Superkomputer Historia Seymoura Craya

Okładka książki Superkomputer Historia Seymoura Craya Charles J. Murray
Okładka książki Superkomputer Historia Seymoura Craya
Charles J. Murray Wydawnictwo: Amber historia
historia
THE SUPERMEN The Story of Seymour Cray and the Technical Wizards behind the Supercomputer
Amber
1997-01-01
1997-01-01
83-7169-422-9
Janusz Skolimowski
Cray Superkomputer Historia

Książka jest naprawdę ciekawa :). Początek jest odrobinę nudny, ale w momencie kiedy pojawia się postać Seymoura Craya, akcja się rozkręca. Bardzo inspirująca pozycja i ciekawa historia geniusza branży superkomputerów.
Polecam

Polecam

Fajnie było przeczytać jak powstawały pierwsze superkomputery, jakie miały możliwości, moc obliczeniową i jak wyglądał wyścig związany z rozwojem branży komputerowej. Dzisiaj superkomputery wyglądają już zupełnie inaczej (nie są to raczej pojedyncze jednostki, tylko całe klastry połączonych ze sobą jednostek obliczeniowych),więc nie ma już pojedynczych geniuszy, którzy są w stanie zaprojektować i zbudować nowe superkomputery, tak jak to było w czasach Seymoura Craya. Świetna lektura dla ludzi związanych z branżą informatyczną, pozwalająca zapoznać się z częścią historii tej branży, przez pryzmat jednego z najwybitniejszych konstruktorów superkomputerów. Książka ta pokazuje jak szybko rozwijała się branża informatyczna od momentu wynalezienia pierwszych komputerów oraz jak ogromne postępy poczynili jej najwybitniejsi przedstawiciele na przestrzeni kilkudziesięciu lat, oraz jakie czynniki napędzały ten postęp.

Powieść rozpoczyna się jak atrakcyjna sensacja od wojennej potyczki z okrętem podwodnym. Potem jest wiele równie ekscytujących fragmentów. Bowiem superkomputery to prawdziwa elita wśród komputerów silnie powiązana z przemysłem zbrojeniowym. Cray był chyba jednym z najbardziej barwnych inżynierów swoich czasów. Można śmiało powiedzieć, że stworzył superkomputery, a więc maszyny o niezwykłej wydajności obliczeniowej, a wraz z jego śmiercią nastąpił kres tradycyjnych superkomputerów. W zapomnienie odeszły obwody na arsenku galu i wyszukane architektury. Powrócono do tradycyjnego krzemu.
Powieść pokazuje niezwykłe zmagania Craya o prymat jego komputerów jako najszybszych z najszybszych.

Przeczytałem tę książkę zanim zacząłem studia techniczne. Ciekawa, ale może zanudzić dokładnymi opisami z dziedziny techniki. Polecam tylko entuzjastom informatyki i techniki. Zawsze warto się dowiedzieć, kto był pradziadem naszych komputerów stacjonarnych i jak to się wszystko zaczęło.

Daję 7 za wyjątkowy i niszowy temat. Natomiast sama książka sprawia wrażenie napisanej bardzo skrótowo. Brakuje szczegółów technicznych, brakuje życia osobistego Seymoura Craya. Dałoby się z tego wycisnąć znacznie więcej.

• 'Posiadam
  • Moje ksiazki