Al

837120731X
Al
umurawi

Inne wydania

Ta książka to w pewien sposób powieść drogi. Nie należy tego rozumieć jedynie dosłownie - jako podróży z Filadelfii do Kaliforni. Studia, twórcze aspiracje, wreszcie związek z kobietą rysują inną drogę - drogę dojrzewania Ala i przygotowanie do odgrywania ról artysty, kochanka, męża a wreszcie - ojca.
/z okładki

Opinie czytelników (1969)
Książkowa-Fantazja | 2013-04-08
Przeczytana: 14 marca 2013

"Al" jest kontynuacją znanego "Ptaśka". Napisany zupełnie inaczej, fragmentami nudny, a momentami ciekawy.

William Wharton, tak naprawdę Albert William Du Aimé ur. w 1925 roku w Filadelfii. Amerykański psycholog, malarz i pisarz. Tworzył powieści obyczajowo-psychologiczne, których bohaterem był alter-ego pisarza. "Ptasiek" był jego pierwszą powieścią i zyskała sławę i prawo do ekranizacji. Autor znany również m.in. z takich powieści jak: "Tato", "W księżycową jasną noc", czy "Stado". Zmarł w 2008 roku w Kalifornii.

W kontynuacji "Ptaśka" poznajemy dalsze losy Ala Columbato, który opuszcza po leczeniu szpital psychiatryczny. Otrzymuje rentę wojskową i zaszczepia się w nim nowa pasja - motyle. Al postanawia także udać się na studia szczególnie zainteresowany jest malarstwem. Po wielu zmaganiach cel zostanie osiągnięty i nasz bohater zostaje przyjęty na studia. W podjęciu właściwej decyzji pomogły Alowi podróże przez Amerykę, które głównie miały na celu zrozumieć o co walczył...

Kamil | 2010-08-25
Przeczytana: 2010 rok

Optymistyczna książka, może zarazem odpychać to zależy jak kto widzi szklankę do połowy. Przypomina mi trochę Forresta Gumpa gdzie wszystko się udaje naszemu tytułowemu bohaterowi. Morał tej książki: "Uczciwą i ciężką pracą ludzie się bogacą"

Kamee | 2012-03-05
Przeczytana: marzec 2012

"Ptasiek" mnie zauroczył. Natychmiast odłożyłam zaplanowane do czytania książki i pobiegłam do biblioteki po "Ala". Z wypiekami na twarzy zasiadłam do czytania i...
Rozczarowałam się.
Mam wrażenie, że Autor chciał napisać naiwną książkę o prostocie życia, a nie miał jak ją "zaczepić", więc przykleił ją do swojej poprzedniej książki. Nie podobało mi się, jak banalnie pozbył się Ptaśka, który by mu tutaj tylko przeszkadzał... To nie jest kontynuacja tamtej książki. To zupełnie inna opowieść, dlatego oceniam ją odrębnie, w oderwaniu od pierwszej części.
Niestety niewiele jej to pomaga :) Nie jest może sztampowa, ciekawie się zaczyna, ale potem wieje lekko nudą i nie przestaje wiać do końca książki. Główny bohater jest nudnym, lekko irytującym szczęściarzem, któremu udaje się wszystko, czego by się nie dotknął. Wszystko przedziwnym trafem idealnie składa się na cudowny obrazek. Już samo to sprawia, że ów powrót do normalnego życia mnie nie przekonuje... Za gładkie to wszystko, za...

MadameShepard | 2014-03-17

Coś niesamowitego - autor zaparł się Ptaśka i uczynił z niego schizofreniczną, wymyśloną osobowość Ala. Jakby go w ogóle nie było - co to za fantasmagoria?! Książka bardzo płytka, głupiutka, oparta na rozmytych ideałach, wycudaczonej miłości historyjka. Moje oburzenie i zawód nie zna granic.

Aleksandra | 2013-02-12
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na początku nie mogłam zrozumieć dlaczego Al mówi o Ptaśku jak o sobie... Już chciałam rzucać tę książkę i wrócić po raz n-ty do ukochanego "Ptaśka". W końcu dotarło do mnie, że to była przyczyna przebywania Al'a w szpitalu psychiatrycznym... Nie było Ptaśka?

Niestety jestem rozczarowana, chciała innej przyszłości dla moich ulubionych bohaterów :(

Mońcia_POCZYTAJKA | 2011-12-01
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Kontynuacja "Ptaśka" - główny bohater Al Columbato wypuszczony ze szpitala otrzymuje rentę wojskową i stypendium, które umożliwia mu podjęcie studiów.Postanawia zostać malarzem i poznaje przyszłą żonę Altheę.Książka inna od Ptaśka ale zawierająca liczne nawiązania. Dobrze się czyta. Warto poznać dalsze losy głównego bohatera.

ania | 2013-01-17

Kocham wszystkie ksiazki Williama Whartona,to takich autorow powinno sie przerabiac w szkole

wiejskifilozof | 2013-03-08

Ala można polubić , to postać troszkę złożona . Czasem nas rozmiesza , czasem nas denerwuję .Ma swoje pasję i potrzeby . Miłość , praca , dom . Ja normalny facet .

serendair | 2012-04-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jednego było mi najbardziej szkoda po przeczytaniu tej książki, a mianowicie tego, że Ptasiek okazał się tylko wytworem wyobraźni bohatera.

KoRnelkA | 2012-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2012

Wesoła bajeczka do poczytania, w niektórych momentach zbytnio się dłuży, przesycona jest zbyt szczegółowymi opisami i przypomina poradnik budowlano-psychologiczno-hodowlany, irytujące są miłosne wyznania głównych bohaterów - średnio co dwie strony płaczą z miłości - a najbardziej bajkowe jest to, że idą przez życie i wszystko im się udaje, wszyscy ludzie im pomagają, wszystkie wydarzenia układają się po ich myśli - taka trochę utopia. "AL" nie umywa się do "Ptaśka" i nie ma z tą fascynującą i nowatorską książką nic wspólnego, ale z ciekawości można przeczytać.

zobacz kolejne z 1959