Wolę zginąć walcząc. Wspomnienia z II wojny światowej.

Tłumaczenie: Kamil Janicki
Wydawnictwo: Replika
7 (8 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Rather Die Fighting. A Memoir of World War II
978-83-76740-64-5

Frank Blaichman w 1939 r. miał szesnaście lat i był najstarszy spośród siedmiorga rodzeństwa. W noc przed deportacją wszystkich Żydów z Kamionki do obozów śmierci uciekł do lasu. Tam spotkał innych ocalonych. Udało im się zdobyć broń i sformować oddział partyzancki, złożony wyłącznie z Żydów. Blaichman został jednym z najmłodszych dowódców plutonu. Organizowali ataki na niemieckie patrole, niszczyli linie komunikacyjne i chronili ukryty w lesie obóz ocalałych z zagłady. Udało im się przetrwać do momentu wkroczenia na te tereny Armii Czerwonej. Wstęp do wspomnień Franka Blaichmana napisał Martin Gilbert.

Anna | 2013-06-22
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Idealny dowód na umiejętność podjęcia walki w czasie II wojny przez grupę ludzi najbardziej narażonych na represje i pozbawienie życia - Żydów. Grupa wyrostków, która zaczynała swoją przygodę z partyzantką od atrap karabinów sporządzonych z wideł i musiała uczyć się na własnych, niejednokrotnie tragicznych w skutkach, błędach i ich niesamowita wola przeżycia w obliczu utraty wiary.
Jedyna rzecz, która mnie niezmiernie boli i irytuje, to nałogowe określanie Armii Krajowej i 99% ludności polskiej jako antysemitów (co widnieje nawet na okładce). Pod koniec książki widnieje nawet fragment, że Niemcy-zbrodniarze po wojnie starali się Żydom przypodobać, a Polacy zawsze pozostali źle nastawieni do wyznawców judaizmu. Przykre, że tak jesteśmy odbierani przez Zachód.

tyrmand | 2016-12-04
Katasza | 2016-08-15