Spektrum (każdy myśliwy pragnie wiedzieć)

Okładka książki Spektrum (każdy myśliwy pragnie wiedzieć) Siergiej Łukjanienko
Okładka książki Spektrum (każdy myśliwy pragnie wiedzieć)
Siergiej Łukjanienko Wydawnictwo: Książka i Wiedza fantasy, science fiction
Спектр (Каждый охотник желает знать)
Książka i Wiedza
2005-12-07
2005-12-07
Ewa Skórska

Okładka książki Czas wiedźm Marina Diaczenko, Siergiej Diaczenko
Czas wiedźm Marina Diaczenko, S...
Okładka książki Dzienny patrol Siergiej Łukjanienko, Władimir Wasiliew
Dzienny patrol Siergiej Łukjanienk...
Okładka książki Mroczny Bies. Almanach rosyjskiej fantastyki. Tom 1 Jelena Chajeckaja, Wiera Kamsza, Leonid Kudriawcew, Jewgienij Łukin, Anton Pierwuszyn, Władimir Wasiliew
Mroczny Bies. ... Jelena Chajeckaja, ...

Łukjanienko znany jest przede wszystkim z Nocnej i Dziennej straży, moim zdaniem jednak Spektrum jest lepsze. Pomysł jest ciekawszy, świat jest zbudowany z większym rozmachem i jest też to, co lubię, czyli odrobina filozofowania.

Główny bohater i ma na imię Martin. Choć nie jest to typowo rosyjskie imię, jest on niewątpliwie stereotypowym Rosjaninem, który załatwia wszystko “po męsku”. Martin żyje w ciekawych czasach. Teoretycznie to mniej więcej współczesność, choć trudno określić dokładnie kiedy. Świat ten jednak ma jedną zasadniczą różnicę – na Ziemi są kosmici.

🌟 Klucznicy i Wrota

Klucznicy, dziwne stworzenia, pewnego dnia po prostu wylądowali w kilkunastu miastach na całym świecie. W zamian za możliwość pozostania przynieśli nowe technologie, ale przede wszystkim udostępnili Wrota. Wrota to brama do innych światów, fantastyczne narzędzie, które umożliwia natychmiastowe podróże na inne planty zamieszkałe przez inteligentne formy życia. Ale podróże te nie są za darmo. Opłatą jest opowieść i to Klucznicy uznają, czy jest wystarczająca. Jeśli nie jest, można próbować opowiedzieć kolejne.

Martin jest świetnym gawędziarzem, cały czas udaje mu się przechodzić przez Wrota. Dzięki temu przyjmuje zlecenia prywatnego detektywa i na tym zarabia. Pewnego dnia dostaje zlecenie odszukania pewnej młodej dziewczyny, która uciekła z domu na inną planetę. Poszukiwania zleca jej ojciec.

Martin przyjmuje zadanie, jednak mimo jego pozornej prostoty, wyczuwa w tej historii coś dziwnego. Detektyw odkrywa, że dziewczyna przez przypadek wplątała się w skomplikowaną historię rodem z powieści przygodowo – szpiegowskiej.

🌟 Kryminał sci-fi

Spektrum to właściwie kryminał osadzony w sci-fi. Ale kryminał w moim odczuciu niezwykły. Z tej książki dowiedziałam się, że każda opowieść może być ważna z jakiegoś powodu dla kogoś innego, nawet jeśli ja jej nic w niej ciekawego nie widzę. Otworzyła mi też oczy na formę, że można coś opowiadać i OPOWIADAĆ.

Ale Spektrum ma też minusy. Np. czuć momentami szowinizm, autor swoje bohaterki traktuje z góry, z pobłażaniem. Mówi o kobietach jako niestałych i humorzastych, niegodnych niektórych zawodów. Łukjanienko prezentuje nam świat silnie patriarchalny, rosyjskocentryczny, w którym to mężczyźni rozwiązują wszystkie problemy. Kobiety mają tam miejsce tylko poboczne.

🌟 Różnorodny

Nie chcę jednak tego świata jednoznacznie oceniać, bo jednocześnie jest on bardzo różnorodny pod kątem światów jak i inteligentnych istot. Do tego a książka jest dość stara, a i fabuła jest świetnie zawiązana. Cały czas coś się dzieje. Ciągle, kroczek po kroczku, zbliżamy się do rozwiązania zagadki. Dlaczego to Martin? Skąd się wzięli Klucznicy? Jaki jest sens życia?

Ta książka także otworzyła mi oczy na pytanie, czy lepiej nie myśleć i przyjmować świat takim jakim jest, czy lepiej myśleć i cierpieć katusze niepewności, strachu czy zwątpienia.

🌟 Trudno się oderwać

Po raz pierwszy czytałam Spektrum wiele lat temu, teraz sięgnęłam po raz drugi ciekawa, czy nadal będzie mi się podobać. I tak, wciąż uważam, że jest to książka ciekawa. Może nie aż tak błyskotliwa, jak ją zapamiętałam, ale wciąż interesująca i dość przyjemna w czytaniu.

