Afera Leopolda

Wydawnictwo: Amber
Affaire Léopold
978-83-241-3185-3
Krzysiek W

W znakomitej nagrodzonej Grand Prix de la Littérature Policière powieści Łowcy głów Michel Crespy ukazał ludzi doprowadzonych do ostateczności w warunkach bezlitosnej rywalizacji o pracę. W Aferze Leopolda ukazuje ludzi ubezwłasnowolnionych, niszczonych i manipulowanych przez nieznane im siły, które używają najgroźniejszej broni - mediów. Na pewno zostałby prezydentem, gdyby nie jedno pytanie...

Na pewno zostałby prezydentem, gdyby nie jedno pytanie zadane przez dziennikarkę w czasie wywiadu telewizyjnego: Kim jest Leopold?
Co kandydat usiłuje zataić? Kto naprawdę chce go zniszczyć?
Nienawiść milionów można zapalić jedną iskrą. Można rządzić za pomocą ukrytych kamer. I nikt się nie domyśla, że za aferą Leopolda kryje się nie polityczny przeciwnik, lecz ktoś, kto w świecie totalnej inwigilacji ma totalną władzę. I może sterować losami ludzi i rządów...

Larysa | 2012-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2012

W swoim życiu czytałam już chyba każdy rodzaj książki - od bajek po horrory. Raz były to powieści wybitne a innym razem totalne gnioty. Z książką pana Crespy wiązałam duże nadzieje, niestety jestem zawiedziona na całej linii. "Afera Leopolda" to książka o wszystkim i o niczym konkretnym. W tej chwili zastanawiam się jak sklecić porządną i konstruktywną recenzję z jakimś rozwinięciem, które nie będzie się ograniczać do jednego zdania: "To jest totalny gniot".

Cała książka bazuje na przedstawieniu świata w którym najwyższą i najważniejsza władzę sprawują media. Są wszędzie i pilnują każdego kroku jaki zrobi dana osoba. Niszczą ludzi jeśli chcą, ale i sprawiają że wszyscy będą kogoś uwielbiać. Nie ma własnej woli, własnego zdania - każdy jest manipulowany siłą którą tak ciężko zrozumieć. Tytułowa Afera Leopolda to pomysł jednej osoby, która mimo iż nie jest przeciwnikiem polityki, jest w nią wciągnięta do granic możliwości. Posiada w ręku totalną władzę, dzięki której steruje nie...

Kuba | 2016-01-16

przeciętna opowieść, przeciętna intryga. Można przeczytać jeśli nie mamy nic innego odłożonego na półce,w przypadku gdy w księgarni trzymacie dwie książki w ręku i zastanawiacie się którą wybrać- bierzcie tę drugą :)

sosemigo | 2014-08-26

Mieszanka polityki, mediów, nowych technologii i apokaliptycznych wizji przyszłości to zdecydowanie nie mój klimat. Gdy dodatkowo przeczytałam recenzje Larysy zniechecilam się jeszcze bardziej. Ale nie było wcale tak źle. Mimo dalekiej mi tematyki ("afery") książkę przeczytałam szybko i bezboleśnie. Nie jest to na pewno żadne arcydzieło, a amatorzy polityczno-medialnego świata zapewne znajdą w niej nieścisłości i błędy logiczne, ale powtarzam: da się czytać :) Interesujace były dla mnie niuanse "nowego" świata; fakt, ze ludzie zaparzają kawę niemal przy użyciu samej myśli, ale woda i rzeczona kawa są reglamentowane. Czekac tylko jak pojawią się kartki ;) w sumie to logiczne: technologie idą do przodu, ale zasoby Ziemi nie są niewyczerpalne. Dla mnie konkluzja z przedstawionych tam wydarzeń jest prosta: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ot co.

MichalMachon | 2014-10-10
Przeczytana: 10 października 2014

Dobra książka, trochę otwiera oczy na to jest wokół nas a czego nie jesteśmy w stanie dostrzec. Niestety można zarzucić kilka mankamentów wydaniu ale mimo to polecam.

moolat91 | 2016-10-24
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam