Studnia Shiuanu

Wydawnictwo: Rebis
Well of Shiuan
8371200285
Iselor

Świat Shiuanu został przeklęty. Szalały w nim powodzie i trzęsienia ziemi. Zbliżający się wielki i nieznany satelita ostatecznie przypieczętował zgubę jego mieszkańców. Pozostała im tylko ucieczka lub śmierć razem z ginącym światem. Jedyną możliwością ratunku okazały się Bramy, przejścia pomiędzy światami stworzone przez zapomnianą kosmiczną rasę. Kiedy tylko wiadomość o tym przedostała się...

Jedyną możliwością ratunku okazały się Bramy, przejścia pomiędzy światami stworzone przez zapomnianą kosmiczną rasę. Kiedy tylko wiadomość o tym przedostała się do zagrożonych osad i miast, pojawiła się kobieta - Morgaine - której zadaniem było zamknięcie Bram. "Studnia Shiuanu" jest opowieścią właśnie o niej, bohaterce Bramy Ivrel, oraz o jej wiernym towarzyszu Nhi Vanye i wspólnym wrogu - Chya Rohu, który podążył ich śladem na ginącą planetę.

Za tę wspaniałą, napisaną pięknym i obrazowym językiem powieść z gatunku science fiction, jej autorka otrzymała Nagrodę Johna W. Campbella.

Iselor | 2011-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2011

O Jezu jak się męczyłem z tą książką! Końcówkę po prostu "przeskoczyłem". O ile tom pierwszy cyklu "Morgaine" czyli Bramy Ivrel były przeciętną książką science fantasy, o tyle Studnia Shiuanu nuży niemiłosiernie. Człowiek od początku ma serwowane nudne opisy rodem z Nad Niemnem, po 30 stronach akcja się rozkręca. Jednak 80% książki jest napisane tak że albo dostajemy nieciekawe opisy krajobrazów albo równie nieciekawe opisy działań naszych herosów (walki, podróże, rozmowy itp.).
Książka ma miejscami dobre klimatyczne momenty i za to wystawiam drugą gwiazdke ale to z litości. Na serwisie fantasta pl. daje ocenę 2,5/6. Słabiutka lektura. A, może krótko o bohaterach. Morgaine to jak zwykle zimna suka, Nhi Vanye niby umie walczyć i jest silny fizycznie ale jego psychika jest strasznie słaba, jest ciotowaty i bojaźliwy (autorka musi mieć jakieś feministyczne zapędy). Jest jeszcze Jhirun, dziewczyna z tytułowej planety - umie przetrwać w dziczy, jest zaradna, ale i tak wszystkiego się...

vintyg | 2013-05-19

Pierwsze kilkadziesiąt stron, które niemal mogłoby być osobną nowelką, to jeden z najlepiej napisanych początków książek fabularnych, jakie zdarzyło mi się czytać.

książek: 1907
Janusz Szewczyk | 2016-01-05