Wczorajsza młodość

83-10-09159-1
Barbara

Fragment:
Uczniom i młodym nauczycielom,
którzy nie znając dnia wczorajszego
wchodzą dziś na szerokie drogi życia,
tę książkę o losach moich dawnych uczniów - poświęcam.

Ell | 2014-08-06

Kiedy słucham o wynikach obecnych matur (o niskim poziomie zdających, o zawalonych egzaminach), w kontekście żenująco łatwych warunków i wymogów zaliczania, przypominam sobie zawsze książkę Elżbiety Jackiewiczowej "Wczorajsza młodość".

W niej pisarka kreuje obraz szkoły w dwudziestoleciu międzywojennym, wraca do uczniów i nauczycieli, do poziomu wymagań, do pozycji zawodu nauczyciela. I także do znaczenia samej matury.
Matury zdawanej ze wszystkich przedmiotów, zdawanej naprawdę... na poważnie jako "egzamin dojrzałości".

"Wczorajsza młodość" nie jest powieścią dla dzieci. To książka dla młodzieży i dla starszego czytelnika.
Porusza bowiem zupełnie dorosłe, czasami tragiczne problemy w życiu szkoły (samobójstwo ucznia, wyrok skazujący w sfabrykowanym procesie o zabójstwo), w życiu prywatnym uczniów i nauczycieli. Mówi o dojrzewaniu młodych ludzi, o przyjaźniach, ale także o konfliktach światopoglądowych.

Z jednej strony powieść jest wartościowym źródłem wielu informacji o tym...

allebazi6 | 2017-08-26

Dla mnie,jako nauczycielki, ta książka jest bardzo ciekawa. Jak to ongiś bywało.....I choć mija niedługo sto lat od dwudziestolecia międzywojennego, to w polskiej szkole jest nadal pod górkę, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Czytałam ją już dwa, a może trzy razy i za jakiś czas znów to zrobię, bo lubię tę idealistkę Ewę Witkowską. Wiem, że takich właśnie nauczycieli wspomina się po latach: uważnych, szanujących dzieci, zaangażowanych, potrafiących żartować z siebie, umiejących przeprosić, erudytów kochających swój przedmiot, i w ogóle szkołę.........
A że książka ideologiczna trochę? Takie czasy były dla piszarzy. Trzeba to odrzucić od siebie i skupić się na pani Ewie i jej uczniach. Polecam.

Dortek | 2014-01-24
Przeczytana: 08 października 1983

Polecam, jak wszystkie książki Jackiewiczowej

Aycora | 2013-04-20
Przeczytana: 01 stycznia 1995

Bardzo fajna książka. Pewnie nie na dzisiejsze czasy... ale dla mojego pokolenia aby zobaczyć jak to kiedyś w szkołach było... ok. Książkę przeczytałam jako nastolatka i wielokrotnie do niej wracałam. Historia młodej nauczycielki Ewy z okresu międzywojennego i jej droga kariery w szkołach, problemy uczniów i z nimi, sztywne przepisy kuratorium i ówczesnej władzy. Polecam.

kamis | 2011-01-31

Bardzo fajna książka pokazująca powojenną rzeczywistość w polskiej oświacie.

Justyna | 2017-04-14
Przeczytana: 1987 rok