Przebudzenie Śpiącej Królewny

Okładka książki Przebudzenie Śpiącej Królewny Anne Rice
Okładka książki Przebudzenie Śpiącej Królewny
Anne Rice Wydawnictwo: Mystery Cykl: Śpiąca Królewna (tom 1) fantasy, science fiction
Śpiąca Królewna (tom 1)
2004-01-01
9788377190012
Mieczysław Dutkiewicz
śpiąca królewna inicjacja

Czytając opinie innych czytelników w zasadzie zgadzam się z każdą z nich - nic dodać, nic ująć. Osoba czytająca rozdarta jest między różnymi uczuciami, nie piszę tu zupełnie o zaskoczeniu tematyką, bo to świadomy wybór, ale bardziej o opisach - powtarzających się, treściwych, uniwersum oderwane od rzeczywistości, specyficzne odczucia bohaterów (okrucieństwo=czułość lub płacz z poniżenia, ale podniecający tych poniżonych bohaterów). Książka nastawiona jest najbardziej na pobudzenie wyobraźni i zszokowanie czytelnika niż związanie go z bohaterami.

Książka, która rozgrzewa wyobraźnię. Mocno podkreślona niewinność głównej bohaterki oraz fantazje seksualne spełniane dla wysoko urodzonych. Może to nie jest literatura wysokich lotów, ale bardzo mocno oddziałująca na wyobrażenia.

O matko i córko, co to była za książka... Gdy przeczytałam opis, byłam kupiona. Lubię Anne Rice, lubię erotyki, lubię baśniowe motywy. Czego chcieć więcej? Cóż, okazuje się, że dostałam nawet więcej, niż oczekiwałam.
Królewicz budzi Śpiącą Królewnę ze stuletniego snu, w zamian oczekuje od niej służby na swoim dworze w roli niewolnicy. Różyczka szybko zostaje zapoznana z nowymi zasadami, które mają rządzić jej życiem. Ma być posłuszna, uległa, zawsze gotowa, by zadowalać swojego królewicza i jego matkę, królową. Na ich dworze spotyka wielu innych książąt i księżniczki, odbywających taką samą służbę.
Przy pierwszych kilkudziesięciu stronach czułam się jak dziecko, które pierwszy raz dorwało książkę ze scenami erotycznymi, ale ta fascynacja szybko minęła. Sceny opisywane w tej książce to nie tyle erotyka, co zwyczajne ostre porno w klimatach BDSM, tyle że... niekoniecznie za obopólną zgodą. Tak, są tu gwałty we wszelkich możliwych formach i kombinacjach. Uległość Różyczki wypracowywana jest dręczeniem, torturami, łamaniem jej uporu, ciągłymi upokorzeniami... Najgorsze, że z czasem, w miarę czytania, to już nie robi na czytelniku wrażenia, choć sam proces zmian zachodzących w psychice księżniczki jest niewątpliwie ciekawy.
Trudno mi to określić powieścią, bo fabuły tu jak na lekarstwo. Dodam, że wydanie, które czytałam, wygląda tak, jakby pracował nad nim tylko tłumacz z dysleksją. Zero korekty, okropne błędy – językowe, gramatyczne, interpunkcyjne, a także w kwestii układu tekstu i ogólnie sprawach bardziej technicznych. W dodatku opis z tyłu okładki nijak się ma do tego, co czytamy w samej książce.
Mam jeszcze dwa tomy tej serii, ale nie wiem, czy się na nie skuszę... Zdecydowanie odradzam to wrażliwszym czytelnikom, ale przyznam, że w jakimś stopniu mnie ta lektura fascynowała.

Po opiniach byłam nastawiona sceptycznie, ale powiem Wam, że czyta się nawet przyjemnie:)

W jakiś sposób jest to seria niepodobna do jakiejkolwiek innej. Nawet nie próbuje udawać, że ma fabułę - ale może i dobrze?

Do tej ksiazki miałam kilka podejść. Jest to bardzo specyficzna lektura, a taki dość delikatny i nic nie sugerujacy jej wizerunek na pierwszy rzut oka może nieco zmylić. Jest to niewątpliwie bardzo dosadny typ erotyka, taki najbardziej jak tylko można wyuzdany.
Czytałam to z pewną ciekawością, co jeszcze autorka wymyśli, jak bardzo upodli swoich bohaterów, no i trzeba jej przyznać, że pomysły miała bardzo niespodziewane, choć potem już się powtarzające.
Jakoś nie potrafię tej książki ocenić, potraktowałabym ją jako osobliwą i totalną abstrakcję.