Jednocześnie już dawno nie widziałam książki tak niechlujnie wydanej. Kilka literówek to pikuś, bo na 502 stronie jest ewidentnie wycięty cały jej fragment. Trudno określić jak długi. Wydaje mi się, że raczej krótszy, ale na pewno trochę “się usunęło”, bo Martin odpowiada na pytanie Irinie, ale na jakie, to trudno powiedzieć, bo poprzednie zdanie jest urwane w pół słowa. Dosłownie…

Nie zmienia to faktu, że na kanwie opowieści detektywistycznej autor zadaje interesujące pytania, czym jest cel w życiu i czy umiejętność myślenia jest darem, czy też jest przekleństwem. Myślę, że pomimo użycia pewnych klisz i uproszczeń, Spektrum to książka, po którą warto sięgnąć.

Początek mnie zaciekawił, ale im dalej tym było gorzej...

Początek mnie zaciekawił, ale im dalej tym było gorzej...

Rosyjski pisarz korzysta ze szkieletu literackiego będącego spuścizną po fantastyce naukowej, do którego wprowadza bogatą gamę różnorodnego fantazy. W efekcie czego odbiorcy nie przygniata ciężar utwardzonej technologią i nasączonej abstrakcyjnymi teoriami fizycznymi treści, a uwypukla i eksponuje w jej strukturze przede wszystkim aspekty dotyczące natury naszego istnienia czy wszechświata. Dodatkowo nie jest ona jakoś szczególnie skomplikowana fabularnie ponieważ otula się ona wokół jednego wartko i dynamicznie prowadzonego wątku, którego ukoronowaniem jest dość… pospolita, a nawet rzekł bym, iż lekko infantylna.
Generalnie cała wartość dodana tego dzieła zdeponowana jest w samej drodze jaką przemierza treść materializując wizje i przemyślenia autora, które tracą swój impet intelektualny w finalnym rozwiązaniu. Jest to w pewnym sensie literatura drogi, gdzie same podążanie do celu niesie w sobie jego faktyczna wartość.

Uniwersum bardzo Ciekawe i w miarę oryginalne. Fabuła dla lubiących wyczekiwania. Nie żałuję że przeczytałem. Żałuję że tak późno. Jakby ktoś miał i chciał odsprzedać to chętnie się dogadam.

Autor - erudyta i rusofil (ale kim ma być? - i dobrze). Ma chłop wyobraźnię i nauki liznął niemało, cytatów na internety i życie można z książki wyciągnąć tyle, że za pół Coelho wystarczą :)

Znakomita! Akcja może nie jest zbyt porywająca, ale za to warta wielu przemyśleń! Intrygująca fabula przepełniona żywymi postaciami, włączając to "obcych". Głębia poruszanych tematów dość mnie zaskoczyła, nie spodziewałem się tego (w połączeniu ze słowiańskim poczuciem humoru i cieszeniem się życiem),tym większa moja satysfakcja z przeczytania jej. Nie dałem 10/10 ze względu na 17-sto letnią Irinę, "zrobił" ją (według mnie) za młodą.
Dobre tłumaczenie :-)

Nie chciałam jej czytać, pożyczyłam od kolegi, który mi ją polecił "hej, lubisz s-f, spodoba Ci się", ale byłam sceptycznie nastawiona. Długo leżała nietknięta i w końcu się z nią zabrałam. Niestety nie dokończyłam przez wyjazd i musiałam ją oddać. Po naprawdę długim czasie okazało się, że nie mogę zapomnieć tej historii, ciągle mi chodzi po głowie, ale nie jestem w stanie przypomnieć sobie tytułu. Więc po usilnym googlowaniu udało się, znalazłam i wreszcie dokończyłam. Okazała się naprawdę warta tego całego wysiłku, bo jest bardzo oryginalna, dobrze napisana, ma niezwykle ciekawe światy, postaci i motywy filozoficzne. Poza tym czuć ten klimat rosyjskiej s-f w bardzo pozytywnym znaczeniu. Sam pomysł kluczników i opowieści niezwykle interesujący, strona naukowa potraktowana bardzo dobrze- w końcu to science-fiction czyli fikcja, która powinna być potraktowana z naukowego puntu widzenia. Czy w takim razie ta historia mogłaby się zdarzyć za ileś tam lat? Nie wiem, ale definitywnie jestem przekonana, że jest niezwykła. Polecam!

Historia zaczyna sie dosc niewinnie, ale szybko przchodzi w lekkie SF. Zaraz potem uderza filozoficzny charakter historii. Daje do myslenia, a jednoczesnie nie przytlacza.

Dobra na wakacje :)

Dobra na wakacje :)

Wspaniała i ORYGINALNA rosyjska SF! Pyszna! Polecam zdecydowanie!

Wspaniała i ORYGINALNA rosyjska SF! Pyszna! Polecam zdecydowanie!

• Science Fiction
  • S-F