Chamstwo w państwie

83-08-03471-3
poezja polska, satyra polska
satyra
Anna

"Lepiej się zajmijmy własnym wychowaniem, Poznajmy swe miejsce oraz w Państwie rolę, Inaczej chamstwa pogrążą otchłanie Ojczyznę. I znowu pójdziemy w niewolę" Maleńczuk jak zwykle zaskakuje. Tym razem nowym wcieleniem poety - satyryka. Swój poemat "Chamstwo w Państwie" zadedykował słynnemu prześmiewcy Boyowi - Żeleńskiemu. Idąc śladami swego poprzednika - prowokuje, gani, krytykuje. A jest co...

"Lepiej się zajmijmy własnym wychowaniem,
Poznajmy swe miejsce oraz w Państwie rolę,
Inaczej chamstwa pogrążą otchłanie
Ojczyznę. I znowu pójdziemy w niewolę"

Maleńczuk jak zwykle zaskakuje. Tym razem nowym wcieleniem poety - satyryka. Swój poemat "Chamstwo w Państwie" zadedykował słynnemu prześmiewcy Boyowi - Żeleńskiemu. Idąc śladami swego poprzednika - prowokuje, gani, krytykuje. A jest co - szerzące się w państwie polskim chamstwo, korupcja, warcholstwo, głupota, nieuczciwość.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Antoni Leśniak | 2014-02-28
Przeczytana: 15 lutego 2014

Jest Maleńczuk artystą nieprzeciętnym, wszechstronnym i świadomie prowokująco-kontrowersyjnym. Bardzo o taki image dba, byłby wielce niepocieszony, gdyby jego tak precyzyjnie budowana sceniczna stylizacja doznała uszczerbku. Byłby to dla niego wielki ból, policzek w twarz. Nie ważne, co o mnie mówią, istotne jest, żeby mówili, jakkolwiek, cokolwiek, ale żebym był na językach. Nie jest jednak typowym celebrytą, który tego rozgłosu potrzebuje po to, żeby móc pokazywać się na ściance i fotografować i błyszczeć. Jego cel jest inny, o dziwo, bardziej głęboki niż mogłoby się to nam wydawać, gdybyśmy tylko próbowali go zaszufladkować na podstawie proponowanego przez niego pewnego określonego stylu prezentacji. Co jak co, ale Maleńczuk kamuflować się świetnie potrafi. Czyni to w sposób konsekwentny, czasami tylko odsłania się, kiedy czuje się pewnie i kiedy zakłada, że jego słuchacze są dojrzałymi odbiorcami i zrozumieją jego przekaz. W taki sposób też chce traktować tych, którzy są jego...

NUTAKA | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Dużo lepsza niż pierwsza. Może dlatego, że krótsza i dzięki temu nie zdążyła mnie zirytować. Autor przedstawia swoje kontrowersyjne poglądy i mam wrażenie, że ma uciechę z tego ,że niejednego czytelnika wkurzy. Mnie jakoś nie wkurzył bo z wieloma poglądami się zgadzam.

Anita | 2015-08-30
Przeczytana: 02 marca 2005

Z butów mnie nie wyrwało. Jako pisarz średni, jako aktor również mnie nie zachwycił (grał w "Balu u Wolanda" w chorzowskim Teatrze Rozrywki). Jego największą zaletą jest GŁOS i w takiej odsłonie pan Maleńczuk wypada najlepiej.

Hopsztos | 2016-11-18
Przeczytana: 31 grudnia 2003