Dziesiąte podejście

źródło opisu: ?

Finkla | 2017-06-30
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Zbiorek dziesięciu opowiadań SF (z całą pewnością nie hard). Dość szybka lektura, raczej przyjemna. Podobno pierwszy zbiór tego Autora. Teksty wcześniej pojawiały się w różnych czasopismach, więc kolekcja raczej sztuczna, nie ma co doszukiwać się lejtmotywu.

Opowiadania dość zróżnicowane tematycznie, oparte na różnych pomysłach. Dość dużo tematyki damsko-męskiej. Czasami McIntosh gra na emocjach i stawia swoich bohaterów w trudnych sytuacjach, czasami koncentruje się na walce (ale nie na rąbance) o coś tam. Znamienna wydaje mi się silna reprezentacja szpiegów w książce. Sądzę, że zimna wojna wywarła olbrzymi wpływ na teksty. Podobała mi się ta rozmaitość.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/06/dziesiate-podejscie-zbior-sf.html

dymek | 2016-09-03

Od czasu do czasu sięgam do starszych wydań s-f dostępnych na naszym rynku. Uciekam od zalewu fantasy, którą nawiasem mówiąc lubię. I tak odgrzebałem na półce zbiór dziesięciu opowiadań szkockiego pisarza posługującego się pseudonimem J.T.McIntosh. W Polsce wydano jedynie ten zbiór opowiadań, pomimo że w swoim dorobku obok setek opowiadań ma także ponad dwadzieścia powieści.
Moją szczególną uwagę wzbudziło opowiadanie „Jeden z trzystu” prowadzone bardzo spokojną narracją bohatera, którego zadaniem było wybranie dziesięciu osób spośród 3261 mieszkańców wsi. Te dziesięć osób miało ocaleć w trakcie zagłady Ziemi. Właśnie człowiek i jego dylematy są głównymi tematami twórczości McIntosha, przynajmniej w tych opowiadaniach.
Polecam.

Gaga | 2016-11-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 listopada 2016

Przyznam szczerze, że lubię wracać do takich starszych książek, czytanych niegdyś przez innych. Mają one dusze i można by powiedzieć, że cały czas żyją. Wyżej widoczna pozycja jest już poniszczona, ale dało się czytać. Zacznę od tego, że niestety, ale dla moich oczu miała niewygodną czcionkę, ponieważ była mała. Pomimo tego nie poddawałam się. Ma 295 stron.
Co do samej treści to początkowo mnie ona nie powalała. Powiem nawet, że nie chciało mi się czytać i niejednokrotnie wolałam oglądać serial niż czytać książkę, co rzadko mi się zdarza. Jednak po przeczytaniu całości można wyciągnąć wnioski. "Dziesiąte podejście" jest to zbiór opowiadań. Każde z nich dotyczy człowieka w otoczce świata fantasy, wielokrotnie jest to kosmos lub inne wymyślone planety. Autor porusza kwestię problemów ludzkich. Przeczytamy na przykład o konieczności wyborów człowieka, przeszłości państw, ukochaniu wolności, dla której jest się w stanie umrzeć. Z czasem książka mnie wciągnęła i czytałam z...

rocketman | 2018-08-07
Przeczytana: 23 września 2009