Mistrz i diabeł, czyli rzecz o Bułhakowie

Wydawnictwo: Muza
83-7319-101-1
Anna

"Żyłem przez wiele lat w kręgu Bułhakowa, starałem się, jak umiałem, go zrozumieć. Tak postępując, stałem się w jakiejś mierze, choćby najmniej pojętnym, ale przecież uczniem mojego wielkiego Mistrza. Jeśli zatem to, co w efekcie powstało, choć trochę się do Bułhakowa zbliża i coś zeń chwyta, to nie powinno mieć łatwego losu, bo łatwy los jest ze swojej istoty niebułhakowskiej. (...) Dzieje...

(...) Dzieje tej książki, choć stanowią dobry kawał mojego życia, są zaledwie drobnym ułamkiem nieskończenie wielkiego porządku istnienia, którego sens wykłada mi się najdobitniej w bułhakowskim zdaniu użytym jako motto: wszystko będzie jak należy, na tym trzyma się świat.
Wierzę w to głęboko.
Najwięcej zawdzięcza ta książka mojej żonie Wierze i Jej ten tekst dedykuję."
Andrzej Drawicz

OoFF | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Można by przypuszczać, że twórca pokroju Bułhakowa powinien wieść żywot pełen sukcesów, luksusu i splendoru. Było jednak niemal dokładnie odwrotnie. Czasy w jakim przyszło żyć Michaiłowi, czyli apogeum bolszewizmu i stalinizmu, wystawiały ludzi w ogóle, a artystów w szczególności, na wyjątkowo ciężkie próby. Bułhakow tym próbom podołał i dlatego właśnie zamiast umierać w sławie jako pomnikowy artysta, umierał w nędzy jako zaszczuty pro-burżuazyjny pisarzyna. W przeciwieństwie do wielu kolegów po fachu nigdy bowiem nie został konformistą i do końca podążał własnymi ścieżkami. Dlatego do ogromnego szacunku jaki miałem dla twórczości Bułhakowa, po przeczytaniu powyższej biografii, dołączył równie wielki, jak nie większy, szacunek dla jego czynów i wyborów.

Kilka faktów: Bułhakowowi od roku 1929 zaprzestano wydawać cokolwiek. Większość dzieł ukazało się dopiero po jego śmierci. "Mistrz i Małgorzata" po raz pierwszy pojawiło się w druku - i to w wersji okrojonej - w roku 1966, czyli...

reptar | 2016-02-13
sofia80 | 2016-01-19