Lwów - Donbas 1945

Okładka książki Lwów - Donbas 1945 Maria Kulczyńska
Okładka książki Lwów - Donbas 1945
Maria Kulczyńska Wydawnictwo: Epoka Seria: Biblioteka Tygodnika Demokratycznego biografia, autobiografia, pamiętnik
Biblioteka Tygodnika Demokratycznego
Epoka
1989-01-01
1989-01-01
historia historia Polski II wojna światowa Lwów obozy pracy wspomnienia

Osobista relacja bohaterki deportowanej pod koniec drugiej wojny światowej ze Lwowa do Zagłębia Donieckiego. Nie był to na szczęście dla bohaterki bardzo długi czas, mimo to wydarzenia z tego okresu udało się jej spisać w interesujący tomik wspomnień.
Podobało mi się, że autorka nie użalała się nad swym losem i pokazywała heroizm jedynie u innych współwięźniów.
Myślę, że ta książka może zainteresować nie tylko czytelników poszukujących wspomnień z więzień Związku Sowieckiego, ale i tych, którzy poszukują w literaturze silnych postaw moralnych wbrew niesprzyjającym okolicznościom.

Myślę, że ta...

Maria Kuczyńska opowiada własną historie z początku roku 1945. Po zajęciu Lwowa przez armię radziecka zaczęto szukać wrogów ludu i tych którzy mieli coś wspólnego z Armia Krajowa. Kuczyńska jak i reszta inteligencji zostali obciążeni zeznaniami jednego z nich - Adama Ostrowskiego. Skazani zostali przewiezieni do obozu pracy znajdującego się w Donbasie. Maria bardzo dokładnie opisuje proces sądowy, prace i życie w obozie.

• Historia Polski i okolic
  • Ukraina