Wczorajsza młodość

83-10-09159-1
Barbara

Fragment:
Uczniom i młodym nauczycielom,
którzy nie znając dnia wczorajszego
wchodzą dziś na szerokie drogi życia,
tę książkę o losach moich dawnych uczniów - poświęcam.

Ell | 2014-08-06

Kiedy słucham o wynikach obecnych matur (o niskim poziomie zdających, o zawalonych egzaminach), w kontekście żenująco łatwych warunków i wymogów zaliczania, przypominam sobie zawsze książkę Elżbiety Jackiewiczowej "Wczorajsza młodość".

W niej pisarka kreuje obraz szkoły w dwudziestoleciu międzywojennym, wraca do uczniów i nauczycieli, do poziomu wymagań, do pozycji zawodu nauczyciela. I także do znaczenia samej matury.
Matury zdawanej ze wszystkich przedmiotów, zdawanej naprawdę... na poważnie jako "egzamin dojrzałości".

"Wczorajsza młodość" nie jest powieścią dla dzieci. To książka dla młodzieży i dla starszego czytelnika.
Porusza bowiem zupełnie dorosłe, czasami tragiczne problemy w życiu szkoły (samobójstwo ucznia, wyrok skazujący w sfabrykowanym procesie o zabójstwo), w życiu prywatnym uczniów i nauczycieli. Mówi o dojrzewaniu młodych ludzi, o przyjaźniach, ale także o konfliktach światopoglądowych.

Z jednej strony powieść jest wartościowym źródłem wielu informacji o tym...

Dortek | 2014-01-24
Przeczytana: 08 października 1983

Polecam, jak wszystkie książki Jackiewiczowej

Aycora | 2013-04-20
Przeczytana: 01 stycznia 1995

Bardzo fajna książka. Pewnie nie na dzisiejsze czasy... ale dla mojego pokolenia aby zobaczyć jak to kiedyś w szkołach było... ok. Książkę przeczytałam jako nastolatka i wielokrotnie do niej wracałam. Historia młodej nauczycielki Ewy z okresu międzywojennego i jej droga kariery w szkołach, problemy uczniów i z nimi, sztywne przepisy kuratorium i ówczesnej władzy. Polecam.

kamis | 2011-01-31

Bardzo fajna książka pokazująca powojenną rzeczywistość w polskiej oświacie.

magia78 | 2016-07-30
Na półkach: 1997 i <, Przeczytane