Hermes, pies i gwiazda

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
poezja

Drugi tom poezji Herberta musiał być dla jego czytelników niemałym zaskoczeniem. Choć ukazał się zaledwie rok po debiutanckiej Strunie światła (w czerwcu 1957 r.), różnił się od niej znacznie – i to zarówno pod względem formy, jak i treści utworów.

źródło opisu: http://www.fundacjaherberta.com

źródło okładki: zdjęcie własne

tivrusky | 2015-06-24
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Herbert idzie za ciosem - w rok po napisaniu swojej debiutanckiej Struny światła, wydaje tomik drugi, i to od razu najobszerniejszy w całej bibliografii. Hermes, pies i gwiazda to 173 strony wierszy i prozy poetyckiej, objętość, tak jak sama treść, robi niemałe wrażenie.

Hermes przybiera cięższą, bardziej obszerną w porównaniu ze Struną formę. Wiersze pęcznieją, są bardziej złożone, bardziej różnorodne. Również tematyka ciąży coraz bardziej. "złych i dobrych / porówna płytki dół", czytamy w CHRZCIE, i już po kilku zdaniach, na następnej stronie, napotykamy wstrząsający U WRÓT DOLINY, dalej - skargę autora na niemożność opisania świata w CHCIAŁBYM OPISAĆ, czy chociażby zrozumienia go w GŁOSIE. O losie poety, traktuje cały szereg utworów. Właśnie to zmaganie się z tworzywem, z opisywanym światem, z pamięcią i samym życiem poety, jest dla mnie głównym rdzeniem Hermesa.
Jedyną zadrą jest tutaj utrata pewnej lekkości i harmonii bijącej ze stron poprzedniej Struny, nie dotykającej ziemi...

Ensui-Szyszka | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Po szkolnych przygodach z trudną i wielowarstwową interpretacją bałam się Herberta, jak widać - niepotrzebnie. Przyjemnie się go czyta nawet powierzchownie.

Ciacho | 2011-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2011

Zbiór składa się z 42 wierszy i 67 utworów prozy poetyckiej. Wiersze podobały mi się bardziej od prozy, ale nie na tyle, by się nimi zachwycać. Ot tak po prostu są dobre,niektóre może nawet i bardzo, ale reszta łącznie z prozą jest już średnia albo nie podoba mi się w ogóle. Bardziej wczuwałem się w wiersze w "Kwiatach zła" Baudelaire'a, które są moim zdaniem lepsze. A Herbert, chociaż bardzo znany i ceniony, jakoś do mnie nie trafił...

JolantaKG | 2016-09-01
Przeczytana: marzec 2004
predator_rusyfikator | 2016-04-23
Ananasek | 2016-04-11
Pauline Czarnecka | 2016-03-21
Pisarze książki piszą – i je oceniają

Salman Rushdie założył sobie konto na portalu Goodreads.com i, jak na prawdziwego użytkownika przystało, zaczął przyznawać przeczytanym książkom gwiazdki. Sprawdziliśmy, jak w realiach internetu odnajdują się polscy autorzy i sprawdziliśmy, jakie książki oceniają ci korzystający z lubimyczytać.pl.