Samolot bombowy Dornier Do 17

Wydawnictwo: Bellona
lotnictwo, samolot
technika
Adam

Historia powstania, opis, dane techniczne oraz zastosowania samolotu Dornier Do 17

Getos | 2014-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Krótka monografia niemieckiego samolotu bombowego Dornier Do 17, tzw. "latającego ołówka". Samolot początkowo planowany dla Lufthansy ze względu na niewygodę i mało miejsca dla pasażerów przebudowano na bombowiec i samolot rozpoznawczy (odpowiednio wersje E i F). Oblatany w 1935 roku, rozpoczął służbę w 1936 roku. Charakterystyczny dla okresu walk w Hiszpanii, kampani wrześniowej, ataku na Francję i bitwy o Anglię, która pokazała, że jego słabe opancerzenie czyni z niego idelaną ofiarę dla myśliwców. Rok 1942 to w zasadzie koniec kariery tego bombowca, który w momencie powstawania szokował osiągami (zwrotnością i prędkością, która była wyższa niż prędkość ówczesnych myśliwców). Przez cały ten okres z taśmy produkcyjnych zeszło ok. 1700 tych bombowców projektu prof. Claude`a Dorniera. W kampaniach w Polsce, Francji czy Anglii brało udział w pierwszej linii po ok. 400-500 tych bombowców, głównie w wersji Do-17Z. Książeczka jest bardzo krótka i jak na rok w którym wychodziła tj. 1993...

Jale | 2013-05-28
Przeczytana: 25 września 2009