Szkic o teorii emocji

Tłumaczenie: Rafał Abramciów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Esquisse d'une théorie des émotions
8323320802
fenomenologia, uczucia, filozofia
filozofia i etyka
Ćma

Wczesna rozprawa Jeana Paula Sartre’a, szkic o teorii emocji, zapowiada późniejsze rozważania skoncentrowane wokół tzw. ontologii radykalnej, wytyczającej kierunek egzystencjalizmu francuskiego. Problem świadomości jako bytu wolnego, podejmującego „spontaniczne" decyzje i dokonującego wyborów w zaistniałej rzeczywistości, wreszcie możliwość odwrotu od świata realnego poprzez intencję emocjonalną znajdą swe rozwinięcie w późniejszym, klasycznym okresie twórczości autora Bytu i nicości. Na stronach Szkicu o teorii emocji Sartre daje się poznać jako kreatywny i krytyczny teoretyk, znakomicie pogłębiający i rozszerzający koncepcje Husserla i Heideggera, nadający im swoiste i niepowtarzalne piętno „sartyzmu".

Julia | 2015-08-29
Przeczytana: lipiec 2014

Filozoficznie o emocjach? To może się udać tylko temu myślicielowi. Wydawać by się mogło, że rozum i "porywy serca" znajdują się na dwóch końcach; Sartre udowadnia jednak, że jedno bez drugiego istnieć nie może.

mariuszf8 | 2016-08-08
Przeczytana: 06 sierpnia 2016