I w proch się obrócisz

Tłumaczenie: Janusz Skowron
Cykl: Kovac i Liska (tom 1)
Wydawnictwo: Libros
Ashes to ashes
Radek

Seryjny morderca kobiet sieje panikę wśród mieszkańców Minneapolis. Gazety nazwały go "krematorem", ponieważ swoje ofiary najpierw torturuje, a potem pali. Jedyną osobą, która może pomóc policji w jego schwytaniu, jest Angie - nastolatka z mroczną przeszłością. Kate Conlan, była agentka FBI, zostaje adwokatem dziewczyny. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy kandydatką na kolejną ofiarę "krematora" staje się córka milionera. Zdesperowany ojciec używa swoich wpływów i wprowadza do śledztwa Johna Quinna - specjalistę FBI od seryjnych zabójców. W przeszłości Quinn był współpracownikiem Kate... W atmosferze społecznej histerii, pośród natarczywości mediów i polityków, Kate musi pokonać przeszkody w życiu zawodowym i osobistym. Nie wie, że jej życiu zagraża wielkie niebezpieczeństwo.

emindflow | 2016-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Tami Hoag należy do grona tych pisarzy, których książki przez lata czekały w kolejce, aby wreszcie dostać się na czoło mojej prywatnej readlist. I szkoda, że tak długo, bo "I w proch się obrócisz" bije na głowę większość głośno reklamowanych nowości.
Ta książka to udane połączenie thrillera i powieści policyjnej, trochę zbliżona w klimacie do cyklu z Lacey Flint Sharon Bolton.
Właściwie nie bardzo mam się do czego przyczepić, bo przeczytałem to spore tomiszcze jednym tchem. Dość zgrany pomysł seryjnego mordercy kobiet nie zapowiadał wielkich emocji. Tymczasem Tami Hoag zmajstrowała bardzo zgrabną i spójną fabułę, którą obudowała całą galerią niebanalnych postaci. Żywe dialogi i umiejętnie podtrzymywane napięcie to dodatkowe atuty. Ponadto wyraźnie czuje się, że autorka przez cały czas panuje nad akcją i ani na moment nic nie wymyka się spod jej kontroli.
Jeśli miałbym coś skrytykować, to byłby to wątek romansowy. Nie wiem po co tu się znalazł i zupełnie nie rozumiem dlaczego...

Hanka | 2015-01-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Niezły kryminał o okropnym psychopacie. Moim zdaniem trochę za długo rozwija się akcja, no i nie ukrywam, że czytałam lepsze.

Cirya | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

bardzo dobry, choć brutalny thriller...
to już druga książka Tami Hoag, którą przeczytałam... ta jednak nie była tak porywająca jak poprzednia, autorka bardzo obszernie rozbudowuje tło przez co watek główny wydaje się ciągnąć, ale jak dla mnie nie jest to ani nudne, ani nie uważam by było zbędne, ma swoje plusy... ciekawe zakończenie
na pewno sięgnę po kolejne przygody Liski i Kovaca (choć akurat w tej książce nic nie są wiodącą parą detektywów)

Katarzyna | 2015-02-18
Przeczytana: 13 lutego 2015

Kryminałów czytam dużo, może nawet za dużo. Sęk w tym, że od lat, niezmiennie uwielbiam mrożące krew w żyłach i trzymające w napięciu do ostatniej kropki historie, które znakomicie dopełnia postać policjanta lub policjantki, agenta lub agentki FBI czy też innego reprezentanta organów ścigania. Dodatkowym elementem, który, w moim odczuciu, czyni lekturę powieści kryminalnej jeszcze przyjemniejszą, jest romans, stanowiący zaledwie tło dla dominującego wątku kryminalnego. Książki łączące w sobie wspomniane cechy są dokładnie tym, czego zazwyczaj szukam w literaturze popularnej.

„I w proch się obrócisz”, powieść autorstwa Tami Hoag, wydaje się idealnie pasować do tego schematu. Jest bawiący się z policją w kotka i myszkę seryjny morderca, człowiek niewyobrażalnie przebiegły i okrutny, są inteligentni bohaterowie – kobieta i mężczyzna – którzy próbują go złapać, i jest łączący obie te postaci wątek miłosny. Wszystko to nie wystarcza jednak, bym mogła zaliczyć tę książkę do moich...

Kinga | 2015-01-06
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Kremator to pseudonim, jaki został nadany przed policję seryjnemu mordercy. Tajemniczy sprawca najpierw torturuje swoje ofiary, a następnie pali ich zwłoki. Dwie pierwsze ofiary to kobiety trudniące się prostytucją. Jednak gdy policja znajduje trzecie zwłoki z odciętą głową, istnieje podejrzenie, że jest to ciało córki burmistrza. Rozpoczyna się śledztwo.

Książka jest niestety tylko dobra; niektóre wątki chętnie bym wyrzuciła albo przynajmniej przyspieszyła, bo momentami jej czytanie mi się dłużyło. Jednak największym zarzutem jest schematyczność. Autorka pokusiła się o wprowadzenie wątku miłosnego, który jest tak przewidywalny i znany z tylu thrillerów, że niekoniecznie miałam ochotę czytać znowu o tym samym.

Schematyczni są też bohaterowie, którzy nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle postaci z innych powieści tego gatunku. Jedynie inna i stosunkowo nowa wydaje mi się policjantka Liska, ale czasami jej infantylne zachowanie mnie po prostu wkurzało. A potem mamy jeszcze...

Macmax36 | 2015-05-30
Przeczytana: 13 maja 2015

Kurcze, nie najlepiej, dużo żmudnego śledztwa, dużo cczej gadaniny psychologicznej, jakaś miłostka dawnych kochanków to nie jest to na co czekałem. I największy zarzut - nuda, jak odkładałem książkę to nie bardzo mnie ciągnęło żeby do niej wrócić.
Rozwiązanie zagadki też co najmniej naciągane, para głównych bohaterów cyklu też prawie zupełnie pominięta. No cóż może dalej będzie lepiej.

Volumen | 2012-09-14

Bardzo dobra powieść, ciekawa historia. Polecam Bardzo lubię tą autorkę, pisze super książki.

PaulinaPaula | 2012-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Bardzo fajna książka, dosyć długo trzeba czekać na rozwój akcji ale naprawdę warto. Ma bardzo zaskakujące zakończenie, ostatnie 100 stron pochłonęłam jednym tchem.

Izabela Gorzka | 2013-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2013