pomyśleć o kanapie by ona "wynurzyła" się taka, jaką zapragniemy w danym momencie. Świetne rozwiązanie jedzenie z tubki, oraz podłoga, która wchłania nieczystości... Trochę przesadą są zebrożyrafy i parę elementów, ale tego typu elementy zawsze pojawiają się u Panów AiB S.

Książka jest krótka, nawiązuje do przyszłości, oraz do tego, czym kiedyś mogłaby być cywilizacja. Nie ma w niej nudnawych opisów świata, przyrody, nie jest również książką akcji. Opisana jest oczami głównego bohatera, który znajduje się w dziwnym, niezrozumianym świecie. Mleko jaszczurze!! :-)

Przyjaciel z Piekła nie jest tak pokręcony jak ślimak na zboczu. Nie ma tylu wątków co Hotel pod poległym Alpinistom. To zgoła inne, nawet fajne...

Sławomir | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Cóż... typowa pozycja braci Strugackich. Nic mnie nie zaskoczyło, nic też nie zachwyciło zbytnio. Od taka sobie opowiastka z typową fiksacją na temat ingerencji mądrzejszej cywilizacji w kryzysowym momencie tej mniej mądrej ("Trudno być bogiem", "Przenicowany świat", itd.) tyle, że może fabularnej mikroskali. Hm, może to miała być wprawka do rzeczy większych?:) No jakoś mi się nie chce sprawdzać chronologii.

Grzegorz Kulesza | 2016-10-11
Przeczytana: 11 września 2016

Książka pokazuje jak z punktu widzenia wyższej cywilizacji wygląda nasza. Jak nasze działania (np. wojny) są prymitywne i niczemu nie służą. Tak naprawdę ciężko powiedzieć co jest w niej takiego, co przyciąga i daje uczucie swobody i odprężenia czytelnikowi. Świat pokazany można by opisać jako niebo stworzone przez wyższą (bardziej zaawansowaną technicznie) cywilizację, dla której nasze poważne wojny są jak zabawa nic nie rozumiejącego dziecka. Jak zwykle nie zawiodłem się na Strugackich w elementach science fiction. Nie mam się czego przyczepić. Być może zasługuje na nawet wyższą ocenę.

Paweł Gryniewicz | 2013-09-30

Dobra książka i tyle, jest tak krótka, że cokolwiek więcej się napisze, będzie to spoilerem ;)

Propheet | 2018-02-24
Przeczytana: 1995 rok

Jedna z ich slabszych pozycji.

Ergo_sum | 2015-08-06
Przeczytana: 1981 rok

Jak dla mnie, to dobra literatura młodzieżowa tamtych lat.

Asmi | 2018-10-26
Przeczytana: 2010 rok