Podejrzani

2001-01-01
837150568X
Tomasz Bieroń
literatura amerykańska 20 w. Mary Jane Jones śledztwo zbrodnia

Muszę przyznać, że książka mnie zaskoczyła. Pozytywnie. Spodziewałam się standardowego kryminału a tak naprawdę dostałam historię kilku policjantów oraz pewnego pechowca.

We własnym domu została zamordowana młoda kobieta oraz jej córeczka. Podejrzanych jest kilku. Detektywi prowadzący śledztwo próbują dojść do tego kto mógłby mieć motyw.

Jednak wątków jest wiele, a morderstwonie jest jak się okazuje, tym najważniejszym. Wszystko bardziej skupia się na policyjnym środowisku, ich podejściu do określonych spraw. A rozwiązanie sprawy morderstwa pojawia się całkiem przypadkiem. Ale podobało się mi. Było zupełnie inne. Bardziej powiedziałabym, że to powieść psychologiczna. Ale dobrze się ją czytało.

Jednak wątków jest wiele, a...

'' Podejrzani '' to książka na którą trafiłam w bibliotece , a że akurat nic z mojej listy nie było , wzięłam to co było :) Nie znałam też wcześniej autora , dopiero potem przeczytałam że jest on też twórcą głośnej i sfilmowanej powieści '' Mały wielki człowiek '' , z rewelacyjną i brawurowo zagraną rolą Dustina Hoffmana . Ale wracajmy do '' Podejrzanych '' , Tytuł i zbrodnia popełniona w książce sugeruje że jest to kryminał i pewnie tak jest . Jednak ja cały czas czytając miałam nieodparte wrażenie że zamordowanie Donny i jej małej córeczki jest tylko swoistym tłem do pokazania pracy policji i osobowości wszystkich dookoła . Autor szeroko opisuje ciężką pracę detektywów , różne relacje między nimi , ich rodzinne i małżeńskie kłopoty . Zdrady , problem homoseksualistów w policji , oraz współpracę między białymi i czarnymi policjantami , co jak się okazuje , wcale nie jest takie oczywiste (ta współpraca znaczy) . Dowiemy się też że jak mawia jeden z policjantów '' system jest niekorzystny dla policji '' . Czyli poczytamy sobie jak policja się bardzo stara by ująć przestępcę , a prawnicy potem robią wszystko by go wypuścić , czyli układają się z prokuratorami , wpłacają kaucję itd . Śledztwo wcale nie jest prowadzone '' gorączkowo '' jak napisano w opisie . Ja odczułam je jako wręcz flegmatyczne . Coś tam się działo ktoś kogoś przesłuchiwał , ale jakby ważniejsze były opisy tego co robią i jak żyją podejrzani i inni w ich otoczeniu niż przesłuchania . Książka nie jest zła , czytało się dobrze , naprawdę , postacie dość ciekawe , chociaż momentami przerysowane jednak to ciągłe wrażenie że wcale nie o morderstwo w niej chodzi przede wszystkim nie dawało mi spokoju .

• Nie chcę
  • Na wymianę/sprzedaż