Angelika i król

Wydawnictwo: Świat Książki
Angelique et le roy
Scarlett

Inne wydania

Angelika zachowała naturalną zdolność do radowania się życiem. Niekiedy wpadała w prawdziwy zachwyt i w duchu dziękowała Bogu, że nigdy nie poddała się spotykającym ją nieszczęściom. Wprost przeciwnie, jej umysł zachował dziewczęcą świeżość. Miała więcej doświadczenia niż inne młode kobiety w jej wieku, dlatego doznała mniej rozczarowań. Jej życie przepełniało wiele cudownych i subtelnych radości, jakich doświadczają tylko dzieci. Czyż nie zaznawszy głodu, można czuć pełnię rozkoszy biorąc do ust kawałek ciepłego jeszcze chleba? Czyż nie jest wystarczającym powodem, by czuć się najszczęśliwszą kobietą na świecie, posiadając perły tak piękne jak te, jeśli niegdyś biegało się boso ulicami Paryża? Angelika ponownie zdmuchnęła świeczkę i wyciągnęła się w wykwintnej, pachnącej irysami pościeli: Jak dobrze być bogatą, piękną i młodą — pomyślała. Nie dodała jednak: I pożądaną. Myśl ta wszakże przypomniała jej Filipa i radość prysła. Westchnęła głęboko: Filip!

źródło opisu: Świat Książki, 1996

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Caila | 2015-11-27
Przeczytana: 09 listopada 2015

Uparta Angelika a jeszcze bardziej uparty jej mąż Filip - ich relacje w tej części napełniają zdumieniem, a czasem zgorszeniem zastanawiając się dlaczego kobieta tak bardzo ciągnie do tego brutalnego szlachcica. Najciekawszy wątek książki to jednak król i obyczaje na dworze w Wersalu oraz to jak między tłumem fałszywych osób odnajduje się sama Angelika. Jej kontakty z władcą Francji są dość nietypowe i skomplikowane. Bohaterka urzeka elokwencją, odwagą i inteligencją, niekiedy zaskakuje swoją dziewczęcą naiwnością co ma swój urok. Pomyślnie sprawuje swoją funkcję na dworze, która przynosi jej korzyści, wspina się również coraz wyżej na drabinie społecznej. Gdyby tylko mąż okazał jej choć trochę uczucia..
Bardzo udana część, Wersal, jego przepych, polityka i powiązania, a w tym wszystkim nietypowa kobieta - Angelika, markiza du Plessis, która udowadnia, że kobieta też może być kimś.

Ulka | 2013-10-11
Przeczytana: 11 października 2013

Świetna! Nie mogłam oderwać sie od czytania! Po prostu mega seria!!

Caila | 2015-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2015

Autorka ponownie zaskakuje, po miesiącach żałoby Angelika znów wraca na dwór by zająć należne jej miejsce, król coraz bardziej przychylnie patrzy na nią przez co liczba wrogów markizy systematycznie rośnie. Sama bohaterka długo nie zdaje sobie z tego sprawy, jej niedowierzanie odnośnie rytuałów i sposobów pozbywania się rywali i rywalek obrobinę mnie drażniło, ale coż, to właśnie cała nasza pani du Plessis. Spotkanie z ambasadorem Persji, przeciwstawianie się Ludwikowi XI, znajomość z banitą i rebeliatnem księciem Rakoczy, konflikt z panią de Montespan oraz pojawienie się kilku osób z niechlubnej przeszłości - to wszystko czeka nas w tej części. Mamy również motyw trucizn i czarnej magii.
Bogata w przygody, konflikty, ryzykowne posunięcia, uwagę przyciąga postać króla, którego zazdrość o Angelikę jest bardzo widoczna, a ona sama swoimi decyzjami i czynami popada w niełaskę władcy. Jak z tego wybrnie? Najlepiej przeczytać by się tego dowiedzieć. ;)

Justyna | 2015-02-14
Przeczytana: 20 lutego 2015

Kolejna fascynująca cześć o przygodach Angeliki.

Killerona87 | 2016-06-13
Przeczytana: 2014 rok