Elenium, księga 1: Diamentowy tron

Okładka książki Elenium, księga 1: Diamentowy tron David Eddings
Okładka książki Elenium, księga 1: Diamentowy tron
David Eddings Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Elenium (tom 1) Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
Elenium (tom 1)
Nowa Fantastyka [Seria książek]
The Diamond Throne
Prószyński i S-ka
2001-06-12
2001-06-12
Maria Duch

Okładka książki Młodsi bogowie David Eddings, Leigh Eddings
Młodsi bogowie David Eddings, Leig...
Okładka książki Najdroższa David Eddings, Leigh Eddings
Najdroższa David Eddings, Leig...

Po średniej ocen spodziewałem się o wiele więcej, tym bardziej że wiele opinii mówi o tym tytule "klasyczna fantastyka", a jako, że takiej klasyki już mam trochę przeczytanej na swoim koncie, to niestety się z tym nie zgodzę, a przynajmniej nie zgodzę się w znacznej mierze.

Ta książka stoi przede wszystkim dialogami, opisów jest tu dość mało, a jak się już pojawiają, to są powściągliwe. Na pierwszy rzut oka byłem dosyć zadowolony, bo przydługich opisów wszystkiego nie znoszę, a dialogi rzadko kiedy mnie nużą tak jak wyżej już wspomniane opisy. Niestety dialogi w tym tytule są po prostu nudne i bardzo naiwne, książka jest stosunkowo krótka, a co chwilę przyłapywałem się na tym, że szukam sobie innego zajęcia podczas czytania, lub moje myśli płynęły w inną stronę. Teoretycznie sama fabuła nawiązuje do klasyki gatunku, ale jest prowadzona a potwornie nudny i przewidywalny sposób.
Spróbuje sięgnąć po kolejny tom, ale wiele sobie nie obiecuje.
Jedna z nudniejszych pozycji spod znaku "klasyki" jakie do tej pory czytałem

"Diamentowy tron", to interesująca historia w niezbyt interesującym "opakowaniu".
Baśniowy wątek jest ciekawy: rycerz, który chce ocalić otrutą i zamkniętą w kryształ księżniczkę; krainy pełne czarów, walka dobra ze złem. Brakowało mi atmosfery, opisów walk i krajów; to wszystko zostało potraktowane przez autora po macoszemu.
Nie wiem, czy sięgnę po drugi tom, chyba, że nie będę miała co czytać.

Nie wiem, czy sięgnę po drugi tom, chyba, że nie...

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Niby lekka fantastyka, a przebrnęłam z trudem. Ta książka to w przeważającej większości dialog i ekspozycja poprzez bohaterów mówiących "jak jest". Ani to interesujące, ani wciągające. Na dodatek fabuła nudna i naiwna i sprowadza się w zasadzie do odhaczania questów na mapie.

Może i by się to sprawdziło jako kampania DnD albo jakiś jednoosobowy RPG ale jako książka... Cóż, jest tyle dobrej fantastyki, że szkoda czasu się akurat tym zapychać.

Pierwsze zetknięcie z literaturą fantasy dlatego też taka wysoka ocena. Podobało mi się, z klasycznymi bohaterami, z prostą i dynamiczną fabułą.

Do książki powróciłem po kilkunastu latach, była to moja pierwsza pozycja Fantasy a zarazem pierwszy tom trylogii. Powrót okazał się bardzo udany, przygody rycerza Sparhawka i jego drużyny, przemierzających fantastyczny świat, by odnaleźć lek na chorobę królowej Ehleny . Królowa jest za pomocą magi uwięziona w krysztale ,który ma ją chronić przed śmiercią i dać czas drużynie na jej uratowanie. Książkę czyta się bardzo szybko, wraz z bohaterkami przeżywamy przygody, w których nie brakuje humoru, magi, złych ludzi walczących o władzę a także stworów nie z tego świata.

Bardzo dobre, klasyczne fantasy. Czasem są nużące momenty, ale całość jest naprawdę wciągająca. Poza tym, wielki plus dla pana Eddingsa, za głównego bohatera. Jest nim rycerz Sparhawk, doświadczony członek zakonu rycerskiego, w wieku koło czterdziestu lat, nie jakiś obdarzony nie wiadomo czym chłystek.
Tutaj recenzja całego cyklu:

Tutaj recenzja całego...

Jedna z książek mojej młodości, pisana w czasach, gdy fantasy tolkienowskie święciło triumfy. Ale nadal trzyma klasę.

Swietne fantasy, dobry humor ... klasyka

Swietne fantasy, dobry humor ... klasyka

Ciekawie wykreowany świat, ale brakuje mi tego "czegoś"...

Ciekawie wykreowany świat, ale brakuje mi tego "czegoś"...

Dodaj cytat z książki Elenium, księga 1: Diamentowy tron