Napoleon i jego marszałkowie

Seria: Ten piękny wiek XIX
Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert, Przedsięwzięcie Galicja
Napoleon and his marshals
historia

Trudno o ciekawsze 'dossier' niż losy dwudziestu sześciu marszałków, tworzących zbiór barwnych charakterów i zadziwiających karier. Przez kilkanaście lat ludzie ci, nazywani przez własnych żołnierzy "wielkimi czapami", prowadzili ich do walki, wywracając trony, zmieniając granice i siłą zastępując stary porządek nowym. Ich zalety i wady, talenty i nieudolność wpływały decydująco na zwycięstwa i klęski Napoleona, a zatem na losy świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Arkadiusz Wingert : Wydawnictwo

Koval | 2012-04-28
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 28 kwietnia 2012

Tematyka napoleońska została opisana i przeanalizowana na tyle różnych sposobów, że kolejna książka opisująca zmagania wojenne w Europie na przełomie XVIII i XIX wieku nie wzbudziła by entuzjazmu ani specjalnego zainteresowania, gdyż o wielkim cesarzu Francuzów napisano już chyba wszystko.

Inna rzecz, że trudno o ciekawszy temat niż losy dwudziestu sześciu marszałków napoleońskich, tworzących rzadko spotykany w historii zbiór barwnych charakterów i zadziwiających karier. Przez kilkanaście lat ludzie ci, nazywani przez własnych żołnierzy „wielkimi czapami”, prowadzili do walki armię francuską wywracając trony, zmieniając granice i siłą zastępując stary porządek nowym, toteż ich zalety i wady, talenty i nieudolność wpływały decydująco na zwycięstwa i klęski Napoleona, a zatem na losy świata.
To, co bardzo dobrze wpływa na odbiór książki jest język i sposób w jaki autor przedstawia kolejne dzieje dowódców, ze swadą przedstawiając postacie tak bardzo znaczące w historii Europy (np....

Shahrivar | 2013-12-14
Przeczytana: październik 2007

Jedna z moich ulubionych książek o tematyce okołonapoleońskiej. Nadal mam wielki sentyment do epoki generała i następnie cesarza Bonaparte, chociaż moja fascynacja tym okresem chwilowo należy do przeszłości.

Książka Macdonella jest napisana barwnym i soczystym językiem, skupia się na relacjach międzyludzkich zamiast na wojnie i podbojach Cesarza Francuzów. I słusznie. Sympatie i antypatie w gronie najbliższych dowódców Cesarza to znakomity materiał na książkę. Ileż odwagi, humoru, gniewu, nienawiści i romantyzmu wyziera spomiędzy wierszy!

Moją uwagę oczywiście zwróciły fragmenty dotyczące mojego ulubionego Marszałka Cesarstwa - zawadiackiego i niepokornego Jeana Lannesa. ;)

Alex2207 | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016

Kompendium wiedzy o życiu zawodowym Napoleona, bitwach z jego udziałem, relacjach z marszałkami (i pomiędzy nimi). Fakty nie są przedstawione w przystępny spsób, duże natężenie wiadomości, denerwujące mnie wtrącanie życiorysów pomiędzy akcję bitwy.

| 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Pozycja jest odpowiednia do poznania zarysu historii i działań marszałków napoleońskiej Francji. Nie można jednak oprzeć się wrażeniu, że MacDonell nie zawsze jest obiektywny, a nowsze prace badawcze zweryfikowały część zawartych w niej tez (vide temperatury podczas odwrotu z Moskwy).

Krótko - must-read o epoce napoleońskiej.

sulek2712 | 2017-05-06

Świetny styl książki. Przykład tego, że historię można pisać w interesujący sposób. Wiele osób wie sporo o Napoleonie jednak nieliczni znają historię jego najsłynniejszych żołnierzy. Dzieki tej książce może się to zmienić. Daje ona szerszy pogląd na cały mechanizm sprawowania władzy. Napoleon musiał nie tylko zapanować nad zagrożeniem ze strony Rosji, Austrii czy Prus. Sztuka kierowania ludzmi i ich odpowiednie wykorzystanie było nie mniej ważne.

| 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

"Napoleon i jego marszałkowie" Macdonella to lektura obowiązkowa dla wszystkich fantastów epoki napoleońskiej. Co prawda zawiera ona kilka błędów (np. temperatury podczas powrotu spod Moskwy) i można odnieść wrażenie, że czasami jest zbyt subiektywna, to i tak pozycja ta stanowi doskonałą podstawę do dalszych studiów nad życiem marszałków napoleońskich.

Tomasz Malczewski | 2013-09-10

Doskonała powiesć o najbliższych dowódcach Cesarza Napoleona