Przystanek Śmierć

Cykl: Adam Nowak (tom 1) | Seria: Lato z kryminałem 2010
Wydawnictwo: W.A.B.
piotrex

Adam Nowak z Radzymina. Mieszka i pracuje w Warszawie. Poczciwy i nieco sfrustrowany policjant przed czterdziestką. Rozwiedziony. Kibic warszawskiej Polonii, spędzający samotne wieczory na słuchaniu muzyki z lat młodości. Facet jakich wielu. Jakby go wymyślili statystycy z CBOS-u. Warszawa, 17 kwietnia 2005 roku. Na jednej z pętli tramwajowych motorniczy odkrywa zwłoki starszego mężczyzny...

Warszawa, 17 kwietnia 2005 roku. Na jednej z pętli tramwajowych motorniczy odkrywa zwłoki starszego mężczyzny ugodzonego nożem. Komisarz Adam Nowak wkracza do akcji. Wkrótce w podobnych okolicznościach ginie inna osoba i Nowak utwierdza się w przekonaniu, że ma do czynienia z seryjnym zabójcą, który usiłuje nawiązać makabryczny dialog z policją, a być może i z całym miastem… Policjanci z Komendy Stołecznej prowadzą poszukiwania w Warszawie i okolicy. Śledztwo zbiega się w czasie z zakończeniem sezonu piłkarskiego – ukochana drużyna Nowaka gra źle i wygląda na to, że tej wiosny komisarza czeka poważne rozczarowanie.
"Przystanek Śmierć" to znakomicie skonstruowany kryminał. Konatkowski prowadzi czytelnika przez współczesną Warszawę, miasto może nie najpiękniejsze, ale intrygujące – pełne śladów dramatycznej przeszłości, tętniące życiem.

źródło opisu: opis okładkowy

gwiazdka | 2016-02-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 16 lutego 2016

Moja druga książka Konatkowskiego i jestem zaskoczona, bo przypadła mi bardziej do gustu niż jej poprzedniczka. „Przystanek śmierć” odpowiada moim wyobrażeniom kryminału, a więc zaciekawia, opisuje śledztwo z całym poszukiwaniem śladów, rozmowami ze świadkami i poszkodowanymi, pozwala powoli odkrywać prawdę. Wyjaśnienie jest jak najbardziej prawdopodobne i w miarę dobrze uzasadnione. Do tego powieść jest nieźle napisana. Konatkowski mie ogranicza się też tylko do sprawy kryminalnej, ale wkracza w życie prywatne policjanta- naszego bohatera. W „Przystanku…” tylko w pewnym momencie zaczął mnie uwierać nadmiar cytatów z przeróżnych źródeł i niepotrzebne wulgaryzmy. Ja rozumiem, że w życiu tego typu słownictwo jest w użyciu i autor chce być wiarygodnym, ale w tym celu wszystkie książki powinny być pisane niegramatycznie, bo iluż z nas na co dzień posługuje się poprawną polszczyzną? A ja mam taką wadę, że przekleństw nie używam i nie lubię. Ale poza tymi drobiazgami książkę uważam za...

ania | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Zmęczyła mnie ta książka.
Słaba i niewciagająca fabuła, stylistycznie jeszcze gorzej, byłam zdziwiona, ze ta powieść była redagowana, a redaktor został wymieniony z imienia i nazwiska w podziękowaniach, a ja doszukałam się tam tylu błędów...
I że to drugie wydanie???
Really?
Dziekuję za wybór takich pasjonujących lektur w języku polskim bibliotekom w UK.
Jedno wiem na pewno, nie zamierzam czytać kolejnych części, jeszcze nie przebolałam straconego czasu z Przystankiem śmierci.

Meowth | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Pierwsze kilkadziesiąt stron książki nudziło mnie i męczyło. Po pierwsze autor uczynił z bohatera wielbiciela futbolu i uszczęśliwia czytelnika wieloma opisami sytuacji (aktualnej dla czasu powieści) w polskiej lidze, co dla kogoś jak ja, kompletnie piłką nożną niezainteresowanego, jest niemal drogą przez mękę. Po drugie, fabuła jest mocno zakotwiczona w konkretnym miejscu i czasie. Miejsce to stolica - a wyczerpujące odniesienia do warszawskiej topografii i opisy ulic, sklepów, domów, to niezaprzeczalnie gratka dla tamtejszych mieszkańców, mogących rozpoznać swoje tereny na kartach literatury, jednak dla reszty Polski rzecz w sumie zbędna. Przywoływanie tak wielu miejsc stworzyło tylko jakiś pojęciowy splątany kłąb w mojej głowie, choć może to częściowo moja wina, bo ogólnie orientację w przestrzeni mam marną, a co dopiero w przestrzeni obcej.
Z kolei czas to początek XXI w., (konkretnie 2005 rok, bo w książce wspomniana jest śmierć Zdzisława Gierwatowskiego), co oznacza wiele...

ula | 2015-07-06
Przeczytana: lipiec 2015

Przyzwoity polski kryminał. Czyta sie bardzo dobrze. Może nie "wssysa", ale i nie zanudza czytelnika. Dobrze oddaje nasze rodzime realia. Polecam miłośnikom powieści kyminalnych.
Jakie mam szczęście, u mnie nie jeżdżą tramwaje...

