Dramaty

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka „Więzi”". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Towarzystwo WIĘŹ
Aga

Sztuki sceniczne i radiowe Zbigniewa Herberta po raz pierwszy wydane w edycji krytycznej, na podstawie lektury rękopisów poety, uzupełnione, oczyszczone z błędów, które wkradły się do poprzednich publikacji. Konteksty interpretacyjne i tło historyczne naświetlają niekonwencjonalnie opracowane przypisy, w których wielkiemu pisarzowi towarzyszy dociekliwy badacz i odkrywca tajemnic jego dramaturgicznego warsztatu, Jacek Kopciński. Błyskotliwy esej jego autorstwa poprzedza edycję pięciu sztuk poety, wzbogaconą o niepublikowany dotąd dramat radiowy Maja.

źródło opisu: Więź, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

fiodorowna | 2015-08-06

Nie jest chyba Herbert jednym z moich lubionych dramatopisarzy... ale jest niewątpliwie mistrzem Słowa, również w dramacie. Zapomniane to i przykryte kurzem rejony jego twórczości, a bardzo szkoda - bo jeśli nie wybitne, to bardzo dobre, ciekawe, precyzyjnie wyżłobione w słowie. Są zdania, które powracają jak echo; może więc dla tych zdań choćby - warto.

Mahima | 2016-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2016

"Jaskinia filozofów" 5/10
Nie przepadam bardzo za starożytnością, ale ten dramat jest całkiem przyjemny i łatwy w odbiorze. W sumie to aż nadto łatwy.

"Rekonstrukcja poety" 6/10
Krótki, ale ciekawy.

"Drugi pokój" 7/10
Nasłuchiwanie ciszy śmierci... Chciałoby się to zobaczyć na żywo.

"Lalek" 7/10
Świetne prześwietlenie społeczeństwa. Akcji niewiele, ale dużo rozmów. Jak to w dramacie, ale tutaj czuję to jeszcze wyraźniej. Punkt kumulacyjny gdzieś w innej przestrzeni.

"Listy naszych czytelników" 8/10
Zdecydowanie mój ulubiony dramat z tego zbioru. Uwielbiam pokazywanie problemów szarych ludzi w PRLu. Przywodzi mi na myśl "Proces" Kafki. Jest się winnym, choć nie wiadomo czemu.

"Maja" 6/10
Ciekawy, choć mógł być bardziej rozbudowany.

Sumując: 39/6=6,5 :)

Książka wydana z dbałością. Dużo przypisów, dokładna nota edytorska. Jeśli chodzi o estetykę również jest w porządku.
Dramaty Herberta są według mnie ciekawe, niebanalne, ale za krótkie. Wspaniale jednak Herbert...

Delur | 2012-10-18
Przeczytana: 18 października 2012

Nie jestem fanem Herberta, przeczytanie Dramatów miało przełamać moją niechęć, a tylko ją utwierdziło.

Sabina Majcher | 2014-01-27
Przeczytana: 16 lutego 2014

Ze zbioru dramatów przeczytanych: Drugi pokój i Jaskinia filozofów.

Hopsztos | 2016-11-22
Przeczytana: 10 lutego 2016