Ja, Maria Antonina, Królowa Francji

Tłumaczenie: Anna Favart
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Scarlett

Izabela, Hrabina Paryża przedstawia nam tragiczny los królowej straconej na szafocie podczas rewolucji. Autorka całkowicie utożsamia się z Marią Antoniną, ponieważ - zdaniem krytyka Philippe'a Delorme'a - "ona jedna ma do tego prawo", kto bowiem mógłby lepiej zrozumieć królową niż... inna królowa. Co prawda, hrabina Paryża nie sprawuje obecnie rządów, lecz gdyby monarchia została przywrócona,...

Autorka całkowicie utożsamia się z Marią Antoniną, ponieważ - zdaniem krytyka Philippe'a Delorme'a - "ona jedna ma do tego prawo", kto bowiem mógłby lepiej zrozumieć królową niż... inna królowa. Co prawda, hrabina Paryża nie sprawuje obecnie rządów, lecz gdyby monarchia została przywrócona, to ona zasiadłaby na tronie Francji. Na razie chwyciła za pióro, by stanąć w obronie Marii Antoniny, postaci niesprawiedliwie ocenianej przez historię i niewinnie skazanej na śmierć.

źródło opisu: Książka i wiedza, 1995

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Elilaya | 2012-08-17

Czytałam różne książki o Marii Antoninie, ponieważ jest to postać, której życiorys szczególnie mnie interesuje. Z przykrością muszę stwierdzić, że ta książka mnie prawie niczym nie urzekła, nie jest zła ale jest niestety najgorszą ze wszystkich, które do tej pory czytałam.
Mimo iż autorka uprzedziła, że nie jest żadnym historykiem to i tak miałam wrażenie jakby ta książka była napisała na odpierdziel (przepraszam za słownictwo, ale inaczej tego określić nie mogę xD) tzn. od tak byle żeby coś było na zasadzie "fajnie by było napisać książkę". Ta książka nie wywołuje żadnych emocji, żadnych uczuć i nie ma prawie żadnych fragmentów, które zaciekawiłyby czytelnika.

Plusem dla autorki jest to, że nie próbowała osądzać Marii Antoniny jak to niektórzy robią, czy po prostu podać suche fakty i nic poza tym tylko starała się wybronić Królową Francji, wczuwała się w jej rolę i starała się to przekazać w taki sposób by ludzie, zanim osądzą Marię Antoninę, mogliby się zastanowić i pomyśleć...

Grisznak | 2014-12-19

Nic specjalnego. Do bólu rojalistyczne, bez jakichkolwiek nowatorskich pomysłów, generalnie, próba wybielenia bohaterki, napisana zresztą dość pretensjonalnie.

AnnaMaria | 2016-03-29
Patrycja | 2016-03-16