Lament zombie

2010-09-07
2010-09-07
Agnieszka Kabala
zombie miłość Anonimowi Nieumarli literatura amerykańska horror

Okładka książki 21st Century Dead Amber Benson, S.G. Browne, Ken Bruen, Orson Scott Card, Dan Chaon, Christopher Golden, Simon R. Green, Brian Keene, Caitlin Kittredge, Jonathan Maberry, Mark Morris, John Skipp, Duane Swierczynski, Daniel H. Wilson
21st Century Dead Amber Benson, S.G. ...

To nie jest książka o krwiożerczych zombie a dość oryginalna historia o grupie przyjaciół.. w tym rzecz że wszyscy są chodzącymi trupami.
Dużo humoru, czyta się szybko i przyjemnie.

Dużo humoru, czyta się szybko i przyjemnie.

Mieszane uczucia.

Mieszane uczucia.

Rewelacja

Rewelacja

Wzruszyła mnie. Wzruszyło mnie zombie.

Wzruszyła mnie. Wzruszyło mnie zombie.

Andy przyjazny zombie z sąsiedztwa, oraz Kanapka z oddychacza. Więcej mówić nie trzeba, bo jak na książkę która wpadła mi w ręce przypadkiem, żeby wyrównać rachunek zakupu innych książek, to od wielu lat jest to moja ulubiona książka i nic nie jest w stanie zrzucić jej z piedestału.

Historia jest dosłownie jak z sąsiedztwa, a jedynie dodane są zombie i ich smutek oraz przemyślenia. Całość jest zawarta w niecałych 300 stronach, choć osobiście chciałbym więcej, tak jak i innego zakończenia.

Polecam każdemu kto lubi czarny humor i ma otwarty umysł bo to jedna z najlepszych książek jakie znam, i warto ją poznać chociażby po to aby wyrobić sobie własne zdanie.

Zupełnie odmienna od wszystkich książek o zombie z którymi miałam styczność. Temat ugryziony od zupełnie innej strony, historia jest lekka i pełna humoru, równocześnie inteligentna i poruszająca problemy współczesnego świata - okrucieństwo i nietolerancja. Polecam!

Sama nie wiedziałam, czego się spodziewać po lekturze “Lamentu zombie” autorstwa S.G. Browne. Prawdopodobnie oczekiwałam krwistego, niszowego horroru klasy B, który by mnie rozerwał i tyle. To co otrzymałam pokryło się z powyższym, ale dało mi także nieco więcej… “Lament zombie” jest powieścią nieszablonową, otwierającą umysł i dającą do myślenia. I choć podejmuje tematy znane i oklepane, to jednak sposób w jaki została napisana sprawia, że czytelnik zaczyna myśleć. Trudno na pierwszy rzut oka docenić wartość tej niepozornej książeczki w dość brzydkiej okładce.

Andy to człowiek, który przeżył w życiu bardzo dużo. A biorąc pod uwagę, że przeżył własną śmierć, można by powiedzieć, że przeżył w zasadzie to co najważniejsze. Przed wypadkiem miał żonę i córeczkę, którym był bardzo oddany. Jednak zombie raczej nie stanowią zbyt dobrego organu wychowawczego, dlatego kiedy obudził się jakiś czas po tym, gdy został uznany za martwego (trudno nie zostać, kiedy ma się całkiem nieźle sfatygowaną gębę i nieaktywnych kilka ważnych organów…) zamiast do domu, który prowadził wraz z małżonką, trafił do piwnicy swoich rodziców. Życie zombie jest pasmem nieszczęść, szczególnie kiedy zamiast spoczywać w spokoju trzeba uczęszczać na spotkania terapeutyczne, na których pojawiają się inne, równie nieszczęśliwe zombiaki. Kłopotem jest też histeryczna reakcja żywej części społeczeństwa, zawsze kiedy pojawisz się w nawet najmniej popularnym miejscu publicznym. Cóż, świat nie jest gotowy na zombie…

“Lament zombie” to dosyć ohydna i prosta książka, która prawdopodobnie mogłaby być po prostu przeciętna ale jest to też powieść posiadająca naprawdę interesujących bohaterów, a na dodatek gorzko-zabawna. Czarny humor jest ogromnym jej atutem. I właśnie to sprawia, że sięgając po lekturę można przeżyć poważne zaskoczenie. Oczywiście nie jest to żadne literackie objawienie, ale w tej kategorii dość trudno jest znaleźć książkę, która będzie zabawna, błyskotliwa i napisana z polotem, dlatego też jeśli naprawdę szukacie czegoś ciekawego na wieczór, to “Lament zombie” jest naprawdę dobrym wyborem.

