Przygoda w Warszawie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-02084-4
piotrex

Z okładki: Stefan Kisielewski, znany pisarz, kompozytor i publicysta, swoją powieść sensacyjną "Przygoda w Warszawie" drukował w odcinkach w "Tygodniku Powszechnym" w 1959 roku. Przedstawił w niej - na tle odbudowującej się stolicy - poczynania tajemniczego gangu. Świetnie zorganizowani agenci-naganiacze wypełniają posłusznie polecenia szefa bandy utrzymującego swoisty "szpital...

Z okładki:
Świetnie zorganizowani agenci-naganiacze wypełniają posłusznie polecenia szefa bandy utrzymującego swoisty "szpital psychiatryczny". Jakich używają sposobów, by usidlić swoje ofiary, skąd czerpią dochody i za jaką cenę można wrócić do normalnego życia - o tym właśnie opowiada "Przygoda w Warszawie".

Beatriz_Aguilar | 2013-07-01
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Za sprawą tej książki po raz pierwszy zetknęłam się z prozą Kisiela. Po lekturze dochodzę jednak do wniosku, że aby w pełni zrozumieć "Przygodę w Warszawie" powinnam bardziej poznać zarówno twórczość jak i osobę Kisielewskiego. O tej książce mogę bowiem napisać przede wszystkim, że dla mnie jest dziwna.

Kisielewski opisuje historię Antoniego - z pozoru normalnego i spokojnego człowieka, spotykającego na swojej drodze grupę podejrzanych typów, którzy próbują udowodnić mu, że jest osobą niezrównoważoną psychicznie. Począwszy od furii, Kisiel opisuje kolejne reakcje Antoniego na zaistniałą sytuację, obnażając przy tym jego wszelkie prymitywne lęki i obawy.

Umiejscowienie akcji w mocno peerelowskiej Warszawie sugeruje, moim zdaniem, że "Przygoda w Warszawie" ma też jakieś drugie dno. Książka nie wzbudziła we mnie szczególnego zainteresowania ale na swój sposób zapada w pamięć.

Narracja w tej powieści jest specyficzna, zresztą samo przeznaczenie do publikacji w odcinkach także mocno odcisnęło swój charakter. Główny bohater, przypominający mocno – ale nie za mocno – postaci z Kafki, to do bólu nudny urzędnik w średnim wieku, mieszkający jak większość ówczesnych warszawiaków w dzielonym na kilka rodzin mieszkaniu. Pewnego dnia zauważa, że nadspodziewanie często spotyka na swej drodze trzy osoby: ładną dziewczynę, starszego pana i warszawskiego cwaniaczka. Te trzy postaci pojawiają się w jego życiu, a właściwie obok jego życia, w różnej kolejności. Kiedy dociera do niego ten fakt, zostaje “zaproszony” przez cwaniaka do samochodu. Trafia do specyficznego miejsca, zamieszkanego przez wariatów. Nie jest to jednak typowy szpital psychiatryczny. To miejsce jakby z rzeczywistości równoległej.

Całość: http://www.czytam.skutecki.pl/wszyscy-jestesmy-wariatami/

ciarach | 2011-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2011

Tak naprawde bardzo wazna ksiazka dla mnie. Ciesze sie, ze przygoda z Kisielem zaczyna sie w tak interesujacy sposob.

emwu | 2015-02-28

Jeszcze lepsze jako słuchowisko zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia! :-)

kaja_kicia | 2013-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Opowieść, którą można przeżyć na wielu poziomach. Historia ciekawa sama w sobie niesie ze sobą wiele ważnych refleksji o ludzkiej naturze.

Hopsztos | 2016-11-04
Przeczytana: 12 września 2016