Studium przedmiotu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
poezja

Tom poezji Herberta (I wydanie - rok 1961), zawierający między innymi wiersze 'Powrót prokonsula", "Pudełko zwane wyobraźnią", "Próba opisu" i cykl poetyckich próz.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjecie autorskie

tivrusky | 2015-08-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Trzeci tomik z poezją Zbigniewa Herberta, wychodzi w cztery lata po obszernym (i nieco rozdmuchanym) "Hermes, pies i gwiazda". Co zmienia się w herbertowskim piórze przez te cztery lata? Przede wszystkim tężeje, staje się bardziej określone - jak w "Kamyku": "równy samemu sobie / pilnujący swych granic", Herbert wyznacza sobie granice i stara się w nich mieścić (choć w tytułowym "studium przedmiotu" zdaje się temu przeczyć, stwierdzając, że najpiękniejszy jest przedmiot "którego nie ma"). Pochyla się nad istotą opisu i tworzenia (nawiązania do warsztatu i malarstwa), przeprowadza kilka spektakularnych eskapad ("Tren fortynbrasa", "Studium przedmiotu", "Miasto nagie", "Powrót prokonsula"...), zaskakuje kilkoma krótkimi prozami (tym razem wmieszanymi między inne teksty), cieszy celnością.

Tomik, choć dąży do stałości i bycia konkretnym, trochę gra czytelnikowi na nosie - wymyka się opisowi, całość czytałem już kilkukrotnie, cały czas mając dylemat - czy aby na pewno wszystko już tu...

Klucznik | 2016-05-11
Przeczytana: 08 maja 2016

Twórczość Herberta jest... Niezwykła. Po każdym, nawet najkrótszym utworze musimy odłożyć książkę i zastanowić się, o co w nim chodzi. Czasem wyciągniemy wnioski szybko, czasem zajmie nam to kilka godzin, wymagać będzie od nas parokrotnego przeczytania danego utworu oraz zastanowienia się dokładnie, nad każdym zdaniem/wersem. Polecam.

wicher_Lab | 2012-02-02

Kontemplacje nad cnotami przedmiotów: stabilnością, niezmiennością i niepoznawalnością. Moralizatorstwo nienachalne.

Airina | 2017-07-14
Przeczytana: 2017 rok