Dziennik Nazisty

The Eichmann Diaries
978-83-245-8646-2
Eichmann, nazista
Elf144

Spośród największych zbrodniarzy hitlerowskich Stan Lauryssens wybrał postać, która po 1945 roku była pierwsza na liście przestępców najbardziej poszukiwanych przez Izrael: organizatora "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Ta książka to dużo więcej niż biografia. Autor wykorzystał relacje wojenne, dotarł do raportów ze śledztwa, zeznań świadków i tajnych akt opisujących porwanie Adolfa Eichmanna przez Mossad i jego przesłuchanie.

LOVE-KAR | 2015-02-06

Polecam, warto przeczytać. Jeśli ktoś lubi tematykę wojenną tym bardziej.

Minęło już mnóstwo czasu od mojego pierwszego kontaktu z tą książką, a często (za często) wraca do mnie jak bumerang obraz kobiety, która po latach przypadkiem natknęła się na Adolfa Eichmanna. Bezradność byłej więźniarki obozu koncentracyjnego wobec przerażających wspomnień, obudzonych pod wpływem tego nieplanowanego spotkania, rzuca na kolana i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Z racji specyfiki moich studiów często stykam się z materiałami poświęconymi zbrodniarzom wojennym. Ta publikacja wyzwoliła we mnie najwięcej sprzecznych emocji.
Osobom o słabych nerwach nie polecam. Niełatwo mnie wzruszyć, ale tutaj płakałam od pierwszej do ostatniej strony. Gdyby ten człow... gdyby wykazał chociaż jakąś odrobinę żalu, smutku, czegokolwiek - być może stać byłoby mnie na równie mały cień chrześcijańskiego przebaczenia.
Ale nie, tutaj nie potrafię. Najgorsze jest chyba to, że Adolf Eichmann wcale nie żałował czynów, jakich się dopuścił. Do końca uparcie trwał przy swoich chorych urojeniach i...

Justyna_78 | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

To bardzo ciekawa, niesamowicie wciągająca powieść paradokumntalna dla tych którzy interesują się historią.
Z książki można się dowiedzieć jak wyglądało życie Adolfa Eichmanna, najbardziej poszukiwanego przestępcy po 45 roku, organizatora tzw. "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", odpowiedzialnego m.in. za organizację transportu Żydów do obozów koncentracyjnych. Po wojnie Eichamnn uciekł do Argentyny.
W czasie pobytu Eichmanna w Ameryce Południowej nawiązał z nim znajomość inny niemiecki przestępca wojenny Sassen. W wyniku tej znajości (mowa jest nawet o przyjaźni) powstały nagrania i notatki w których Eichmann wspomin (za namową Sassena) pracę na stanowisku szefa wydziału IV-B-4. Nagrania te miały zostać upublicznione po śmierci Eichmanna ale Sassen postanowił zrobić to wcześniej. Notatki i nagrania stanowiły mocne dowody świadczące o jego winie za zbrodnie przeciwko ludzkości, przeciwko narodowi żydowskiemu, w jego procesie sądowym.
Z notatek i nagrań dowiadujemy się...

Sanny | 2014-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2014

To książka ukazująca historię w inny sposób. Nie jest to czysty zapis faktograficzny, lecz prowadzenie narracji jak w thrillerze albo kryminale. To niewątpliwa zaleta tej pozycji. Nie zmienia to faktu, że czytelnik odnosi wrażenie, że autor zamieszcza rzeczowe informacje mające odniesienie w rzeczywistych, historycznych źródłach. Mimo to znalazłam w niej błędy rzeczowe, co w moim oczach podważyło wiarygodność całego tekstu.

Kuba Dz | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Brak konkretów. Dużo niedomówień i powierzchownego potraktowania tematu. Nieudane zabiegi autora mające na celu ukryć braki zarówno w treści jak i w pomyśle na przedstawienie histori. Książkę broni jedynie bardzo ciekawy temat, o którym traktuje.

Mateusz | 2011-04-07

Książkę doceniam za to, że odkrywa prawdę o Eichmannie, aczkolwiek narracja i sam sposób tworzenia kolejnych rozdziałów pozostawia wiele do życzenia. Ocena mimo wszystko na 5 gwiazdek ze względu na tematykę wojenną, którą bardzo sobie cenię.

DZIARSKI | 2014-08-09

Fajna pozycja,nie tylko dla fanów dokumentu.Zawarte informacje,są bardzo ciekawe i w niektórych przypadkach odbiegające od oficjalnej wersji zdarzeń.

Elisabeth | 2016-08-03
Lhinneth | 2016-06-15