Sam pomysł ukazania innej perspektywy jest tutaj w pewien sposób nowatorski. No bo bądźmy szczerzy: zombie to potwór, któremu trzeba po prostu strzelić w łeb i nawet jeśli wywołuje jakiś żal, lub podobne mu emocje, to te dość szybko się ulatniają, kiedy na horyzoncie pojawia się wizja spotkania z jego zębiskami. “Lament zombie” prezentuje tę drugą stronę. Zombie nie jest tu bezmyślną istotą, którą rządzą instynkty. W zasadzie jest człowiekiem… minus puls, minus oddychanie, minus schludny wygląd i takie tam… I nagle okazuje się, że stwierdzenie “człowiek człowiekowi wilkiem” (nawet w kontekście zombie) nabiera realnych kształtów, bo oto obudziła się istota, która jest taka sama jak my, tyle że wygląda inaczej, zachowuje się nieco inaczej i funkcjonuje inaczej, ale nie ma żadnych praw bowiem ludzki umysł już zdążył zakwalifikować ją do kategorii tego, co nie powinno istnieć, tego, co jest niewygodne. Inna sprawa to fakt, czy istota ta nie stanowi przypadkiem zagrożenia dla człowieka? Te rozważania będziecie jednak musieli podjąć sami.

Spędziłam nad “Lamentem zombie” naprawdę ciekawe chwile. Browne stworzył dobrą powieść. Jednak zawiera ona elementy gore, dlatego nie polecam jej wrażliwym czytelnikom. Dla miłośników zombie i tych, którzy lubią się zastanowić nad tym co czytają oraz kochających czarny humor “Lament zombie” będzie lekturą, jeśli nie doskonałą to na pewno jedną z lepszych.

Bardzo lubię za nietypowy pomysł.
Bardzo lubię za czarny humor.

Ogólnie dobrze się czyta. Niestety tylko do połowy, potem jak dla mnie cała historia zmierza w beznadziejnym kierunku, traci swoją pierwotną magię, a pod koniec kompletnie umiera.

Wiem, wiem, to taka ironia losu, że zombie, które tak zawzięcie bronią się przed stereotypami w końcu stają się chodzącym stereotypem. Problem nie tkwi chyba w samych wydarzeniach, ale w tym, że autor nie potrafił ich sprzedać. O ile pierwsza połowa książki totalnie do mnie przemawia, tak druga jest... taka sobie? Historia o zombie sama w sobie jest nieprawdopodobna, ale na początku wzbudziła we mnie emocje. Było mi autentycznie żal głównego bohatera, a później nie czułam już nic, oprócz zniesmaczenia. Cały "realizm" gdzieś uciekł.

Nie mam pojęcia z czego to wynika. Takie rzeczy trzeba umieć robić z bohaterami swoich powieści, a tutaj niestety czegoś zabrakło. Szkoda, bo mogło wyjść coś naprawdę ciekawego.

Bardzo lubię za nietypowy pomysł.
Bardzo lubię za czarny humor.

Bez najmniejszego problemu mogę dać tej książce 10 gwiazdek, ponieważ nie zawiodła mnie pod jakimkolwiek pozorem i nie rozczarowała ani razu.
Pomysł na jej napisanie jest jednym z lepszych, na jakie człowiek kiedykolwiek wpadł, a realizacja jeszcze lepsza. Historia zawiera w sobie dużo humoru, przemyśleń egzystencjalnych oraz przyjemny dreszczyk emocji, dzięki któremu ciężko jest się nudzić.
Mnie osobiście ta książka sprawiła wielką przyjemność i z wielką chęcią brnęłam dalej. Świetna.

Latwa, szybka i luzna ksiazka przy ktorej mile spedzilem czas

Latwa, szybka i luzna ksiazka przy ktorej mile spedzilem czas