Napoleon i jego marszałkowie

Seria: Ten piękny wiek XIX
Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert, Przedsięwzięcie Galicja
Napoleon and his marshals
historia

Trudno o ciekawsze 'dossier' niż losy dwudziestu sześciu marszałków, tworzących zbiór barwnych charakterów i zadziwiających karier. Przez kilkanaście lat ludzie ci, nazywani przez własnych żołnierzy "wielkimi czapami", prowadzili ich do walki, wywracając trony, zmieniając granice i siłą zastępując stary porządek nowym. Ich zalety i wady, talenty i nieudolność wpływały decydująco na zwycięstwa i klęski Napoleona, a zatem na losy świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Arkadiusz Wingert : Wydawnictwo

Koval | 2012-04-28
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 28 kwietnia 2012

Tematyka napoleońska została opisana i przeanalizowana na tyle różnych sposobów, że kolejna książka opisująca zmagania wojenne w Europie na przełomie XVIII i XIX wieku nie wzbudziła by entuzjazmu ani specjalnego zainteresowania, gdyż o wielkim cesarzu Francuzów napisano już chyba wszystko.

Inna rzecz, że trudno o ciekawszy temat niż losy dwudziestu sześciu marszałków napoleońskich, tworzących rzadko spotykany w historii zbiór barwnych charakterów i zadziwiających karier. Przez kilkanaście lat ludzie ci, nazywani przez własnych żołnierzy „wielkimi czapami”, prowadzili do walki armię francuską wywracając trony, zmieniając granice i siłą zastępując stary porządek nowym, toteż ich zalety i wady, talenty i nieudolność wpływały decydująco na zwycięstwa i klęski Napoleona, a zatem na losy świata.
To, co bardzo dobrze wpływa na odbiór książki jest język i sposób w jaki autor przedstawia kolejne dzieje dowódców, ze swadą przedstawiając postacie tak bardzo znaczące w historii Europy (np....

Shahrivar | 2013-12-14
Przeczytana: październik 2007

Jedna z moich ulubionych książek o tematyce okołonapoleońskiej. Nadal mam wielki sentyment do epoki generała i następnie cesarza Bonaparte, chociaż moja fascynacja tym okresem chwilowo należy do przeszłości.

Książka Macdonella jest napisana barwnym i soczystym językiem, skupia się na relacjach międzyludzkich zamiast na wojnie i podbojach Cesarza Francuzów. I słusznie. Sympatie i antypatie w gronie najbliższych dowódców Cesarza to znakomity materiał na książkę. Ileż odwagi, humoru, gniewu, nienawiści i romantyzmu wyziera spomiędzy wierszy!

Moją uwagę oczywiście zwróciły fragmenty dotyczące mojego ulubionego Marszałka Cesarstwa - zawadiackiego i niepokornego Jeana Lannesa. ;)

Alex2207 | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016

Kompendium wiedzy o życiu zawodowym Napoleona, bitwach z jego udziałem, relacjach z marszałkami (i pomiędzy nimi). Fakty nie są przedstawione w przystępny spsób, duże natężenie wiadomości, denerwujące mnie wtrącanie życiorysów pomiędzy akcję bitwy.

| 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Pozycja jest odpowiednia do poznania zarysu historii i działań marszałków napoleońskiej Francji. Nie można jednak oprzeć się wrażeniu, że MacDonell nie zawsze jest obiektywny, a nowsze prace badawcze zweryfikowały część zawartych w niej tez (vide temperatury podczas odwrotu z Moskwy).

Krótko - must-read o epoce napoleońskiej.

| 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

"Napoleon i jego marszałkowie" Macdonella to lektura obowiązkowa dla wszystkich fantastów epoki napoleońskiej. Co prawda zawiera ona kilka błędów (np. temperatury podczas powrotu spod Moskwy) i można odnieść wrażenie, że czasami jest zbyt subiektywna, to i tak pozycja ta stanowi doskonałą podstawę do dalszych studiów nad życiem marszałków napoleońskich.

Tomasz Malczewski | 2013-09-10

Doskonała powiesć o najbliższych dowódcach Cesarza Napoleona