Opowiastki jurne

Contes drolatiques
978-83-85063-01-8
opowiadania
Ćma

Zbiór zawiera opowiadania: "Piękna Imperia", "Fałszywa rozkosznica", "Jako zbytnia niewinność niebezpieczeństwem grozi", "Blanka Bruyn (Le Succube)", "Rozpacz miłosna", "Jaka wytrwałość w miłości bywa", "Prawa niewinność".

Mikosek17 | 2014-06-25

Czytając "Opowiastki Jurne" czułem się jakbym miał w ręku kolejne nowele z "Dekameronu". Balzac stworzył kilka lekkich historyjek, która mają na celu uprzyjemnić czas. Domyślam się, że jest to z okresu jego twórczości, kiedy został zmuszony do pisania książek, który mu nie do końca odpowiadały, w celach zarobkowych. Niestety trochę się zawiodłem, gdyż kiedy sięgam po Balzaca to oczekuję historii opisanej pięknym językiem, która w wybitny sposób analizuje postępowanie ludzkie, przedstawia przekrój społeczny we Francji i krytykuje pewne postawy. Stąd też mój lekki zawód tą książką. Faktycznie opowiastki są lekkie, przyjemne i napisane tym wspaniałym językiem typowym dla francuskiego autora, ale od kogoś jego pokroju wymagam trochę więcej.

nellanna | 2012-03-10
Przeczytana: 10 marca 2012

Dosyć trudne w odbiorze, przynajmniej w niektórych opowiastkach stylizacje językowe nie pozwalają w pełni pozyskać dowcipu owych.Klimat jak u Boccaccia, to znaczy, że ofiarami cudzych, niecnych chuci bywają najczęściej młodzi klerycy albo naiwni prostaczkowie.Niestety, nie są to historie równie śmieszne.Jurności w nich też nie sposób odnaleźć...

krasnylud | 2016-07-26
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2016

Nie zestarzała się dobrze ta książka, oj nie. Ani szokować, ani uczyć, ani bawić specjalnie w dzisiejszych czasach nie może

Anezka | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Beznadzieja...
Gdzie ta tytułowa jurność?

Mieli się gwałcić i mordować!.. A nie sorry, to nie "Gra o tron".

gapiesiewsufit | 2015-02-16
Przeczytana: 13 lutego 2015