Matt | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Strasznie mieszane uczucia. Uważam że ta książka miała ogromny potencjał, jeśli nie przez śledztwo to autor mógł się skupić na mordercy, który jest według mnie ciekawy i pod koniec zacząłem mu kibicować, a nie np. Adamowi Nowakowi, który z czasem zaczął mnie drażnić i wkurzać jak mało kto. Według mnie autor mógł sobie darować opisy tego footballu, nie wyszło mu to kompletnie. Poza tym było : nudno, schematycznie i steoretypowo, ale jeszcze to mógłbym przetrwać gdyby były jakieś osoby którym mógłbym kibicować. Tutaj, poza mordercą, który pojawia się dopiero pod koniec, nikogo takiego nie ma, a szkoda bo ta powieść mogłaby być napisana jak chociażby Złotko S.J.Skuse, którą też zrecenzowałem na LC.
Podsumowując, przeczytać można, ale po co, gdy koło nas są dużo lepsze książki?
Ps. Raczej nie sięgne po kolejne części z Adamem Nowakiem :/

Alfalfa | 2013-10-02

Kryminał na wskroś warszawski, a nawet żoliborsko-bemowski :) "Morderstwo tuż za rogiem", można by rzec. Komisarz Nowak chodzi moimi ścieżkami. Trochę fajnie i trochę dziwnie jest czytać o okolicach, które się dobrze zna. Podchodziłam do książek Konatkowskiego jak do jeża, ale już wiem, że zupełnie niesłusznie.
W książce jest mnóstwo odniesień do miejsc których już nie ma, albo które dopiero powstaną (kryminał pisany w 2005/06 r.), odniesień do dobrej literatury, warszawskich wydarzeń. Postać głównego bohatera nie odbiega od modnego nurtu w powieści kryminalnej - oto nieco sterany życiem, smutny komisarz po rozwodzie, przeciętny, czasem zblazowany, normalny facet, musi złapać seryjnego mordercę, który grasuje w komunikacji miejskiej. I łapie, i robi to dobrze, bo lubi swoją pracę. Tak jak inni komisarze: Pater, Heinz (Czubaj), Nemhauser (Hagen), dziennikarz Pruski (Głuchowski), prokurator Szacki (Miłoszewski).
"Przystanek..." - bardzo fajnie się czyta, bo Konatkowski używa języka...

Kurebayashi | 2016-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2016

Gdybym miała określić kto jest tak naprawdę głównym bohaterem powieści, powiedziałabym, że wbrew pozorom nie jest to komisarz Adam Nowak, tylko Warszawa. Warszawa, stołeczne tramwaje i historia ich rozwoju. Śledztwo w sprawie seryjnego mordercy osadzone jest właśnie w takich realiach. To pierwszy przeczytany przeze mnie kryminał napisany przez polskiego autora, osadzony w Polsce. Może właśnie przez to, a może to wyłącznie zasługa starań Konatkowskiego, że jest to najbardziej żmudne policyjne śledztwo z jakim się zetknęłam w powieści. I w tym tkwi siła tego kryminału - w realizmie słów, postaci i wydarzeń.

Sandra Jasona | 2017-05-13
Przeczytana: 13 maja 2017

Nie tylko nowościami człowiek żyje :-) Czasami sięgam do czeluści piekielnych mojej biblioteki. Kryminał z Warszawą, tramwajami i piłką nożna w tle. Do tego mamy zagubionego w miłości policjanta. Schemat: komisarz Nowak wezwany zostaje do morderstwa w tramwaju, okazuje się, że to prawdopodobnie seryjny morderca, bo giną następne osoby. Żmudna praca policji, tropy, przesłuchania. Dla zwolenników zaskakujących zwrotów akcji to to nie jest, ale od czasu do czasu warto przeczytać coś wolnego. Ja poszukam następne z serii, zobaczymy.

pawkaz | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Jest to moja druga książka tego autora, którą czytam.
Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie, głównie na Bemowie.Jako, że całe życie mieszkam w tej dzielnicy czułem się niesamowicie gdy opisywane ulice, miejsca typu przystanek autobusowy, pętla,uczelnia,sklep były mi dobrze znane nie tylko ze słyszenia ale także z tego, że byłem tam osobiście.
Akcja toczy się szybko, dynamicznie,zbytnio nie ma monotonii, ale nie porywa, nie zachwyca.
Można dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat Warszawy,o historii komunikacji miejskiej.Autor wspomniał także o ulicach w mieście, które zmieniły nazwy.
Czasem pojawiają się króciutkie wątki o przeszłości komisarza.
Książkę polecam i raczej sięgnę po inną autora.

Tiger | 2018-08-30
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Arcydzieło! Tego mi było potrzeba.
Po książkę sięgnęłam z polecenia. Znajoma opowiadała mi, że czyta kryminał, którego akcja toczy się na Warszawskich Bielanach. Chyba żadna inna dzielnica nie jest bliższa mojemu sercu. Stwierdziłam, że koniecznie muszę przeczytać.
Świat byłby gorszy, gdybym nie sięgnęła po tę książkę, serio.
Jeżeli mieszkacie w Warszawie, najdziksze zakamarki osiedli są wam znane i lubicie książki z dreszczykiem to zdecydowanie przeczytajcie tę książkę.
Nie chcę za dużo zdradzać. Istny majstersztyk.