Idealny przykład co potrafi stworzyć osoba nie tylko dobrze pisząca, ale i znająca się na rzeczy. To nie jest kolejna grzeczna i miła bajka "dla dorosłych", ale mroczna powieść o tym czym jest naprawdę dominacja i uległość, gdzie nawet dojrzały czytelnik poddany jest próbie.
Masz otwarty umysł? Wiesz co stoi za BDSM? Jesteś w stanie na chwilę zapomnieć kim jesteś i w pełni oddać się lekturze? Możesz przestać myśleć o wszystkich przesłodzonych książkach gdzie szczytem wyuzdania są klapsy i wiązanie krawatem? Możesz odsunąć od siebie uprzedzenia?

Ta seria jest jak ożywczy powiew, wśród wielu książek pretendujących do miana "kultowych" w tym gatunku.

Jak lubię Anne Rice a także fabule w której jest dużo opisów intymnych to niestety ta pozycja nie przypadła mi do gustu. Aż dziwie się dlaczego ja napisała. Jednakże jeśli ktoś lubi BDSM to z pewnością jest dla niego. Ja jednakże nigdy nie sięgne drugi raz po ta książkę.

{opinia niepełna, po latach}

Tę powieść przeczytałam jakoś po zapoznaniu się ze sławnymi „50 twarzami Grey’a” (bo wszyscy o tym mówili). Zabrałam się za nią, bo gdzieś w sieci mignęła mi informacja, że jeśli ktoś chce zobaczyć BDSM zbliżone do tego „realnego” w książce to powinien sprawdzić ten tytuł. A ja, wiedziona chyba chęcią porównania tych dwóch powieści, po prostu się za nią zabrałam. Czytałam ją lata temu, niezbyt dokładnie, ale doszłam do kilku konkretnych wniosków.
Po pierwsze, pod kątem strukturalnym/logicznym/językowym – to nawet nie jest powieść. Fabuła, historia, logika… to nie ma w jej przypadku żadnego sensu i tego nie należy się spodziewać.
Po drugie – ta powieść jest po prostu fantazją erotyczną. Taką absolutnie najczystszą. Taką, w której raczej nie należy analizować pod kątem moralności czy dobrego smaku, bo ona nawet nie udaje, że jest rzeczywista. Przecież sama autorka wrzuca nas do jakiegoś quasi-bajkowego świata, w którym po prostu dzieją się rzeczy. Niby próbuje jakoś to budować, ale wyraźnie widać, że wszystkie zasady są stworzone tylko po to, by realizować pewną fantazję.
Nie powiem, czy opisywany w książce BDSM jest adekwatnie przedstawiony czy nie, wiele z resztą nie pamiętam, ale odnoszę wrażenie, że to może być jedna z najmniej szkodliwych książek tego typu. Bo ona naprawdę nie chce być niczym więcej.
Umyślnie nie przedstawiam zarysu fabuły. On naprawdę nie ma w tym przypadku znaczenia.

{opinia niepełna, po latach}

Średnia 4,2 na 10, serio? :-) Książka nie jest zła, w swoim gatunku oczywiście. Domyślam się, że część czytelników nastawiła się na romans. Nie ma tu nic z romansu, nie ma rozbudowanej fabuły, po prostu czyste porno, więc nie ma tu intrygujących postaci, drugiego dna, głębszych refleksji. Dla jednych to zaleta, dla innych jak widać wada.
Przyznam się szczerze, że też byłam nastawiona na innego rodzaju lekturę. Myślałam, że śpiącą królewnę wybudzi książę wampir czy inny stwór ;-) Dlatego opis wybudzenia przeczytałam dwa razy, sprawdziłam czy to na pewno Anne Rice napisała tę książkę, takie zaskoczenie. Daję za to +1 gwiazdka do oceny, a co.
Tak jak napisałam wyżej, jest to czyste porno, mamy tu przedstawione chyba najczęstsze kobiece fantazje erotyczne: gwałt, publiczne obnażanie się, dominacja, trójkąty, wojeryzm, seks z nieznajomym, sadyzm etc. a wszystko to przedstawione w baśniowym świecie.
W trakcie lektury zastanawiałam się jak to możliwe, że ból może być źródłem przyjemności? Ciekawe zagadnienie, ale sceny chłosty nużące były bardzo dla mnie.
Po kolejny tom nie sięgnę, gdyż nie interesują mnie dalsze losy Różyczki.

Przyznam się szczerze, że też byłam...

• Anne Rice
  • Erotyka