Mysterium Christi. Msza Święta

83-85017-59-4
podręcznik, teologia, liturgia
religia
Franciszek

Niniejszy tom mówi o wielu relacjach misterium Eucharystii do konkretnych zadań Kościoła. Nie mówi jednak o wszystkich i te braki skłaniają do wyznania, że nie jest to podręcznik, lecz tylko materiały do podręcznika. Kto obcuje z podobnymi opracowaniami, dokonanymi przez takich autorów jak Jungmann, Martimort, Gelineau, Marsili, Hermans, Adam czy Lengeling, gdzie jak w każdym dziele zbiorowym struktury zmieniają się w zależności od punktu widzenia re-daktora, ten będzie także wyrozumiały dla przedstawionej tu propozycji.
Traktat liturgiczny o Mszy świętej musi mieć swoje wymiary: historyczny, teologiczny, duchowy, prawniczo-rubrycystyczny, duszpasterski, ale każda próba nowa i arbitralna będzie tylko odsłonięciem układu, dzięki któremu czytelnik będzie odkrywał rzecz najważniejszą — Eucharystię wewnętrzną, ów wymiar człowieka żyjącego w Chrystusie, który odkryl w misterium sprawowanym przy ofiarniczym stole śmierci i zmartwychwstania „serce syntezy" i uczynił ją zasadą swojego życia. Tak więc refleksje zgromadzone w niniejszym dziele przez Autorów zajmujących się teologią liturgii trzeba rozumieć jako przyczynki do odsłaniania tego istotnego wymiaru.

Dagmara | 2011-02-13