Rezerwat goblinów

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: ALFA
The Goblin Reservation
83-7001-628-6
Iselor

Działo się to w czasach, kiedy udoskonalono wynalazek transmisji materii na międzygwiezdne odległości i zrealizowano możliwość podróży w czasie. Wszystkie istoty, prawdziwe i legendarne, mogły swobodnie przemierzać całą Galaktykę. Profesor Peter Maxwell wyruszył z Ziemi w misji specjalnej, ale wskutek nieprzewidzianych okoliczności wylądował na nieznanej kryształowej planecie, która okazała...

Profesor Peter Maxwell wyruszył z Ziemi w misji specjalnej, ale wskutek nieprzewidzianych okoliczności wylądował na nieznanej kryształowej planecie, która okazała się magazynem wiedzy zaginionej starożytnej supercywilizacji.

Kiedy Peter Maxwell wrócił na Ziemię, pragnąc uświadomić wszystkim istnienie tego skarbu, ze zdumieniem przekonał się, że nikt go nie słucha. Wszystko wskazywało bowiem na to, że wrócił z wyprawy miesiąc wcześniej, nie przywożąc ze sobą żadnych rewelacji, a później zginął w wypadku.

Po prostu nikt nie wierzył, że Peter Maxwell - oryginał istnieje naprawdę...

źródło okładki: zdjęcie autorskie

kosopaty | 2013-10-08
Na półkach: Smoki, Przeczytane

Książka wyraźnie się już zestarzała.
Wizja przyszłości wydaje mi się nieco naiwna i miejscami kojarzy się z kiepskimi s-f z ludźmi w gumowych kostiumach w roli głównej (dla porównania: czytając książki Anne McCaffrey, które powstały w podobnym czasie, nigdy takiego wrażenia nie odnosiłam).
Poza tym, choć Simak umieścił akcję w dalekiej przyszłości, to czytając odniosłam raczej wrażenie, że się cofam do czasów współczesnych autorowi - pomimo mnogości wynalazków, technologii, ras... to kultura czy codzienna rutyna pokazana w książce najwyraźniej zatrzymały się w miejscu i nijak mi nie współgrają z resztą obrazu.

Jednak, mimo całego szeregu wad i niedociągnięć, książka okazała się bardzo sympatyczna, a niektóre pomysły naprawdę ciekawe.
Polecam każdemu kto się nie boi mankamentów typowych dla "staroci", a ma ochotę na lekką hmm przygotówkę.

mumin | 2016-11-08
Krystian | 2016-08-07