Paul Celan. Poeta, ocalony, Żyd.

Tłumaczenie: Małgorzata Tomal
Wydawnictwo: Austeria
7 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Paul Celan. Poet, Survivor, Jew.
978-83-61978-68-8
Dorota_1988

Książka ta jest pierwszą naukową biografią Paula Celana, niemieckojęzycznego Żyda z Europy Wschodniej, który stał się najważniejszym powojennym poetą europejskim. Opowiada historię życia Celana oraz ukazuje powiązania pomiędzy życiowym doświadczeniem a twórczością poety. To długo oczekiwane studium przynosi bogactwo biograficznych odniesień stojących za oszczędnymi, tajemniczymi wersami Celana

Zawiedzie się ten, kto będzie szukał prostej, jasnej biografii - Felstiner wykorzystuje fakty z życia Paula Celna tylko po to, aby stworzyć tło dla jego niezwykłe poezji, przeniknąć do hermetycznego świata wykreowanego poetyckim obrazem. Próżno tu szukać romantycznych historii o związku z Bachmann, próżno szukać tu historii małżeńskich i drobiazgowej analizy choroby poety. To, co przynosi książka Felstinera, to pełne wrażliwości, wielowarstwowe analizy, interpretacje, próby odczytania poezji Celana a także oceny jego przekładów, niemal nieznanych w Polsce, rozważania nad metodą obraną przez Celana-tłumacza.
Owszem, to lektura dla wytrwałych i nie, nie ma żadnej gwarancji na to, że podsunięty przez autora klucz do poezji Celana okaże się lepszy niż ten wypracowany w czasie własnej lektury - ale czas poświęcony na tę monografię na pewno nie jest czasem straconym.

Kaj | 2014-07-16
Na półkach: Celan, Przeczytane