Tradycje kulinarne Japonii

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kultura Japonii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Hanami
Japonia, kultura, kuchnia
Alitka

Książka ta poświęcona jest historii oraz tradycjom kulinarnym Kraju Kwitnącej Wiśni. Poza opisami produktów spożywczych i technik kulinarnych stosowanych w różnych okresach historycznych odnaleźć w niej można ciekawe informacje dotyczące roli jedzenia w życiu Japończyków na przestrzeni dziejów.

Wkp | 2016-11-15
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

JAPONIA OD KUCHNI

Japońską kuchnię znamy wszyscy. Nawet jeśli nie próbowaliśmy konkretnych dań, chyba nie ma osoby w cywilizowanym świcie, która nie słyszałaby chociażby o sushi, prawda? Ale co tak naprawdę wiemy o kulinariach Kraju Kwitnącej Wiśni? Czas się o tym przekonać. I czas odkryć jak wygląda Japonia od kuchni.

Zacznijmy od tego, że to nie jest książka z przepisami. Wprawdzie dowiadujemy się tego, co składa się na poszczególne dania, jednakże to nie o prezentację ich przygotowywania chodziło znanej autorce orientalistce, której pasją jest właśnie Japońska kultura – szczególnie kulinarna – a o omówienie ogółu tematu. Cofając się wstecz do najdawniejszych czasów, Magdalena Tomaszewska-Bolałek snuje intrygującą opowieść o powstawaniu i kształtowaniu się kuchni. Jej korzeniach i wpływach. Oraz specyficznej kulturze, która zdołała sobą nasycić nawet jedzenie.

Jeśli Japonia to ryż, prawda? Jednoznaczne skojarzenie kulinarne, ale czy to on stanowi podstawę żywienia? A co z tak...

Serenada | 2013-07-17
Przeczytana: czerwiec 2013

Najlepsza książka na temat kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, jaką kiedykolwiek czytałam. Dzięki Magdalenie Tomaszewskiej - Bolałek poznałam historię japońskiej kuchni, dowiedziałam się, nauczyłam się podstawowych zasad etykiety przy stole, oczarowałam niezwykłością dań. Kuchnia japońska to nie tylko ryż i sushi! To również mochi (ciastka ze słodką pastą azuki w środku), yakitori (szaszłyki z mięsa i pora), to kotlety, soja, kluski!
Bogata w informacje publikacja, zawiera kolorowe zdjęcia opisywanych potraw. Szkoda tylko, że nie zamieszczono w niej przepisów, bo bardzo chciałabym nauczyć się przyrządzać makarony soba i udon. Tak naprawdę jednak to jedyny minus tej książki.

Kinga | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

Dość ciekawie napisana, jednak trochę poskąpiono tu niektórych informacji. Pewne kwestie nie są dostatecznie rozwinięte, a w innych tematach tylko powtórzono to, co powtarza się wszędzie. Można przeczytać, trochę się ciekawostek zapamięta i... to tyle. Kwestia zup miso i sushi została niestety bardzo okrojona z tego, co można by tu napisać.
Tak czy inaczej, warta przeczytania, jeśli kogoś tematy żywienia i Japonii interesują (tak jak mnie).

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26

Lepiej niż ze "Zwierzętami zodiaku", bo przynajmniej wszystkie używane w tradycyjnej kuchni składniki, ich sposób przygotowania, obróbki, użycia są wyjaśnione, opisane i wzbogacone rysem historycznym. Ciekawostka.

Lenaila | 2016-08-17
saizou | 2015-11-09