333 popkultowe rzeczy... PRL

Wydawnictwo: Vesper
Polska, PRL, popkultura, historia
historia
Maciek

Nikt nie mówi, że w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej było lepiej. Ale ponieważ wszystkiego było mniej - to, co wpadło w ręce, wydawało się ważniejsze. I bardziej zapadało w pamięć. Filmy, seriale, komiksy, muzyka, przedmioty, wydarzenia... Książka 333 popkultowe rzeczy... PRL zbiera je w jednym miejscu. To pierwszy na naszym rynku tak niezwykły leksykon. 333 pozycje dotyczące szeroko rozumianej kultury popularnej lat 1945-1989. Od Africa Simone'a przez gumę Donald, komiksy ze Żbikiem, Klątwę Doliny Węży, Pana Samochodzika, buty Relaks, Tik-Taka, po Załogę G... Hasła pełne faktów - z jednej strony i anegdot - z drugiej. Podane z humorem. Bogato ilustrowane.

źródło opisu: http://www.empik.com/

źródło okładki: http://www.empik.com/

PaniPegaz | 2015-05-03
Przeczytana: 2015 rok

Po prostu cudeńko! Napisana z jajem, błyskotliwym i żartobliwym językiem książka, której autor opisał najważniejsze dla obywateli PRL zjawiska i przedmioty. Czyli gumę Donald, meblościankę, radziecki telewizor Rubin, Seksmisję i Sondę, by wymienić chociaż kilka. Wszystkie zawarte w książce hasła są szczegółowo opisane, nie ma tu miejsca na powierzchowność i opisy po łebkach. Autor traktuje wszystkie opisane przez siebie rzeczy z jednakową uwagą, chociaż oczywiście pozwala sobie na kpiny z tych ewidentnie kiczowatych, jak Papa Dance. Nie można tu jednak znaleźć nieuzasadnionego niczym szyderstwa. Koziczyński tłumaczy, dlaczego opisywana rzecz czy zjawisko ma taką, a nie inną wartość, i to jest super.
W książce jest niemalże wszystko to, co powinno było się w niej znaleźć, i jest to naprawdę znakomita pozycja dla wszystkich, którzy lubią sentymentalne podróże w czasie albo chcą poznać najciekawsze smaczki PRL, i nie mają przy tym ochoty na czytanie o nudnych posiedzeniach partyjnych :)

werka777 | 2015-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2015

Czasy PRL-u wydają się przeszłością, z którą z pozoru niewiele mamy już wspólnego. Puste półki sklepowe, kartki na mięso czy niekończące się kolejki… Życie wtedy z pewnością nie było łatwe, a o wielu niewygodach mało kto już pamięta, no bo lepiej zapomnieć. Teraz rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Jest barwniejsza, bardziej urozmaicona, ale też i mniej zachwycająca, bo ludzie oczekują tak wiele, że nie w sposób ich zadowolić. Kiedyś wszystkiego było mało i właśnie to był klucz do prawdziwego szczęścia, bo kiedy coś się pojawiało, każdy potrafił to docenić. Toteż nic dziwnego, że na wspomnienie o typowych dla PRL-u rzeczach, na twarzach wielu ludzi gości uśmiech, bo barwne obrazy wyłaniające się spośród szaroburej wtedy rzeczywistości, są tak intensywne, iż cieszą do dziś.
Bartek Koziczyński wychodzi więc naprzeciw z książką „333 popkultowe rzeczy… PRL”, która z pewnością odświeży pamięć wielu Polakom.

Guma „Donald” z pewnością o wiele bardziej cieszyła dzieci, aniżeli...

blackclare030117 | 2017-01-29

A więc, PRL (Polska Rzeczpospolita Ludowa). Lata 1945-1989, które pewnie przez naszych rodziców lub nas samych nazywane są dzieciństwem. Wszystkiego było mniej, jedzenie było na kartki, nasz kraj był oddzielony murem od większości rzeczy, które działy się w większym świecie.
W tej książce autorstwa Bartka Koziczyńskiego są przedstawione jak sam tytuł mówi-333 popkultowe rzeczy PRL-u. Można zdziwić się ich liczbą, że w tamtym czasie było ich tak wiele.
Są tutaj przedstawione różne seriale, filmy, komiksy, zespoły, osoby bardziej znane, nowości (przynajmniej w dawnych czasach za takie uchodziły) technologiczne, części garderoby, motoryzacja, programy telewizyjne, bajki, rzeczy, które są teraz ogólnodostępne, a kiedyś były niczym cenny skarb dla nabywcy, przysmaki,książki oraz jakieś działania np. autostop, czyli akcja społeczna lub festiwale np. w Opolu.
Jest to bardzo obszerna, jeśli chodzi o informacje, książka z ilustracjami. Nie chcę jej oceniać pod wpływem treści, ponieważ autor...

gakuko | 2012-01-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Ta książka spełnia dwie funkcje. Może budzić wspomnienia z młodości albo dawać wyobrażenie Polski za czasów PRL-u.
"333 popkultowe rzeczy PRL" jest zbiorem haseł najbardziej kojarzących się z tym okresem w historii Polski. Każde z nich posiada krótszą lub dłuższą notatkę zawierającą np. historie powstania, jak to trafiło do naszego kraju, archiwalne wypowiedzi osób z tym powiązanych czy anegdotki.
Książka jest ozdobiona dużą ilością zdjęć.
Może pozycja nie jest czymś wyjątkowym, ale polecam ją, bo na prawdę miło się ją czyta.
P.S- Moja ocena jest lekko zawyżona. Dodatkową gwiazdkę dałam za przypomnienie mi tytułu pewnej kreskówki, którą bardzo lubiłam, a zapomniałam jej nazwy (za co autorowi dziękuję) oraz za świetną historię o "całowaniu misia z okienka"

Kaduk | 2012-12-26
Paszeko | 2017-03-02