Iwan Groźny. Krwawy twórca Imperium

2006-01-01
2006-01-01
83-241-2421-7
wielcy władcy Iwan Groźny historia Rosji

Świetna pozycja. Iwan Groźny był moralnie zepsutym nikczemnikiem i mordercą. Niestety pod względem politycznym był niezwykle skuteczny, umocnił pozycję Rosji na świecie, zlikwidował praktycznie całą opozycję w swoim kraju, lud czcił go bezkrytycznie. Nikt Rosji Iwana Groźnego szczerze nie zagroził. Niestety książka jest całkowiecie aktualna. Tak Rosja jest zepsuta i groźna, jednak nasza całkowicie infantylna elita polityczna, tak jak wtedy tak i dzisiaj na Kremlu wywołuje tylko śmiech. Musimy zrozumieć, że o naszej sile decydują wartości i cnoty elit państwowych, a nie czołgi czy papierowe sojusze, które bez zapewnienia nam odpowiedniego bezpieczeństwa, są nic nie warte. Potrzebujemy rozważnych i mądrych polityków, a nie narwańców, na takich tylko czeka Iwan Groźny 2.0.

Książka dobra, czyta się w miarę dobrze. Pierwsza pozycja do zrozumienia mentalności Rosjan ich systemu czy to komunistycznego czy też cesarstwa. Władza cara i długo długo nic, wszystko jego i nic twojego.

Historia Iwana jest bardzo mroczna ale warta poznania. Ta książka zabiera nas w świat cara. Książka pomimo że historyczna bardzo ciekawie napisana - wciąga. Polecam wszystkim

"Tak złożona osobowość jak Iwan Groźny ma wśród historyków umiarkowanych zwolenników i zawziętych przeciwników. Jeśli Karamzin, Kowalewski i Idanow potępiają go jako szaleńca kierującego się namiętnościami, to inni, tacy jak Sołowiew, Biełow i Zabielin, zapominając wszelkie zło, jakie uczynił, wychwalają go jako geniusza politycznego. Rewolucyjni demokraci: Bieliński, Herzen, Dobrolubow, mają go za swojego prekursora. Marks podziwia jego talenty dyplomatyczne i organizacyjne. Lenin i Stalin widzą w nim założyciela scentralizowanego państwa rosyjskiego. [...] Po śmierci Stalina nastąpił, jak się zdaje, pewien zwrot w tych ocenach i w Moskwie mówi się chętnie o "nadmiernej idealizacji Iwana Groźnego".

Iwan IV Groźny, jeden z najbardziej kontrowersyjnych władców Rosji. Uznany powszechnie za krwawego tyrana był również zdolnym politykiem, który kontynuował dzieło swoich poprzedników jakim było zjednoczenie ziem rosyjskich, o czym część z jego współczesnych zagorzałych przeciwników zdaje się umyślnie zapominać. W opracowaniach historycznych cenię sobie obiektywizm lub chociaż jego próby, nie znoszę za to demonizowania czy wybielania postaci i ich decyzji.

"Iwan Groźny. Krwawy twórca Imperium" to bardziej opowieść o życiu pierwszego cara, niż rzetelne opracowanie historyczne. Oczywiście na końcu znajdziemy bogaty zbiór źródeł, z których autor korzystał, ale miałam wrażenie, że wybierał on co bardziej pikantne kąski, przez co całość wyszła trochę tendencyjnie. Oczywiście nie staram się umniejszyć terroru opriczniny, która była przepełniona okrutnymi torturami i mękami, zachowania Iwana były jednak złożone i miały związek z chrześcijańską i pogańską tradycją ludową.

Czytałam lepsze biografie Iwana IV Groźnego.

Jak potrafilam sie usmiechnac czytajac biografie Piotra Wielkiego tak Iwana czytalam jak istny horror. Poznajemy jak lud byl uciemiezany.. przez wlasnych wladcow...przerażająca...ale takie sa fakty..

• Historyczne
  • Rosja