Superkomputer Historia Seymoura Craya

Tłumaczenie: Janusz Skolimowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnice nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
THE SUPERMEN The Story of Seymour Cray and the Technical Wizards behind the Supercomputer
83-7169-422-9
Cray, Superkomputer, Historia
historia

Książka opisuje genezę, rozkwit i zanik superkomputerów - urządzeń używanych do obliczeń i symulacji pogody, ruchów tektonicznych, ale także wybuchów jądrowych i innych symulacji wojskowych. Pokazuje pasje ludzi którzy je tworzyli, szczególnie historię Seymoura Cray'a -samotnika, geniusza pokonanego, indywidualisty, pokonanego przez zmieniający się świat i współpracę ludzi w grupach.

Andrzej Jasny | 2016-05-31
Przeczytana: 04 lutego 2013

Fajnie było przeczytać jak powstawały pierwsze superkomputery, jakie miały możliwości, moc obliczeniową i jak wyglądał wyścig związany z rozwojem branży komputerowej. Dzisiaj superkomputery wyglądają już zupełnie inaczej (nie są to raczej pojedyncze jednostki, tylko całe klastry połączonych ze sobą jednostek obliczeniowych), więc nie ma już pojedynczych geniuszy, którzy są w stanie zaprojektować i zbudować nowe superkomputery, tak jak to było w czasach Seymoura Craya. Świetna lektura dla ludzi związanych z branżą informatyczną, pozwalająca zapoznać się z częścią historii tej branży, przez pryzmat jednego z najwybitniejszych konstruktorów superkomputerów. Książka ta pokazuje jak szybko rozwijała się branża informatyczna od momentu wynalezienia pierwszych komputerów oraz jak ogromne postępy poczynili jej najwybitniejsi przedstawiciele na przestrzeni kilkudziesięciu lat, oraz jakie czynniki napędzały ten postęp.

Jędrek | 2014-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 1996

Powieść rozpoczyna się jak atrakcyjna sensacja od wojennej potyczki z okrętem podwodnym. Potem jest wiele równie ekscytujących fragmentów. Bowiem superkomputery to prawdziwa elita wśród komputerów silnie powiązana z przemysłem zbrojeniowym. Cray był chyba jednym z najbardziej barwnych inżynierów swoich czasów. Można śmiało powiedzieć, że stworzył superkomputery, a więc maszyny o niezwykłej wydajności obliczeniowej, a wraz z jego śmiercią nastąpił kres tradycyjnych superkomputerów. W zapomnienie odeszły obwody na arsenku galu i wyszukane architektury. Powrócono do tradycyjnego krzemu.
Powieść pokazuje niezwykłe zmagania Craya o prymat jego komputerów jako najszybszych z najszybszych.

Piotrek | 2011-06-30
Przeczytana: 2006 rok

Przeczytałem tę książkę zanim zacząłem studia techniczne. Ciekawa, ale może zanudzić dokładnymi opisami z dziedziny techniki. Polecam tylko entuzjastom informatyki i techniki. Zawsze warto się dowiedzieć, kto był pradziadem naszych komputerów stacjonarnych i jak to się wszystko zaczęło.

Damian | 2015-01-14
Byron | 2013-01-08