Dziesiąte podejście

Tłumaczenie: Wiktor Bukato
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Alfa - Wero

Pęknięta płyta
Dziesiąte podejście
Nieśmiertelność dla wybranych

dymek | 2016-09-03

Od czasu do czasu sięgam do starszych wydań s-f dostępnych na naszym rynku. Uciekam od zalewu fantasy, którą nawiasem mówiąc lubię. I tak odgrzebałem na półce zbiór dziesięciu opowiadań szkockiego pisarza posługującego się pseudonimem J.T.McIntosh. W Polsce wydano jedynie ten zbiór opowiadań, pomimo że w swoim dorobku obok setek opowiadań ma także ponad dwadzieścia powieści.
Moją szczególną uwagę wzbudziło opowiadanie „Jeden z trzystu” prowadzone bardzo spokojną narracją bohatera, którego zadaniem było wybranie dziesięciu osób spośród 3261 mieszkańców wsi. Te dziesięć osób miało ocaleć w trakcie zagłady Ziemi. Właśnie człowiek i jego dylematy są głównymi tematami twórczości McIntosha, przynajmniej w tych opowiadaniach.
Polecam.

Gaga1995 | 2016-11-26
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 listopada 2016

Przyznam szczerze, że lubię wracać do takich starszych książek, czytanych niegdyś przez innych. Mają one dusze i można by powiedzieć, że cały czas żyją. Wyżej widoczna pozycja jest już poniszczona, ale dało się czytać. Zacznę od tego, że niestety, ale dla moich oczu miała niewygodną czcionkę, ponieważ była mała. Pomimo tego nie poddawałam się. Ma 295 stron.
Co do samej treści to początkowo mnie ona nie powalała. Powiem nawet, że nie chciało mi się czytać i niejednokrotnie wolałam oglądać serial niż czytać książkę, co rzadko mi się zdarza. Jednak po przeczytaniu całości można wyciągnąć wnioski. "Dziesiąte podejście" jest to zbiór opowiadań. Każde z nich dotyczy człowieka w otoczce świata fantasy, wielokrotnie jest to kosmos lub inne wymyślone planety. Autor porusza kwestię problemów ludzkich. Przeczytamy na przykład o konieczności wyborów człowieka, przeszłości państw, ukochaniu wolności, dla której jest się w stanie umrzeć. Z czasem książka mnie wciągnęła i czytałam z...

Konrad | 2016-08-26
stasio44 | 2016-03-25