Młodzież w PRL

978-83-7629-036-2
PRL, młodzież
historia
Krzysiek W

Młodzież w PRL jest opowieścią o kolejach losu młodego pokolenia „Polski Ludowej” w kilku aspektach. Po pierwsze, przedstawia udział młodych w życiu politycznym PRL po obydwu stronach barykady, zarówno w organizacjach (oficjalnych, nielegalnych i półlegalnych), jak i w sposób niezorganizowany (np. w manifestacjach z okazji święta 1 Maja lub demonstracjach antyrządowych). Po drugie, traktuje o życiu społecznym i kulturalnym młodzieży, jej aspiracjach i dążeniach. Po trzecie, ukazuje młode pokolenie w życiu codziennym, opisuje strategie przetrwania zmierzające w kierunku przystosowania się do ówczesnej rzeczywistości, a także różne formy oporu, zarówno czynnego, jak i biernego, uświadomionego i nieuświadomionego. Przedstawia ponadto politykę kolejnych ekip rządzących wobec młodego pokolenia, jej recepcję oraz różnorodne skutki. Miejmy nadzieję, że pozwoli również zrozumieć warunki, w jakich przyszło żyć i dojrzewać pokoleniu dziadków i rodziców obecnej młodzieży.

grumpy_rabbit | 2015-09-29
idetamgdzieide | 2015-08-28