piotrex

Powieść science fiction

Jale | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

"Co myśli mrówka, kiedy walą się na nią dwa tłuste półdupki?"

Otóż zapewne to samo, co myśli czytelnik przygnieciony fabułą "Kreksa" - za co ta udręka? Bo powieść Krzepkowskiego niestety jest fatalna. Autor miał jakiś zamysł, jakąś wizję, potrafił też pisać bogatym językiem, ale powieść wyszła mu straszna. Nie sposób odłowić w niej sensu, nie da się w sposób rozumny śledzić fabuły, zaś koniec nie tyle wieńczy dzieło, ile je urzyna w przypadkowym momencie.

Na historię składają się strzępy rojeń i wspomnień bohatera, który raz jest porwanym dyplomatą, zamkniętym na dziwnej stacji kosmicznej, innym razem ściga się z innymi zawodnikami zdezelowanym gwiezdnym statkiem, a jeszcze kiedy indziej wręcz jest dziewczynką/kobietą. Dlaczego? Jak to wszystko ma się łączyć do kupy z sekwencjami z tak zwanymi Nieludźmi, z trójnogami (takie zwierzęta), z jeżdżeniem wirobusami, wpadnięciem w wykop czy przygodnym seksem z dziewczyną w pociągu?

Przykro to mówić, ale "Kreks" jest jedną z...

Witoldo | 2012-09-27

Jedna z najgorszych książek SF wydanych w czasach PRL. Fakt, że seria KAWu brylowała w słabych książkach.

| 2011-06-26

książka tak głupia,ze nie dało się czytać ,i ten język w różnym czasie.Poszła do śmieci,niech przynajmniej bakterie gnilne mają z niej pożytek.

Nifelinord | 2011-01-08
Przeczytana: 2008 rok

O ironio, przemówiło to do mnie. Książka o podwójnym, jak nie potrójnym dnie, pogmatwana i trudna do zrozumienia, miejscami przerażająca [oddziewiczanie - brrrrr...]. Satysfakcjonująca, wcale niepłytka lektura.

portos | 2016-09-30
jamczyk | 2016-01-04