Powrót człowieka pierwotnego: rewolucja antyprzemysłowa

Tłumaczenie: Zygmunt M. Czarnecki
Seria: Antropos
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Return of the Primitive
ania_och

Koniec lat sześćdziesiątych w Ameryce był świadkiem pierwszej, jawnej i szerokiej manifestacji antyindustrialnego credo. Oryginalne wydanie tej książki było pomyślane jako odpowiedź, jako analiza i odrzucenie tego niebezpiecznego zjawiska. Pośród znaczących myślicieli tego okresu jedynie Ayn Rand twardo opierała się zalewowi kantowskiego nihilizmu i podtrzymywała idee rozumu, indywidualizmu i leseferystycznego kapitalizmu - filozoficzne ideały stanowiące fundament osiągnięć i postępu Ameryki. Trzydzieści lat później, w wydawałoby się zupełnie innej atmosferze społecznej i politycznej, nadal dominuje intelektualna esencja “nowej lewicy", obecnie pod szyldem “politycznej poprawności". Jej utrzymujący się wpływ, wyraźny w takich ideologiach jak enwiromentalizm i multikulturalizm, powoduje, że wnikliwe obserwacje i ostrzeżenia wówczas dokonane przez Ayn Rand są równie trafne i równie nagląco potrzebne jak w momencie ich pierwszej publikacji. W tym na nowo przejrzanym i rozszerzonym wydaniu Peter Schwartz uzupełnił doniosłe dzieło Ayn Rand swoimi esejami rzucającymi nowe światło na niebezpieczne dziedzictwo nowej lewicy - dziedzictwo, którego celem jest zawrócenie ludzkości do ery pierwotnej.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kamil Wysocki | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Książki Ayn Rand można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to beletrystyka, a druga to zbiory esejów. "Powrót człowieka pierwotnego" zalicza się do drugiej kategorii. W książce znajdziemy naprawdę świetnie napisane eseje, których motywem przewodnim jest ukazanie prawdziwego oblicza altruizmu i kolektywizmu w różnych ich postaciach. W "Powrocie człowieka pierwotnego" poza esejami Rand, znajdziemy też kilka napisanych przez Petera Schwartza, które niczym nie odbiegają od linii wyznaczonej przez autorkę. Jest to książka, po przeczytaniu której naprawdę zaczyna się inaczej widzieć świat. Pokazana jest manipulacja i zakłamanie, wręcz oszustwa, tak zwanego mainstreamu. Ukazane są prawdziwe cele i dążenia ruchów ekologicznych, feministycznych czy innych kolektywistów. Należy zauważyć, że pomimo tego iż książka napisana jest przez kobietę, to ta nie szczędzi gorzkich słów współczesnemu jej feminizmowi - współczesny nam działa dokładnie na tej samej zasadzie. Teksty zostały napisane na...

| 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą „recenzję”:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 6
F: 7

ziombel | 2015-10-27
Na półkach: Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: 27 października 2015

Powrót człowieka pierwotnego jest zbiorem esejów napisanych przez Ayn Rand i Petera Schwartza. W artykułach autorzy krytykują postawy anty-przemysłowe, które są antyludzkie i negują Rozum i Godność człowieka. W tym dziele można poczytać o działaniach Nowej Lewicy z lat 70 na uniwersytetach, krytykę państwowego systemu edukacji, który nie uczy ludzi myśleć samodzielnie oraz ogólną krytykę kolektywizmu. Najwięcej w tej krytyce dostaje się hipisom i ekologom, którzy otwarcie stawiają życie ludzi niżej niż naturę. Winą za rozprzestrzenianie się tych postaw autorzy obarczają współczesną filozofię(oraz filozofię kantowską), która według nich oddziela rozum od rzeczywistego bytu. Według nich aby zatrzymać te niszczycielskie trendy, należy otwarcie stanąć w obronie rozumu oraz wynikających z niego dobrodziejstw cywilizacji i indywidualizmu. Szczerze polecam każdemu.

MateuszZ | 2017-04-03
Tomek Kołodziejczuk | 2016-12-19