Narcyzm. Zaprzeczenie prawdziwemu Ja

Okładka książki Narcyzm. Zaprzeczenie prawdziwemu Ja
Alexander Lowen Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
236 str. 3 godz. 56 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Narcissism
Wydawnictwo:
Jacek Santorski & Co
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
236
Czas czytania
3 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8385386904
Tłumacz:
Piotr Kołyszko
Tagi:
psychologia psychoterapia narcyzm
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
128 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
183
59

Na półkach: , , , , ,

Moje pierwsze zetknięcie z A. Lowenem. Wygląda na to - co bardzo polubiłem - że to nie tylko psychoterapeuta ale też socjolog bowiem w swych ogólniejszych rozważaniach opisuje dzisiejszą kulturę zachodnią, która nadal jest opresyjna, choć nieco może inaczej niż za czasów dzieła "Kultura Jako Źródło Cierpień" wiadomo czyjego autorstwa. Za czasów Freuda szerzyły się nerwice, dziś kulturze doskwiera powrzechny narcyzm - a może lepiej - to ona go powoduje. Oczywiście narcyzm nie jest tym za co go się powszechnie uważa. Narcyz nie kocha samego siebie. Owszem, kocha - wyłącznie, w sposób nieświadomy, własne ego. Nie jest bowiem zdolny do miłości. Osobiście od diagnozy narcyzmu czy jego etiologii głownie rodzinnej, bardziej zainteresowała mnie diagnoza iście socjologiczna współczesnych czasów. Coraz trudniej jednostce ludzkiej oprzeć się wszechobecnej, nadmiernej stymulacji - co często powoduje nieświadome działania adaptacyjne ego skutkujące zanikiem uczuć, aż do zaprzeczania ich obecności. Postęp technologiczny wcale szczęściu nie służy gdyż właśnie powoduje ową nadmierną stymulację i adaptację. Coś co 50 lat temu nie było do pomyślenia dziś przyjmowane jest jako normalne, co właśnie jest dziełem mechanizmu adaptacji ego. M. Heidegger (który był również niezłym socjologiem) uważał, że za wszelką zmianą w dziedzinie ogólnej myśli ludzkiej czy idei kryje się postęp technologiczny, idee nie tworzą się same. Z kolei marksiści przyjęli tezę, że wszystkim absolutnie rządzą metody wytwarzania oraz dystrybucji dóbr. Obie obserwacje są zgodne. Teraz należy dodać, że postęp technologiczny powoduje coraz większą stymulację, co oczywiście sprzyja pojawieniu się zdaniem autora narcyzmu jako powszechnego zjawiska. Jednak autor w fatalizm nie popada pisząc często jak wytrawny pedagog. Wskazuje błędy wychowawcze, których nawet w tych czasach da się uniknąć, stawiając na pozycji wtórnej prawa społeczne. Więc znów mamy do czynienia z uzdrawianiem jednostek raczej niż społeczeństw. Po raz kolejny pojawia się słowo - klucz: świadomość. Autor więc kaganka oświaty ogółowi odgórnie nie niesie, woli zająć się rozświetlaniem mroków nieświadomości u jednostek.

Moje pierwsze zetknięcie z A. Lowenem. Wygląda na to - co bardzo polubiłem - że to nie tylko psychoterapeuta ale też socjolog bowiem w swych ogólniejszych rozważaniach opisuje dzisiejszą kulturę zachodnią, która nadal jest opresyjna, choć nieco może inaczej niż za czasów dzieła "Kultura Jako Źródło Cierpień" wiadomo czyjego autorstwa. Za czasów Freuda szerzyły się nerwice,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    341
  • Przeczytane
    158
  • Posiadam
    40
  • Teraz czytam
    21
  • Psychologia
    13
  • Ulubione
    11
  • 2023
    4
  • 2021
    4
  • 2022
    3
  • Psycho
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Narcyzm. Zaprzeczenie prawdziwemu Ja


Podobne książki

Przeczytaj także