Akademia Jeździecka. Cz. 1

Wydawnictwo: Chaber PR - Akademia Jeździecka
83-918491-0-4
sport
Karodziejka

W każdej dziedzinie, również w szkoleniu jeździeckim, zasadniczą rolę odgrywa prawidłowe opanowanie odstaw, gdzie "doświadczenia w siodle" powinny się przeplatać z bardzo dobrą znajomością teorii. W pierwszej części "Akademii Jeździeckiej" w przystępny sposób opisane zostały zagadnienia związane ze szkoleniem podstawowym jeźdźca i konia. Inspiracją do powstania książki były podręczniki podstawowego wyszkolenia jeździeckiego z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, czyli z krajów będących niekwestionowanymi potęgami w świecie jeździeckim. W krajach tych dokładna znajomość klasycznej teorii jazdy zawarta we wspomnianych podręcznikach jest niezbędna podczas zdawania egzaminów na odznaki i licencje jeździeckie, a także dla kandydatów na kursy sędziowskie. podobny cel przyświeca"Akademii Jeździeckiej". Zawarte w niej treści powinni znać instruktorzy jazdy konnej różnych stopni, sędziowie oraz kandydaci na kolejne stopnie Powszechnej Odznaki Jeździeckiej. Podręcznik skierowany jest również do wszystkich jeżdżących konno, którzy pragną praktykę podbudować solidnymi podstawami teoretycznymi.

Niektóre z rozdziałów napisane zostały przez innych autorów: Sławomira Pietrzaka, Danutę Nowicką, Ewę Hordyńską, Hannę Łysakowską, Annę Cuber i Andrzeja Stasiaka.

Podręcznik autoryzowany jest przez Polski Związek Jeździecki.

unicornrider | 2014-05-27

Największy plus "Akademii.."? Wiedza z zakresu różnych dziedzin bezpośrednio związanych z jazdą konną zebrana w jednym miejscu. Minus? Zupełnie taki sam.

Forma książki nie pozwala na dokładne zapoznanie się z większością omawianych zagadnień, zwłaszcza tych dotyczących techniki jeździeckiej. Podane jest wiele informacji niepotrzebnych, niepraktycznych, a nawet błędnych. Mogę jednak śmiało polecić ją jeźdźcom mało zaawansowanym, przede wszystkim ze względu na rozdziały pomagające zrozumieć sposób odbioru rzeczywistości i naturalne zachowania konia.

"Akademia.." jest niezbędna przy nauce na Złotą Odznakę PZJ. Pytania formułowane są ściśle według podrozdziałów podręcznika (z pominięciem kilku mniej istotnych) i choć wielu profesjonalistów wypowiada się o tej pozycji krytycznie, przyswojenie zawartych w niej informacji zapewnia sukces przy zdawaniu części teoretycznej.

Uważam, że książkę powinien przeczytać każdy szkolący się jeździec, który pragnie w prosty sposób usystematyzować...

W pewnym stopniu ta książka jest przedrukiem Zasad jazdy konnej, przetłumaczonych z niemieckiego "Richtlinien für Reiten und Fahren", wzbogaconej jednak o rozdziały poświęcone hodowli i utrzymaniu koni, historii jeździectwa w skrócie, powożeniu, transporcie koni, pierwszej pomocy w jeździectwie czy organizacji sportu.

Zauważyłam też, że niektóre błędy, które wkradły się do Zasad tu zostały poprawione, jak np przy opisaniu części ogłowia munsztukowego.

Zebrane wszystkie podstawowe informacje o jeździe konnej i koniach. Profesjonalisty ta książka nie zadowoli, jednak dla osoby, która zaczyna dopiero swoją przygodę z końmi, lecz nie chce poprzestać jedynie na przejażdżce od czasu do czasu, polecam zapoznanie się z tą lekturą.

Ania | 2013-02-04
Przeczytana: 03 września 2012

Jest to bardzo pomocna książka przy nauce do odznak dzięki niej zdałam teorię.
Polecam.

Adrian | 2017-04-03