Matisse ma słońce w brzuchu

Tłumaczenie: Michał Sobelman
Wydawnictwo: EMG
Le-Matisse yesh et ha-shemes ba-beten
978-83-922980-5-2
Justyna84

"Matisse ma słońce w brzuchu" jest pierwszą powieścią Judith Katzir wydaną w Polsce. Rywi, dwudziestoletnia studentka, spędza czas, oglądając stare filmy i kartkując zakurzone książki w księgarni w Tel Awiwie. Pewnego wieczoru, kiedy wraca do wynajmowanego mieszkania, obok niej zatrzymuje się samochód. Kierowca wręcza jej kwiat.Opowieść o związku Rywi i starszego od niej o dwadzieścia lat,...

Rywi, dwudziestoletnia studentka, spędza czas, oglądając stare filmy i kartkując zakurzone książki w księgarni w Tel Awiwie. Pewnego wieczoru, kiedy wraca do wynajmowanego mieszkania, obok niej zatrzymuje się samochód. Kierowca wręcza jej kwiat.Opowieść o związku Rywi i starszego od niej o dwadzieścia lat, żonatego mężczyzny, Igala, to opowieść o miłości totalnej i bezkompromisowej, wzniosłej i upokarzającej, staje się w ustach bohaterki poruszającym wyznaniem o poszukiwaniu w życiu tego momentu, który był decydujący i najważniejszy.

kodoga | 2015-09-06
Przeczytana: 05 września 2015

To moje kolejne przpadkowe odkrycie. Ksiązka piękna i mądra.
Temat wiodący bardzo już, wydawałoby się, wyeksplatowany - związek młodej kobiety ze znacznie od niej starszym, żonatym mężczyzną. Jednak autorka Judith Katzir potrafiła przedstawić ten wątek w sposób nietuzinkowy, wplatając zarazem wiele innych relacji międzyludzkich, trudnych decyzji, doświadczeń kilku pokoleń.
Książka napisana pięknym językiem, jej czytanie wymaga jednak skupienia, dlatego warto do niej zasiąść dysponująć dłuższą chwilą wolnego czasu, bo dopiero wtedy w pełni można ją smakować.
Styl pisarstwa J. Katzir nasuwa mi skojarzenia z twórczością innej znanej pisarki izraelskiej, Zeruyi Shalev, której prozę bardzo sobie cenię.

Stanzzi | 2012-03-16

Lubię książki, których fabuła toczy się własnym rytmem, jakby niezależnie od czytelnika, nie licząc się z nim i z jego uczuciami. Książki, które pachną jak kurz wymieszany z perfumami i wonią świeżego papieru, jak klimatyczna kawiarenka lub stary antykwariat. Tak właśnie pachnie "Matisse ma słońce w brzuchu", a ja, brutalnie schwycona za nos, natychmiast wchłonęłam wszystko, co podała mi na tacy pani Judith Katzir.

Nie należy ukrywać, że jest to z pewnością książka kierowana do kobiet. Bo chociaż sporo w niej refleksji dotyczących ogółu społeczeństwa, relacji rodzinnych, stosunków między partnerami - to tylko damska część czytelników zniesie, ba, zachwyci się fabułą, dzięki której te wątki zostały przedstawione. Zakazana miłość żonatego, dojrzałego mężczyzny z młodziutką studentką. Zaczyna się od Alfy Romeo i róż na ulicy, trwa na malowniczych ulicach Rzymu, Paryża i Sewilli. Już choćby dlatego warto poświęcić tej powieści chwilę - dla samych opisów romantycznych metropolii, o...

Gaya Głowacka | 2015-09-29
Przeczytana: 2014 rok

najbardziej trafiony prezent od przyjaciółki. Wracam do Matisse i za każdym razem znajduje w niej coś nowego, czego akurat w danym momencie mi trzeba

AnnaPawlak | 2016-04-07
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Romans to gatunek, który szczyt popularności osiągnął w latach '80 XX wieku. W 2012 roku 50% książek zakupionych w USA stanowiły romanse. Akcja zgodnie z konwencją dotyczy romantycznej miłości i budowania związku miłosnego, z reguły kończy się happy endem. Katzir napisała romans intelektualny, czyli raczej nie dla gospodyń domowych do których zazwyczaj była kierowana "seria różowa". Ciekawie splata wyświechtany gatunek z powieścią inicjacyjną i quasi-autobograficzną(nawiązując do "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta). Trzeba przyznać, że robi to zręcznie.
Przyznam, że pierwsze 50 stron wymęczyłam i już miałam odłożyć powieść, gdyż nie przepadam za "książkami o miłości". Jednak z nudów przekroczyłam rubikon i dalej było interesująco.
Zaczęło się dość banalnie. Wrażliwa dwudziestodwuletnia studentka poznaje dojrzałego, żonatego mężczyznę, który mógłby być jej ojcem. Zabiera ją w podróż, kupuje prezenty. Ona marzy, by zostać pisarką, on jest intelektualistą, który ją inspiruje....

Miśka | 2015-04-18
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Długo zbierałam się z napisaniem kilku słów o tej książce...

Początkowo czytało mi się fatalnie. Odrzucało mnie wręcz... Później - niespodziewanie zupełnie - zauważyłam, że jednak chcę czytać dalej, chcę się dowiedzieć, jak potoczyły się losy Rywi, chociaż w sumie można było z góry przewidzieć samo zakończenie tej historii, ale ważne były emocje pomiędzy.

Jednak polecam...

w33ronika | 2016-09-30

Początek tej książki był trudny, nie mogłam znaleźć nic co zachecałoby do dalszego czytania... Nawet nie wiem kiedy wciągnęła mnie w całości.
To nie tylko romans ze starszym facetem, ale również wiele innych historii i relacji międzyludzkich.
Książka wymagająca sporego skupienia, myślę, ze jeżeli sięgnę po nią kolejny raz odnajde wiele informacji, których za pierszym razem nie byłam w stanie zrozumieć.

KotekWKrate | 2016-10-25
Przeczytana: 25 października 2016