Przeżyłem : Saga Świętego Jura spisana w roku 1946 przez syna rabina Lwowa

Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich
83-60046-40-9
Holocaust. Żydzi
Agata

"Saga Świętego Jura spisana w roku 1946 przez syna rabina Lwowa" – to poruszające świadectwo ma mocny walor autentyzmu. Kurt I. Lewin, rocznik 1925, najstarszy syn dr. Jecheskiela Lewina, rabina lwowskiej synagogi postępowej, spisywał swoje wspomnienia zaraz po wojnie, w pierwszej połowie roku 1946, najpierw w obozie dla żydowskich dipisów we włoskim Lido di Roma, potem w porcie La Spezia, na pokładzie statku oczekującego (przez dwa miesiące!) na pozwolenie wypłynięcia do Palestyny, wreszcie w kibucu Tel-Jicchak. Spisywał je ołówkiem, po polsku, językiem precyzyjnym i wstrzemięźliwym, tym mocniej wydobywającym dramatyzm wydarzeń. Wspomnienia Lewina ukazały się dotąd tylko raz, na wiosnę 1947, w Izraelu, w przekładzie hebrajskim. Oryginał publikowany jest po raz pierwszy.

źródło opisu: http://czytelnia.onet.pl

Tomasz | 2015-04-29