Przeżyłem : Saga Świętego Jura spisana w roku 1946 przez syna rabina Lwowa

Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich
83-60046-40-9
Holocaust. Żydzi
Agata

"Saga Świętego Jura spisana w roku 1946 przez syna rabina Lwowa" – to poruszające świadectwo ma mocny walor autentyzmu. Kurt I. Lewin, rocznik 1925, najstarszy syn dr. Jecheskiela Lewina, rabina lwowskiej synagogi postępowej, spisywał swoje wspomnienia zaraz po wojnie, w pierwszej połowie roku 1946, najpierw w obozie dla żydowskich dipisów we włoskim Lido di Roma, potem w porcie La Spezia, na pokładzie statku oczekującego (przez dwa miesiące!) na pozwolenie wypłynięcia do Palestyny, wreszcie w kibucu Tel-Jicchak. Spisywał je ołówkiem, po polsku, językiem precyzyjnym i wstrzemięźliwym, tym mocniej wydobywającym dramatyzm wydarzeń. Wspomnienia Lewina ukazały się dotąd tylko raz, na wiosnę 1947, w Izraelu, w przekładzie hebrajskim. Oryginał publikowany jest po raz pierwszy.

źródło opisu: http://czytelnia.onet.pl

Qbajot | 2018-05-23
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 maja 2018

Wstrząsająca opowieść o czasach pogardy, jaką był okres II wojny światowej. Pogardy wobec ludzkiego życia, które stało się mniej warte, niż bochenek chleba. Pogardy wobec wszelkich norm społecznych, które zostały zniesione (samo)wolą XX-wiecznych autokratów na rzecz ich własnych urojeń. Pogardy wobec prawa, które zostało sprowadzone do kolejnego narzędzia przemocy. W czasach pogardy ludzie pozbawieni krepujących na co dzień zasad mogą z łatwością wydobyć swoje najpodlejsze cechy, bez względu na narodowość i wyznanie. Wspomnienia Kurta Lewina pokazują, jak łatwo jest ulec swoim najgorszym instynktom i uprzedzeniom w atmosferze powszechnego przyzwolenia na przemoc i pogardę, i jak niewielu potrafi wznieść się ponad zwykła chęć przetrwania, bez oglądania się na wszechobecne cierpienie.
Autor, syn lwowskiego rabina, nie tylko opowiada ze szczegółami grozę życia codziennego pod nazistowskim panowaniem, ale i nie szczędzi krytyki wobec władzy sowieckiej okupującej terytoria na wschód od...

Lector | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018