Młodsza siostra

Tłumaczenie: Marta Kucewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dobra Powieść". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Kleine Schwester
83-7470-037-8
Hekate

"Może mnie nie zamkną, bo jestem jeszcze dzieckiem. Ale na pewno Elę i Carla. Wszyscy będą ich nienawidzić i się ich bać, i uważać, że są źli. Ale to nieprawda. Przecież ich znam. Po prostu przytrafiło nam się nieszczęście, nam wszystkim. Nigdy nie mieliśmy zamiaru zrobić czegoś złego, chcieliśmy być tylko szczęśliwą rodziną, nic więcej. Jak raz byłam u Janiny, powiedziała mi, że są ludzie, którzy nie powinni się nigdy poznać. A już na pewno nie powinni się w sobie zakochiwać, bo tylko się nawzajem unieszczęśliwią. Od razu wiedziałam, że ma na myśli Elę i Carla, bo wtedy u nas w domu dość często były awantury o dziecko, którego tak chciała Ela, a nie mogła go mieć. Ja jej nie wystarczałam. No bo dlaczego chciałaby mieć drugie dziecko? To Lilly opowiada tę historię, w pokoju przesłuchań, policjantce. A właściwie to sobie, by zrozumieć, czemu tu trafiła. Choć przecież sama napisała list na policję, by coś wreszcie zrobić w tej przerażającej sprawie... Co się robi z dziećmi, takimi jak ja. Gdzie się je umieszcza, jak już nikogo nie mają. "

kolorowam | 2011-08-06
Przeczytana: 26 lipca 2011

Niewiarygodna historia opisująca dramat pewnej-jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut- normalnej rodziny. Jedna z nielicznych książek, która poruszyła mnie niemal do łez. Przeczytałam jednym tchem!

annkha | 2013-08-08
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

I oto historia dziecka i rodziny, która popadała ze skrajności w skrajność. Chęć posiadania kolejnego dziecka, alkohol, próby samobójcze, problemy finasowe i dziewczynka, pozornie młoda, lecz bardzo dojrzała. Nie wiem, jak większość dziewczynek w wieku Lily poradziłoby sobie pychicznie ze świadomością, że w piwnicy leży pół przytomna, nie w pełni rozwinięta przybrana siostra, w pokoju obok w alkoholu matka topi swoje niepowodzenia związane z pracą, mężem, nowym domem i niespełnieniem się w roli matki (a przy tym braku umiejętności z wychowaniem chorej Lotty), a ojciec chcący utrzymać rodzinę, pracuje po nocach, w dzień odsypia, naprawia motor i nie interesuje się Lottą. Tak, jakby ta trójka była szczęślwa tylko wtedy, gdyby ich przybranej córki i siostry po prostu zabrakło. Genialne ukazanie rzeczywisości z perspekty dziecka. 10/10.

Minnky | 2013-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Jessenowie to na pozór normalna rodzina. Przedszkolanka Ela, jej mąż Carl, mający własną firmę malarską oraz dziesięcioletnia córka Lilly mieszkają w Korden-Ehrbach. Do szczęścia brakuje im drugiego dziecka. Kiedy wszelkie naturalne metody zajścia w ciążę nie skutkują, Ela z Carlem postanawiają adoptować pięcioletnią dziewczynkę, którą nazywają Lotta. Szczęście rodziny przerywa utrata pracy Eli, choroba Carla i pierwsze problemy z Lottą.

Lilly wyróżniała się wśród rówieśników swoją dojrzałością i odpowiedzialnością. To ona pragnęła zapobiec nieszczęściu.

"To okropne chcieć dwóch sprzecznych rzeczy naraz, to tak jakby człowieka rozdzierało coś na pół".

Dziewczynka chciała pomóc przybranej siostrze, jako jedyna opiekowała się nią, ale jak długo dziesięciolatka mogła znosić taki ciężar psychiczny? Wiedziała, że nie dzieje się u nich dobrze i chciała coś z tym zrobić, ale z drugiej strony nie mogła zdradzić osób, które kochała najbardziej na świecie...

Czytałam tę książkę już po...

pati_18 | 2012-03-04

Jedna z moich ulubionych książek. Pamiętam, że nie mogłam się od niej oderwać. Na pewno jeszcze do niej kiedyś wrócę.

AjeśliCiernie | 2014-12-28

Daję przeciętną ze względu na to, że książka mimo ciekawej fabuły do końca się nie rozkręciła. Zakończenie mogłoby być nieco bardziej rozbudowane

christiane | 2014-10-02

Niesamowita, przerażająca wręcz historia. Książkę czytałam będąc w podstawówce, będąc niewiele starszą niż mała bohaterka.

Z pozoru książka o normalnej rodzinie, przeistacza się w historię wielkiego dramatu.
Ciężko cokolwiek napisać o niej. Warto przeczytać.

KsięgarniaWspomnień | 2016-08-19
Josu | 2016-08-17