Śmierć nosorożca

Seria: Dobra Książka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
literatura polska
alex2586

Pełna tajemnic i magii opowieść o tym, co w ludzkim życiu jest ważne, a co tylko takim się wydaje. Tu wszystko staje się możliwe: samobójcza śmierć rzeki, matka zapadająca w sen zimowy, zejście do piekła, a nawet kobieta z syrenim ogonem. Niebo nad Pietraszówką, w której rozgrywa się akcja powieści, kurczy się z każdym rokiem. Co z tego wyniknie? Jak zakończy się sen o nosorożcu, który idzie przez wieś nie wiadomo dokąd?

Główny bohater drugiej minipowieści, Pechowiec, jako chłopiec ma swoje marzenia i ulubioną kryjówkę w szafie. Uwielbia opowieści o gwiazdach i podróże furmanką u boku dziadka Walentego. Później sentymentalny listonosz, kierowca w piekarni, niedoszły burmistrz miasteczka, wciąż szuka swojego miejsca na ziemi. Z biegiem lat rośnie w nim nienawiść do ojca, którego uważa za sprawcę wszystkich swoich nieszczęść.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

książkowelove | 2016-04-24

Śmierć nosorożca to zbiór dwóch opowiadań, są niezwykle magiczne, wciągające, z pozoru zabawne i dziecinne, ale pod powierzchnią wielu historii kryje się drugie dno. Czyta się je bardzo szybko z wielką lekkością i przyjemnością. Niestety nie jestem fanką opowiadań, stąd moja ocena.

reckless | 2012-08-01
Przeczytana: 12 lipca 2012

Bardzo podobały mi się magiczne wtrącenia: Syrena, piekło na polu, matka przesypiająca zimę. Opowieść pozornie o niczym sensownym, ot zwykłe życie w małym miasteczku. A jednak tytułową śmierć nosorożca wyczytuję się na każdej stronie i jest to zjawisko lekko niepokojące, zmuszające do refleksji. Lekki, specyficzny styl, przynajmniej dla mnie.

Pawlito | 2016-07-09
Anna | 2014-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2014 r.
Moni | 2014-01-02
kenny41 | 2013-06-22