Grzesznicy Watykanu

I peccati del Vaticano
978-83-11-11879-9
kościół, historia
religia

Autor opisuje największe skandale, oraz sekrety z nimi związane, w historii Kościoła katolickiego. Tworzy swój własny kanon grzechów kardynalnych, opierając się na dziesięciu przykazaniach i siedmiu grzechach głównych, których przez przeszło dwa tysiące lat istnienia chrześcijaństwa dopuszczali się dygnitarze kościelni. Są wśród nich: obłuda, przedstawianie fałszywego świadectwa przeciw innym, chciwość, nepotyzm, rozpusta, zabijanie, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, pycha oraz opieszałość w czynieniu dobra. Jest to analiza dosadna i odważna, stanowiąca próbę obnażenia obłudy Kościoła, który konsekwentnie piętnował, i wciąż piętnuje, grzechy swoich wiernych. Do książki dołączony jest wybór fragmentów z Boskiej Komedii Dantego, niektóre wiersze rzymskiego poety Gioachino Belliego oraz kilka dokumentów historycznych, które ilustrują przywary opisane przez Rendinę. Autor sporządził także "Glosariusz Watykanu" oraz chronologiczną listę papieży, antypapieży i dostojników kościelnych, którzy rzekomo wstąpili w szeregi masonerii.

Ludi | 2012-06-17
Przeczytana: 29 lipca 2012

Nie śpieszę się z przyznawaniem gwiazdek - nie jest to książka, która może stanowić codzienną, regularną lekturę przez kilka dni (chyba, że ktoś jest bardzo mocno cięty na Kościół i szybko chce się naładować masą dowodów na jego występki)- stanowi za to dobry, rzetelny (ufam) zbiór wszelkich kościelnych hipokryzji przez wieki. Lektura nie tylko - a może, powiem nawet - nie dla fanatycznych antyklerykałów. Ktoś spyta - dlaczego, skoro cała jej treść stanowi fundament niechęci do Kościoła? Dlatego, że - moim zdaniem - najlepiej na jej treść spojrzy czytelnik zafascynowany społecznymi dziejami świata, w tym z udziałem Kościoła - instytucji o niezliczonej ilości twarzy, dobrych i ciemniejszych stron.

bora | 2013-12-30
Renata | 2013-10-16